reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowatorska metoda przemiany dwutlenku węgla w węgiel [wideo]

dodano: 2019-03-03 13:30 | aktualizacja: 2019-03-03 13:56
autor: Jan Borejko | źródło: RMIT University /interia.pl

Torben-Danaeke-Dorna-Esrafilzadehrmit-university-360px.jpg Naukowcy z RMIT University w Melbourne opracowali tani sposób przekształcania atmosferycznego dwutlenku węgla w stały węgiel. Technologia ta może być kluczem do zmniejszenia poziomu CO2  jako gazu cieplarnianego w atmosferze. Poniekąd przekształcenie dwutlenku węgla z powrotem w węgiel i zakopanie go w ziemi jest trochę jak cofanie zegara.

RMIT-melbourne-2019-carbon-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Większość stosowanych metod usuwania CO2 z atmosfery polega na sprężaniu gazu w cieczy, a następnie wstrzykiwaniu go pod ziemię. To wiąże się z poważnymi ograniczeniami i jest bardzo kosztowne. Ponadto istnieje możliwość, że CO2 w końcu wycieknie na powierzchnię i ponownie trafi do atmosfery.

Nowe podejście opisano w „Nature Communications". Jest to metoda bardziej zrównoważona i może zapobiegać niepożądanym wyciekom. Zaprojektowano je w taki sposób, by można było stosować je na dużą skalę i to w warunkach normalnej temperatury bez potrzeby wykorzystywania energii elektrycznej.

- Chociaż nie możemy dosłownie cofnąć czasu, przekształcenie dwutlenku węgla z powrotem w węgiel i zakopanie go w ziemi jest trochę jak cofanie zegara. Do tej pory dwutlenek węgla przekształcano w ciało stałe w bardzo wysokiej temperaturze, co czyni ten proces nieopłacalnym przemysłowo. Wykorzystując ciekłe metale jako katalizator, pokazaliśmy, że jest możliwe przekształcenie gazu z powrotem w węgiel w temperaturze pokojowej, w procesie, który jest wydajny i skalowalny - powiedział dr Torben Daeneke, współautor badań.


Uczeni z Australii użyli ciekłego stopu wykonanego z takich pierwiastków jak gal, ind, cyna i cer. Ciekły metal przechowywano w szklanej rurce z przewodzącym drutem, do której dodano trochę wody. Czysty dwutlenek węgla przedostał się do szklanej rurki, gdy w drucie pojawił się prąd elektryczny. Naukowcy byli świadkami powstawania płatków węglowych na powierzchni stopu.

Jedynymi produktami tego procesu są płatki węglowe i czysty tlen. Dodatkowo węgiel może gromadzić ładunek elektryczny, stając się superkondensatorem. Można więc go wykorzystać jako element przyszłych samochodów elektrycznych. W procesie, jako produkt uboczny powstaje syntetyczne paliwo, które można wykorzystać w przemyśle.


 

Źródło: rmit.edu.au 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...

Tivusat: karta + CAM w UHD

Karta Tivusat z modułem CAM DigiQuest. Umożliwia oglądanie włoskiego pakietu...

590 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...
reklama