reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Problemy przy starcie z satelitą EgyptSat-A [wideo]

dodano: 2019-02-22 12:28
autor: Jan Borejko | źródło: Roskosmos

EgyptSat-A-start-Soyuz-2019-egipt-360px.jpg Podczas startu rosyjskiej rakiety nośnej Soyuz-2.1b z egipskim satelitą EgyptSat-A doszło do sytuacji awaryjnej. Start był nie do końca udany.
21 lutego po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur, górny stopień Fregat z satelitą EgyptSat-A został wyniesiony na tzw. peryferyjną orbitę suborbitalną tj. 57 km poniżej nominalnej i zaplanowanej orbity. Dzięki zapasom paliwa i inteligentnemu systemowi sterowania Fregat był w stanie skorygować tę odległości i dostarczyć egipskiego satelitę na obliczoną orbitę.


EgyptSat-A-start-Soyuz-2019-egipt-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Utworzono komisję, by zbadać dlaczego rakieta Soyuz miała problemy przy trzecim etapie wynoszenia ładunku. Co ciekawe temat dotyczy wszystkich wersji rosyjskich rakiet Soyuz 2.1b, Soyuz ST-B i Soyuz 2.1v. Trzeba wiedzieć, że rakieta Soyuz 2.1b użyta do wystrzelenia satelity EgyptSat-A i rakieta Sojuz ST-B do wystrzelenia satelitów OneWeb z Kourou w Gujanie Francuskiej mają ten sam silnik RD-0124 właśnie na trzecim etapie, który zawiódł po starcie z Bajkonuru. A akurat na 26 lutego na godz. 18:37 czasu lokalnego zapowiadany jest start rakiety Soyuz ST-B z satelitami OneWeb z Gujany - możliwe, że ten start zostanie przeniesiony.

Co ciekawe, wcześniej rosyjska agencja Roskosmos na swojej stronie internetowej poinformowała, że satelita EgyptSat-A został pomyślnie wyniesiony na orbitę i został przejęty przez rosyjskich specjalistów w egipskim Centrum Kontroli Misji. Wszystkie parametry pokładowe satelity działają normalnie. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel iHDMI 1,8m

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m - działa dobrze z...

199 zł Więcej...

Kabel AnkaSat ANK SK-CU G120 1m

Bardzo dobrej jakości koncentryczny kabel satelitarny AnkaSat ANK SK-CU G120...

2 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

35 zł Więcej...
reklama