reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NASK podsumował 2018 r. w cyberbezpieczeństwie

dodano: 2019-04-09 13:53 | aktualizacja: 2019-04-09 16:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: NASK

NASK Przegląd najważniejszych wydarzeń i inicjatyw z zakresu policy to główny cel raportu Cyberbezpieczeństwo A.D. 2018, którego premiera odbyła się 8 kwietnia br. Prezentacji raportu towarzyszyła dyskusja „Rewolucja przemysłowa 4.0 – wyzwania społeczne i gospodarcze”. Wydarzenie było również okazją do uruchomienia nowej odsłony strony www.cyberpolicy.nask.pl, która stanowi kompendium wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa w aspekcie strategicznym, regulacyjnym i organizacyjnym.

NASK Cyberbezpieczeństwo A.D. 2018


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przygotowanie raportu to jeden z efektów działań NASK PIB, który obok swojego potencjału technologicznego i badawczego, rozwija również kompetencje na poziomie policy. Ta działalność to odpowiedź na wyzwania rewolucji cyfrowej, która wymaga holistycznego spojrzenia, interdyscyplinarnego podejścia oraz planowania na poziomie strategicznym.

Rok 2018 był przełomowy dla cyberbezpieczeństwa w Polsce. Przyjęcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz wdrożenie nowych przepisów o ochronie danych osobowych było bardzo dużym wyzwaniem zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. Unia Europejska kontynuowała wysiłki związane z budową bezpiecznego Jednolitego Rynku Cyfrowego (m.in. negocjacje Cybersecurity Act) oraz rozpoczęła prace nad tematyką sztucznej inteligencji i dezinformacji.
 

- W raporcie chcemy przybliżyć najważniejsze wydarzenia minionego roku oraz pokazać, jak kształtuje się dyskusja w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii na świecie. Dokument wskazuje również przed jakimi nowymi wyzwaniami stajemy - mówi Krzysztof Silicki, Zastępca Dyrektora ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK PIB.

A wyzwań z pewnością nie zabraknie. Wprowadzenie certyfikacji cyberbezpieczeństwa czy negocjacje rozporządzenia ustanawiającego Europejskie Centrum Kompetencji w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa to tylko niektóre tematy związane z postępującą rewolucją przemysłową 4.0. Dlatego prezentacja raportu będzie punktem wyjścia do dyskusji nad wyzwaniami, które czekają na nas w tym roku.

Rewolucja przemysłowa 4.0 – wyzwania społeczne i gospodarcze
Wykład pt. „Przemysł 4.0 i rewolucja cyfrowa jako wyzwanie dla sektora prywatnego i publicznego” wygłosił dr hab. Rafał Mrówka, kierownik programu MBA-SGH, profesor w Katedrze Teorii Zarządzania SGH. O wyzwaniach społecznych i gospodarczych związanych z rewolucją przemysłową, dyskutowali Karol Okoński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa; Krzysztof Silicki, Zastępca Dyrektora NASK ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacyjności; dr hab. Renata Włoch, koordynatorka DELab UW i koordynatorka programu Society in Digital Age oraz wspomniany dr hab. Rafał Mrówka.

CyberPolicy – współtworzymy cyfrową rewolucję
CyberPolicy to portal, na którym publikowane są analizy dokumentów strategicznych, omówienia obowiązujących aktów prawnych, a także opis dobrych praktyk oraz inicjatyw z całego świata. Jest to centrum analiz strategicznych z zakresu cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii. Publikacje dostępne na portalu opisują cyfrowe zmiany i dotyczą tematów, w których przenikają się prawo, wiedza akademicka i najnowsze osiągnięcia techniczne. Zobacz: www.cyberpolicy.nask.pl.

Zobacz raport Cyberbezpieczeństwo A.D. 2018 (plik PDF).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Cyberprzestępczość


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 550 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X - odbiornik UHD 4K...

519 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2020 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2020 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...
reklama