reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 najdziwniejszych anten

dodano: 2019-05-31 21:40 | aktualizacja: 2019-06-07 16:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

najdziwniejsze anteny Postanowiliśmy pokazać 10 najbardziej nietypowych anten satelitarnych i naziemnych, które zaskakują wyglądem lub możliwościami. To ciekawostki czy raczej rodzynki na rynku, ale czasami bardzo przydatne, np. do ukrycia anteny (antena kula, lampa lub antena CubSat) lub specyficznego wykorzystania, np. połączenia anteny z naziemną (CLIP-on-sat).

najdziwniejsze anteny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Sprawdź nasz wybór 10 najdziwniejszych anten satelitarnych i naziemnych:


1. Sat-Chair - antena krzesło

Podczas wystawy ANGA Cable 2011 zaprezentowano niezwykłe krzesło z płaską anteną satelitarną jako oparciem. Nazwano je Sat-Chair. Co ciekawe pomysł jest polski - Adalberta Sobczyńskiego z niemieckiej firmy A.S.SAT. Wykonanie też w Polsce, poza anteną płaską, która pochodzi z oferty koreańskiego producenta Camos, Selfsat H300A (Single). Stalowa konstrukcja ma wymiary 65 x 60 cm i bez betonowej płyty 50 x 50 cm obitej ceratą ma masę 13 kg, więc trudno ją ruszyć z miejsca. Sat-Chair jest sprzedawana w komplecie z płaską anteną lub osobno, ale bez betonowej płyty.
 
Antena - krzesło Sat-Chair

Zastosowanie tej anteny krzesła to głównie balkony i tarasy w budynkach, gdzie administratorzy nie pozwalają instalować jakichkolwiek anten satelitarnych. Wtedy mieszkańcy kombinują, jak to ominąć. Ponieważ antena Sat-Chair idealnie imituje krzesło na balkonie, więc nikt nie może się przyczepić, a że przy okazji może odbierać kanały z satelity, to już inna sprawa.

Podobne rozwiązanie próbował wprowadzić TechniSat, ale oba projekty tak naprawdę nie wypaliły.


2. CLIP-on-dish - antena naziemna założona na rant anteny satelitarnej

CLIP-on-dish (w Polsce pod nazwą Synaps AHD-390) to antena do odbioru telewizji naziemnej przeznaczona do montażu na czaszy anteny satelitarnej. Dzięki temu pomysłowemu rozwiązaniu nie ma konieczności zakładania masztu lub uchwytu do anteny. Dzięki wbudowanemu rozdzielaczowi można podłączyć sygnał z anteny satelitarnej i dostarczyć jednym kablem oba sygnały do gniazda TV-SAT lub rozgałęźnika, który jest w komplecie.
 
Antena CLIP-on-dish

Charakterystyka:
  • łatwa instalacja bez konieczności użycia narzędzi,
  • wbudowany wzmacniacz minimalizujący utratę sygnału,
  • dobry odbiór telewizyjnego sygnału analogowego i cyfrowego na paśmie UHF,
  • możliwość podłączenia sygnału z anteny satelitarnej i doprowadzenia jednym kablem obu sygnałów,
  • zakres częstotliwości: UHF: 470-862 MHz,
  • uzysk: max. 25 dB,
  • zasilanie wzmacniacza (z tunera satelitarnego): DC 13-18 V/60 mA,
  • impedancja: 75 ohm.

3. Selfsat-W - płaska antena... bezprzewodowa

Selfsat-W była rewelacją targów w Kolonii już w 2011 roku - reklamowana przez koreańską firmę I DO IT Co. Ltd. jako pierwsza na świecie Wireless Satellite Antenna, doi tego czasu jest w sprzedaży, choć wielkiego zainteresowania nie wzbudziła, bo mało która firma w Europie je sprzedaje.

Faktycznie jest to mała, płaska antena satelitarna typu Selfsat, która nie potrzebuje... kabla koncentrycznego, bo tuner satelitarny HD i bezprzewodowy transmitter Full HD 5 GHz ma wbudowany w tylną część obudowy anteny. Konieczne jest tylko zasilanie 12 V/3 A - niestety kablem!
 
Antena Selfsat-W

Producent zachwalał Selfsat-W jako antenę, która potrafi dostarczyć bezprzewodowo sygnał HD do czterech telewizorów jednocześnie.

Zestaw składa się z anteny Selfsat-W oraz minimum jednego odbiornika sygnału Wi-Fi (5 GHz), który ma wyjścia 1x HDMI, 1x Scart i 1x Component. Jednym z wyjść podaje się sygnał do telewizora. Kupując więcej odbiorników 5 GHz, można podać sygnał HD do maksymalnie czterech ekranów. Jak to działa w praktyce, trudno stwierdzić - można mieć pewne obawy, ale niewątpliwie to jakaś innowacja na rynku.

Wymiary anteny: 517 x 88,3 x 277 mm, wymiary odbiornika: 28 x 103 x 195 mm.
Masa anteny: 9 kg, a odbiornika 270 g.


4. Antena sferyczna Multi Beam Lens

Mało popularne i nieznane w Polsce są anteny satelitarne Multi Feed Hemi Spherical Lens. Od lat na rynku jest wiele różnych modeli półkulistych anten satelitarnych opartych na zasadzie soczewki sferycznej. Takie anteny przedstawił swego czasu włoski producent TELE System, egipska firma Farragsat oraz wielu amerykańskich producentów. 
 
Antena Multi Feed Hemi Spherical Lens

Co interesujące anteny te mogą być stosowane na jednego lub wiele satelitów, a także jako anteny obrotowe czy kempingowe, do zastosowań cywilnych i wojskowych.

Potwierdzono wykorzystanie do bezpośredniego odbioru kanałów z platform satelitarnych, choć w redakcji SAT Kuriera nie testowaliśmy takiej anteny. Podobno zysk i efektywność są bardzo wysokie. Nie podlegają działaniu czynników atmosferycznych i są tanie w produkcji.


5. Antena kula/lampa - DigiGlobe

DigiGlobe to antena satelitarna specjalnie opracowana i dostosowana do odbioru kanałów telewizji cyfrowej. Niewątpliwie zaletą jest jej elegancja i funkcjonalność, ale przede wszystkim wielka dyskrecja. To także nowa koncepcja w odbiorze satelitarnym - ukryta antena lampa. Produkowana była w 3 kolorach osłony zewnętrznej - białej, czarnej i zielonej.
 
Antena kula/lampa - DigiGlobe

To bardzo otwarty i trzeźwy projekt, pasuje do każdego tła. Dzięki antenie lampie o średnicy zaledwie 45 cm bardzo łatwo ukryć zabudowaną antenę satelitarną na ścianie budynku, na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Faktycznie, oprócz swojej podstawowej funkcji małej anteny satelitarnej do odbioru programów cyfrowych, DigiGlobe ma wbudowaną instalację elektryczną z żarówką o niskim zużyciu energii od 11 W do 15 W dla napięcia 230 V dla bezpiecznego oświetlenia, a przy okazji ukrycia czaszy. Przy obecnych wymaganiach właścicieli lub administratorów budynków tego typu antena jest jedną z możliwości ukrycia posiadania anteny satelitarnej.
 
Antena - kula polskiej produkcji z anteną 60cm wewnątrz

W Polsce próbowano skopiować ten pomysł umieszczając w powłoce z laminatu epoksydowego małą antenę 60 cm Cyfry+, ale też nie było specjalnego zainteresowania, choć antena działała.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 5-6/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna edycja SAT Kuriera 5-6/2020. 

10 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...
reklama