reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tatry: Na Świnicę i Zawrat przez Halę Gąsienicową

dodano: 2019-04-24 20:10 | aktualizacja: 2020-07-25 16:22
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Świnica - Hala Gąsienicowa Podejście spod schroniska Murowaniec na Świnicę i późniejszy powrót przez Zawrat to jedna z najpiękniejszych tras w Tatrach Wysokich, jaką do tej pory miałam okazję przemierzyć. Głównie ze względu na różnorodność krajobrazową - od spokojnej Doliny Gąsienicowej z licznymi stawami, przez bardzo strome i kamieniste podejście na szczyt Świnicy, po równie strome zejście z przełęczy Zawrat w kierunku największego i najgłębszego z tej grupy stawów - Czarnego Stawu Gąsienicowego. Uwaga! Szlak między Świnicą a Zawratem jest nieczynny do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (stan na maj 2019 r.).

Świnica łańcuchy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kolejny odcinek trasy to już ostre podejście Świnicką Kotlinką na Świnicką Przełęcz (2051 m n.p.m.) położoną między Pośrednią Turnią (2128 m n.p.m.) a Świnicą (2301 m n.p.m.). Warto dodać, że tą granią biegnie granica polsko-słowacka. Przejście spod Murowańca na Świnicką Przełęcz nie powinno trwać dłużej niż dwie godziny. Kolejną godzinę należy zarezerwować na dość ostre podejście (z łańcuchami na niektórych odcinkach) na Świnicę. Widoki po drodze i na samym szczycie są kapitalne, co w zupełności rekompensuje spory wysiłek włożony w pokonanie tego odcinka trasy.
 
Widok ze Świnickiej Przełęczy w kierunku południowo-zachodnim - na Słowację
Łańcuchy przy podejściu na Świnicę

Co ciekawe Świnica ma dwa wierzchołki. Niższy z nich, zwany taternickim, ma wysokość 2291 m n.p.m., czyli o 10 m mniej niż główny wierzchołek i jest niedostępny dla turystów. Szczyt Świnicy góruje nad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów Polskich po naszej stronie oraz Doliną Cichą (Tichá dolina) po stronie słowackiej.
 
Widok ze Świnicy na Zadni Staw Polski i Czarny Staw Polski (Dolina Pięciu Stawów Polskich)
Na szczycie Świnicy
Widok ze Świnicy w kierunku północnym
Widok ze Świnicy w kierunku południowym (Dolinka pod Kołem z Zadnim Stawem Polskim)

Ze Świnicy schodzi się na przełęcz Zawrat, która jest położona na wysokości 2159 m n.p.m. Oddziela Zawratową Turnię (2247 m n.p.m.) od Małego Koziego Wierchu (2226 m n.p.m.). Stanowi początek słynnej Orlej Perci, najdłuższego graniowego szlaku w Tatrach Wysokich, uważanego za najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak w całej Polsce. Zginęło na nim już około 140 osób, mimo iż znajdują się tam liczne ułatwienia w postaci łańcuchów, klamer i drabinek. Szlak ten jest zdecydowanie odradzany osobom o niskiej sprawności fizycznej i z lękiem wysokości. Zejście ze Świnicy do Zawratu standardowo trwa około 50 minut.
 
Na przełęczy Zawrat

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

619 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + Moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

1 008 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...
reklama