reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Szlak Doliną Dłubni - rowerem z Trzyciąża do Krakowa

dodano: 2023-09-10 20:09 | aktualizacja: 2023-11-19 15:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Dolina Dłubni To jedna z najciekawszych i najbardziej malowniczych tras rowerowych, jakie miałam okazję przemierzyć. Swój początek ma w miejscowości Trzyciąż, w pobliżu źródeł rzeki Dłubni, a koniec ma w Krakowie, u styku granic trzech dzielnic: Mistrzejowic, Bieńczyc i Wzgórz Krzesławickich. Ten ponad 45 km szlak rowerowy prowadzący Doliną Dłubni dostarcza wielu atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych, które to przybliżę w poniższym artykule.

Źródło Jordan, fot. Anita K.
Dolina Dłubni - Źródło Jordan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szlak rowerowy Doliną Dłubni można przemierzyć na dwa sposoby: albo od Trzyciąża do Krakowa, albo odwrotnie, jako mniej popularna opcja z uwagi na znaczną ilość podjazdów. Natomiast zaawansowani kolarze zazwyczaj decydują się na pętlę, wykorzystując do tego celu drogę wojewódzką nr 794, to jednak dodatkowo prawie 40 km, co łącznie daje 85 km jazdy na rowerze.

Jeśli taka 85 km trasa okrężna z podjazdami to dla kogoś zbyt duży wysiłek, zawsze może rozważyć, w celu domknięcia pętli, podróż pociągiem na trasie Kraków - Wolbrom (ewentualnie Chrząstowice lub Zarzecze). Cena biletu normalnego plus biletu na przewóz roweru wynosi na tym odcinku 25-30 zł, a podróż trwa półtorej godziny (stan na wrzesień 2023 r.). Należy jednak dodać dystans około 10 km do Trzyciąża, co da w sumie 55 km jazdy rowerem.
 
Na stacji kolejowej w Wolbromiu

Szlak Doliną Dłubni, oznaczony kolorem niebieskim, ma swój początek przed budynkiem Urzędu Gminy Trzyciąż, gdzie stoi pomnik upamiętniający 14 mieszkańców Trzyciąża rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego w czasie pacyfikacji wsi w dniu 7 sierpnia 1944 r. Stamtąd szlak zatacza niewielką pętlę, zbliżając się do źródła Dłubni w Jangrocie. Samo źródło znajduje się pośród pól, w niewielkim zagajniku, przez co niezbyt łatwo jest do niego trafić, a że nie stanowi jakiejś szczególnej atrakcji, spokojnie możemy pominąć ten etap trasy i spod Urzędu Gminy od razu wyruszyć na wschód.
 

Znajdujemy się na granicy Dłubniańskiegu Parku Krajobrazowego, o czym informuje tablica stojąca przy stawach w centrum Trzyciąża. Następnie jedziemy ulicami Leśną i 14 Straconych, równolegle do Dłubni płynącej na północy, przeciwległym skrajem lasu. We wsi Zagórowa skręcamy w lewo, by wjechać na najpiękniejszy fragment szlaku - w Imbramowicach.
 
Krowy pasące się tuż przy szlaku rowerowym, we wsi Zagórowa

Jeszcze w Zagórowej droga asfaltowa ustępuje drodze gruntowej, tymczasem my zbliżamy się do nurtu Dłubni. Na północ od szlaku znajdują się ślady wczesnośredniowiecznego grodziska z VIII-IX w., zwanego Grodziskiem Imbrama, a nieco dalej punkt widokowy na skałce, do którego prowadzi strome, około 200 m podejście.
 
Niebieski szlak rowerowy częściowo wiedzie wśród drzew
Droga bywa podmokła, zwłaszcza po opadach deszczu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...