reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Falcon 9 wyniósł na orbitę 60 satelitów Starlink [wideo]

dodano: 2019-05-24 11:12
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SpaceX/satkurier.pl

Starlink SpaceX 23 maja br. rakieta Falcon 9 firmy SpaceX umieściła na orbicie 60 satelitów Starlink. Do startu doszło o godz. 23:30 czasu lokalnego (24 maja, godz. 5:30 polskiego czasu) z kompleksu SLC-40 kosmodromu Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie.

Starlink SpaceX


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy człon rakiety Falcon 9 na potrzeby tej misji został wcześniej użyty do wyniesienia satelitów: Telstar 18 Vantage we wrześniu 2018 roku i Iridium 8 w styczniu 2019 roku. Po wykonaniu misji, pierwszy człon Falcon 9 wylądował na barce „Of Course I Still Love You” (Oczywiście wciąż cię kocham) stacjonującej na Oceanie Atlantyckim. Około godziny i dwóch minut po starcie, satelity znalazły się na wysokości 440 km nad Ziemią. Następnie, przy wykorzystaniu napędu pokładowego, przesunęły się na wysokość operacyjną 550 km.

Starlink SpaceX to sieć satelitarna nowej generacji, której celem jest zapewnienie Internetu szerokopasmowego na całym świecie, a zwłaszcza na obszarach trudno dostępnych.

Celem Elona Muska, szefa SpaceX, jest wyniesienie na orbitę łącznie 12 tys. satelitów, choć pierwsza konstelacja ma obejmować ich 4.409, a do startu usługi Starlink wystarcza już 400 satelitów.

Pierwsza partia 60 wyniesionych satelitów zostanie użyta na potrzeby testów. Lot również był czymś w rodzaju eksperymentu, aby sprawdzić zarządzanie rozmieszczaniem satelitów.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 800UHD

AB CryptoBox 800UHD - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AB...

349 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...
reklama