reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Arabsat 6A wyniesiony rakietą Falcon Heavy [wideo] [akt.]

dodano: 2019-04-12 10:19 | aktualizacja: 2019-04-16 17:48
autor: Anita Kaźmierska | źródło: adtv/satkurier.pl

Falcon Heavy Arabsat 6A Satelita Arabsat 6A został w końcu, po pewnych opóźnieniach, wyniesiony z przylądku Canaveral na Florydzie. Do startu rakiety nośnej Falcon Heavy doszło 11 kwietnia br. o godz. 23:35 polskiego czasu. Był to pierwszy komercyjny lot tej rakiety przeznaczonej do wynoszenia ciężkich ładunków.

Falcon Heavy Arabsat 6A


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dodajmy, że dziewiczy, testowy lot Falcona Heavy odbył się 6 lutego ub.r. Wówczas rakieta wyniosła orbitę heliocentryczną samochód Tesla Roadster ze Starmanem (manekinem kosmonauty) na pokładzie. Na Ziemię powróciły wówczas rakiety wspomagające, ale nie udało odzyskać się głównego rdzenia rakiety.

Tym razem było inaczej - wszystkie trzy kluczowe elementy rakiety (rakieta główna i dwa boczne silniki) powróciły po starcie. Dwa wspomagające boostery wylądowały jednocześnie na przeznaczonej ku temu platformie. Natomiast 9 minut po starcie powróciła sama rakieta, lądując na barce stacjonującej na wodach oceanu (o nazwie Of Course I Still Love You - oczywiście wciąż cię kocham).

Szef SpaceX, Elon Musk, napisał na Twitterze „The Falcons have landed” (falcon to z ang.: sokół). To było pierwsze w historii SpaceX potrójne lądowanie.
Arabsat z pewnością miał powody do radości, podobnie jak konstruktor satelity Lockheed Martin, którego wersja platformy LM2100 została ulepszona o ponad 20 znaczących modyfikacji, w tym nową awionikę i panele słoneczne. Nowa wersja LM2100 została po raz pierwszy użyta dla Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4 wyniesionego w lutym br.

Satelita Arabsat 6A powinien trafić na docelową pozycję orbitalną 30,5°E w ciągu 16-17 dni od startu. Khalid Balkheyour, dyrektor generalny Arabsat, powiedział, że jeszcze przed wyniesieniem sprzedano 40-50 proc. pojemności tego satelity. Arabsat ma już 9 satelitów na orbicie (w tym dwie jednostki Hellas Sat).

Klip wideo z dziewiczego startu rakiety Falcon Heavy w lutym ub.r.:Pełna relacja wideo z misji wyniesienia satelity Arabsat 6A dnia 11 kwietnia br.:Materiał wideo z lądowania głównego rdzenia rakiety i dwóch silników bocznych:
Aktualizacja:
Ostatecznie SpaceX utracił główny rdzeń rakiety, który 15 kwietnia z powodzeniem wylądował na barce Of Course I Still Love You. W wyniku złych warunków pogodowych spadł on za burtę do wzburzonych wód Atlantyku. SpaceX w oświadczeniu podało:

W weekend, z powodu trudnych warunków na oceanie, zespołowi ratunkowemu SpaceX nie udało się zabezpieczyć głównego rdzenia rakiety tak, aby wrócił on do portu Canaveral. W miarę jak warunki się pogarszały, z falami sięgającymi od 2,5 do 3 m, booster zaczął się przesuwać i ostatecznie nie był w stanie utrzymać się w pozycji pionowej. Podczas gdy mieliśmy nadzieję, że odzyskamy booster, bezpieczeństwo naszego zespołu zawsze ma pierwszeństwo. Nie spodziewamy się, by miało to wpływ na przyszłe misje.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

TechniSat DigitRadio 143 CD

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM niemieckiej firmy TechniSat. Urządzenie pozwala...

950 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z HEVC/H.265 z 2x CI+ i 2x...

1 290 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

690 zł Więcej...