Chiński startup Betavolt zaprezentował rewolucyjną baterię, która może zmienić sposób, w jaki zasilamy smartfona i inne urządzenia, np. w kosmosie w temp. powyżej 460°C. Firma Betavolt Technology z Pekinu opracowała małą baterię jądrową BV100, która może wytwarzać energię elektryczną o mocy 100 µW i przy napięciu 3 V przez 50 lat bez konieczności ładowania.
Betavolt.tech
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ta technologia tzw. betawoltaiczna otwiera nowe możliwości w dziedzinie zasilania urządzeń elektronicznych, a nawet ma potencjał do zrewolucjonizowania dostaw energii na świecie. Choć należy przypomnieć, że już w 2018 roku pokazano rosyjski projekt oparty na płytach niklu-63 o grubości 2 mikronów umieszczonych pomiędzy warstwami diamentu o grubości 10 mikronów. Wytwarzał moc wyjściową około 1 μW przy gęstości mocy 10 μW/ cm3 . Jego gęstość energii wyniosła 3,3 kWh/kg. Okres półtrwania niklu-63 wynosi 100 lat.
Chińska bateria energii jądrowej BV100 ma zapewniać moc 100 µW przy napięciu 3 Vw sposób ciągły bez konieczności ładowania lub konserwacji przez 50 lat. Pomimo wykorzystania radioaktywnego izotopu niklu-63, bateria może bezpiecznie zasilać nawet rozruszniki serca wewnątrz ludzkiego ciała i jest przyjazna dla środowiska.
Bateria energii atomowej wykorzystuje głównie nikiel-63 jako źródło energii i półprzewodnik diamentowy jako konwerter energii. Jest to zasilacz prądu stałego, który może wytwarzać zasilacz impulsowy o dłuższej żywotności poprzez dodanie superkondensatora jako urządzenia magazynującego energię.
Podstawowa struktura tej baterii jądrowej obejmuje: konwerter, podłoże, źródło niklu-63 i warstwę ochronną baterii.
Diamentowa bateria beta niklowo-63-woltowa to stos diamentowych przetworników półprzewodnikowych i arkuszy niklu-63 o grubości 2 μm. Bateria jest modułowa. Moduł składa się z co najmniej 2 konwerterów i 1 warstwy niklu-63. Jest stale układany w stosy, aby tworzą grupę modułów, wiele grup modułów jest połączonych szeregowo i równolegle, a moc można skonfigurować w zakresie od kilku mikrowatów do kilku watów. Minimalny rozmiar baterii energii atomowej wynosi 3 x 3 x 0,03 mm (składa się z 2 konwerterów i 1 warstwy niklu 63). Sądząc po energii padającej na diamentowe urządzenie półprzewodnikowe, współczynnik konwersji energii w baterii osiąga 8,8%. stosowany w przypadku źródeł radioaktywnych niklu-63 o wyższej czystości gęstość mocy akumulatorów ulegnie dalszej poprawie.
Bateria BV100 firmy Betavolt wykorzystuje energię emitowaną przez rozpadający się radioaktywny izotop niklu-63, umieszczony pomiędzy warstwami monokrystalicznego półprzewodnika diamentowego. Ta unikalna konstrukcja pozwala akumulatorowi zgromadzić imponujące 3300 megawatogodzin i mieć gęstość energii ponad 10 razy większą niż w przypadku konwencjonalnych akumulatorów litowych. Bateria mierząca 15 x 15 x 1,5 mm obecnie ma moc wyjściową 100 µW i napięcie 3 V.
Betavolt zapewnia, że stosowana przez nich technologia jest „całkowicie bezpieczna”.
Firma twierdzi, że bateria nie emituje promieniowania zewnętrznego, a jej bezpieczeństwo zostało potwierdzone w testach, w których nie zapaliła się ani nie eksplodowała nawet w ekstremalnych warunkach. Ten poziom bezpieczeństwa otwiera drzwi do zastosowań medycznych, takich jak zasilanie rozruszników serca i sztucznych serc, a także możliwości wykorzystania w urządzeniach kosmicznych, wojskowych oraz w zaawansowanych systemach sensorowych.
Bateria BV100 jest w fazie pilotażowej.
Betavolt planuje wprowadzić ją do masowej produkcji. Do 2025 roku Betavolt Technology ma zamiar wprowadzić na rynek 1-watową baterię , który mógłby zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych, umożliwiając smartfonom i dronom ciągłe działanie bez konieczności ładowania.
Firma Beijing Betavolt New Energy Technology Co., Ltd. została założona w kwietniu 2021 r. Firma dąży do tego, aby stać się przedsiębiorstwem high-tech integrującym badania i rozwój, produkcję, usługi, sprzedaż oraz handel importowo-eksportowy. Jej głównymi produktami są baterie energii atomowej i akumulatory półprzewodniki i materiały diamentowe czwartej generacji, ultradługie nanorurki węglowe i superkondensatory itp.