reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BCAST pomaga wdrożyć DAB+ we Włoszech

dodano: 2019-03-14 15:36
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST

wirtualne studio DABCAST W marcu br. BCAST zdecydował się na rozszerzenie współpracy ze swoim włoskim odpowiednikiem, firmą PRAIS S.r.l. Dzięki temu porozumieniu polskie przedsiębiorstwo stało się dostawcą technologii także dla całego włoskiego konsorcjum DAB+. Kooperacja otwiera spółce BCAST i jej rozwiązaniu DABCAST nowe możliwości rozwoju na włoskim rynku radiowym.

Włochy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
PRAIS S.r.l. to działający już od 40 lat włoski operator radiodyfuzyjny, mogący pochwalić się ponad 270 obiektami nadawczymi na terenie całego kraju, z których duża część jest jego własnością. W marcu br. polska firma BCAST, największy alternatywny operator na terenie naszego kraju, ogłosiła oficjalne partnerstwo z PRAIS przy wdrażaniu we Włoszech radia w formacie cyfrowym. Dzięki niemu to właśnie BCAST dostarczy dla PRAIS i konsorcjum Digital Radio Group technologię niezbędną do nadawania w DAB+. Rodzima spółka do współpracy została wybrana dzięki swojemu rozwiązaniu DABCAST, które pozwala na realizację emisji radia cyfrowego dużo szybciej, bardziej kompleksowo i niższym kosztem, wszystko dzięki unikalnemu modelowi – Radio-as-a-Service.

Czym jest DABCAST?
DABCAST to projekt umożliwiający nadawcom tworzenie sygnału radiowego w DAB+ bez ponoszenia wysokich, jednorazowych kosztów związanych z zakupem niezbędnego do tego celu sprzętu. Jest to bowiem pierwsze kompleksowe rozwiązanie, na które składa się zarówno wsparcie software’owe jak i hardware’owe.

W ramach DABCAST nadawcy otrzymują do dyspozycji tzw. „wirtualne studio”, czyli w pełni funkcjonalną aplikację do zarządzania treściami nadawcy (zarówno sygnałem dźwiękowym, jak i wszystkimi dodatkowymi elementami sygnału DAB+, jak slajdy czy rozszerzone informacje tekstowe). Wygenerowany w ten sposób sygnał przesyłany jest następnie do chmury, gdzie podlega procesowi multipleksacji, a następnie zostaje przetransmitowany (w oparciu o autorski algorytm szyfrowania strumieni i zabezpieczania przed utratą pakietów) do nadajnika.

Rozwiązanie to powstało z myślą o małych i średnich nadawcach, którzy chcieliby rozpocząć tworzenie audycji w DAB+, jednak nie posiadają środków na duży, jednorazowy wydatek, jakim jest m.in. multiplekser. Model biznesowy DABCAST umożliwia bowiem nadawcom tworzenie radia w formie usługi (Radi-as-a-Service, RaaS).
 

– Dzięki płatności w formie miesięcznego abonamentu nadawcy zyskują pewność ciągłości transmisji, ponieważ za wszystkie aspekty techniczne odpowiada dostawca usługi, czyli operator techniczny. Oprócz tego, DABCAST jest rozwiązaniem „futureproof” – jeżeli w przyszłości nastąpi zmiana lub aktualizacja standardu, klienci nie będą musieli wymieniać kosztownego sprzętu, jak nadajnik czy multiplekser, na nowy, ponieważ wszystkie zmiany wprowadzane będą u nas, bez dodatkowego obciążenia dla ich portfeli – mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Dzięki swojej innowacyjności projekt DABCAST zyskał aprobatę przedstawicieli Unii Europejskiej i jako jeden z nielicznych w kraju uzyskał dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II. Firma BCAST kilkukrotnie potwierdzała już, że stworzony przez nią system DABCAST sprawdza się w rzeczywistych warunkach na lokalnym rynku. W 2018 r. w oparciu o własną platformę uruchomione zostały testowe multipleksy DAB+ w Warszawie i Wrocławiu, na których znaleźli się tacy nadawcy jak Radio Kolor, Muzo.FM czy Radio Maryja.

Di successo in Italia
Równocześnie z prowadzonymi wdrożeniami, BCAST aktywnie działa ze swoimi międzynarodowymi partnerami, do których należy włoski operator PRAIS, współtworzący Digital Radio Group – włoskie konsorcjum DAB+. W ramach kooperacji nadawcy, których emisje w DAB+ prowadzi grupa, korzystają już z DABCAST.
 

– Współpraca z PRAIS to korzyści zarówno dla nas, dla naszych włoskich partnerów oraz dla słuchaczy. Dzięki DABCAST Włosi zyskali możliwość stworzenia stabilnych i atrakcyjnych cenowo dla nadawców multipleksów DAB+, a my – dostęp do ich rozbudowanej infrastruktury nadawczej. Finalnie – zyskują na tym słuchacze, którzy mogą odbierać swoje ulubione stacje w cyfrowej jakości – mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Dzięki dotychczasowej współpracy pomiędzy BCAST i PRAIS w Sardynii utworzono już dwa multipleksy DAB+ o nazwach DAB Sardenga oraz Radiofonia Digitale Sardegna. Włosi cenią w polskiej technologii przede wszystkim jej elastyczność i co za tym idzie – możliwość dostosowania oferty pod specyficzne potrzeby nadawców. Dzięki temu włoskie multipleksy przyciągnęły już ponad 20 lokalnych stacji.

Obecnie w planach polskiej spółki jest dalsze rozwijanie technologii DAB+, zarówno na rynku lokalnym oraz, przy wsparciu WorldDAB (międzynarodowej organizacji promującej rozwój radia cyfrowego), w krajach swoich potencjalnych partnerów (operatorów technicznych). Dzięki współpracy z Digital Radio Group w niedługim czasie planowane jest rozszerzenie działalności z rejonu Sardynii na cały Półwysep Apeniński.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ na świecie


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

TNT Sat: dekoder Sagemcom HD + karta

Dekoder Sagemcom HD wraz z kartą TNT Sat. Zapewnia dostęp...

629 zł Więcej...
reklama