reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowatorska metoda przemiany dwutlenku węgla w węgiel [wideo]

dodano: 2019-03-03 13:30 | aktualizacja: 2019-03-03 13:56
autor: Jan Borejko | źródło: RMIT University /interia.pl

Torben-Danaeke-Dorna-Esrafilzadehrmit-university-360px.jpg Naukowcy z RMIT University w Melbourne opracowali tani sposób przekształcania atmosferycznego dwutlenku węgla w stały węgiel. Technologia ta może być kluczem do zmniejszenia poziomu CO2  jako gazu cieplarnianego w atmosferze. Poniekąd przekształcenie dwutlenku węgla z powrotem w węgiel i zakopanie go w ziemi jest trochę jak cofanie zegara.

RMIT-melbourne-2019-carbon-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Większość stosowanych metod usuwania CO2 z atmosfery polega na sprężaniu gazu w cieczy, a następnie wstrzykiwaniu go pod ziemię. To wiąże się z poważnymi ograniczeniami i jest bardzo kosztowne. Ponadto istnieje możliwość, że CO2 w końcu wycieknie na powierzchnię i ponownie trafi do atmosfery.

Nowe podejście opisano w „Nature Communications". Jest to metoda bardziej zrównoważona i może zapobiegać niepożądanym wyciekom. Zaprojektowano je w taki sposób, by można było stosować je na dużą skalę i to w warunkach normalnej temperatury bez potrzeby wykorzystywania energii elektrycznej.

- Chociaż nie możemy dosłownie cofnąć czasu, przekształcenie dwutlenku węgla z powrotem w węgiel i zakopanie go w ziemi jest trochę jak cofanie zegara. Do tej pory dwutlenek węgla przekształcano w ciało stałe w bardzo wysokiej temperaturze, co czyni ten proces nieopłacalnym przemysłowo. Wykorzystując ciekłe metale jako katalizator, pokazaliśmy, że jest możliwe przekształcenie gazu z powrotem w węgiel w temperaturze pokojowej, w procesie, który jest wydajny i skalowalny - powiedział dr Torben Daeneke, współautor badań.


Uczeni z Australii użyli ciekłego stopu wykonanego z takich pierwiastków jak gal, ind, cyna i cer. Ciekły metal przechowywano w szklanej rurce z przewodzącym drutem, do której dodano trochę wody. Czysty dwutlenek węgla przedostał się do szklanej rurki, gdy w drucie pojawił się prąd elektryczny. Naukowcy byli świadkami powstawania płatków węglowych na powierzchni stopu.

Jedynymi produktami tego procesu są płatki węglowe i czysty tlen. Dodatkowo węgiel może gromadzić ładunek elektryczny, stając się superkondensatorem. Można więc go wykorzystać jako element przyszłych samochodów elektrycznych. W procesie, jako produkt uboczny powstaje syntetyczne paliwo, które można wykorzystać w przemyśle.


 

Źródło: rmit.edu.au

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 110A ceglasta

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

979 zł Więcej...

Moduł Conax Smit CAM

Tania wersja modułu CI dla skandynawskiego systemu Conax marki Smit....

139 zł Więcej...
reklama