reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 najdziwniejszych anten

dodano: 2019-05-31 21:40 | aktualizacja: 2019-06-07 16:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

najdziwniejsze anteny Postanowiliśmy pokazać 10 najbardziej nietypowych anten satelitarnych i naziemnych, które zaskakują wyglądem lub możliwościami. To ciekawostki czy raczej rodzynki na rynku, ale czasami bardzo przydatne, np. do ukrycia anteny (antena kula, lampa lub antena CubSat) lub specyficznego wykorzystania, np. połączenia anteny z naziemną (CLIP-on-sat).

najdziwniejsze anteny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

6. Antena Wavefrontier - toroidalna antena z podwójnym odbiciem

Anteny toroidalne stanowią alternatywę dla układów anten obrotowych. Bez zmiany położenia umożliwiają one odbiór nawet z kilkunastu pozycji satelitarnych. W przeciwieństwie do układów z obrotnicą względnie z siłownikiem nie wymagają praktycznie konserwacji, a przełączanie odbioru między różnymi satelitami jest bezzwłoczne. Od zwykłych anten jednoogniskowych z mocowaniami „zeza” różnią się zakresem odbieranych satelitów i większym zyskiem przy odbiorze z bocznych pozycji.
 
Antena toroidalna Wavefrontier

Jedna z koreańskich firm zaprojektowała i wdrożyła do produkcji anteny z czaszą główną i subreflektorem, który ogniskuje wiązkę odbitą w zależności od kąta padania w różnych miejscach ale z takim samym zyskiem. Listwa do mocowania konwerterów łączy punkty na których występuje ogniskowanie tak, aby można było na niej rozmieścić kilka a nawet kilkanaście LNB. Środkowa część listwy oznaczona „0” to nie ognisko główne, ale miejsce ogniskowania środkowego satelity, którego użytkownik wybiera przed montażem, tak aby uzyskać maksymalne wykorzystanie zakresu odbioru anteny.

Dwie obecnie produkowane anteny T55 i T90 posiadają listwy na których można zamocować odpowiednio do 8 i do 14 konwerterów LNB Universal. Każdy konwerter jest mocowany oddzielnym uchwytem, który można przesuwać po listwie i obracać w płaszczyźnie poziomej. W standardowym zestawie znajduje się pięć uchwytów. Chcąc zamontować większą liczbę konwerterów, należy dokupić odpowiednią liczbę uchwytów. Uchwyty są przystosowane do mocowania konwerterów z szyjką o średnicy 40 mm, jak również 23 mm, przy czym w drugim przypadku należy zastosować znajdującą się w komplecie specjalną redukcję.
 
Antena toroidalna Wavefrontier T90

Głowice mocujące obu anten posiadają regulację położenia w trzech płaszczyznach. Można na nich ustawić kąt elewacji, azymut oraz kąt skręcenia czaszy w osi prostopadłej do płaszczyzny anteny. Ten ostatni wprawdzie wynosi najczęściej tylko kilka stopni w stosunku do położenia symetrycznego (90°), ma to jednak istotne znaczenie dla dobrego odbioru z konwerterów umieszczonych na końcach listwy. Stalowe anteny T55 i T90 są galwanizowane i pokryte poliestrową farbą proszkową, co daje bardzo dobre zabezpieczenie przed korozją. Ich zawieszenie wg danych producenta powinno wytrzymać porywy wiatru do ponad 200 km/h. W standardowym komplecie znajduje się uniwersalny zestaw umożliwiający montaż anteny na powierzchniach położonych po różnymi kątami, od poziomu począwszy.


7. Antena Mohu - antena naziemna w oknie

Amerykańska firma GreenWave Scientific oferuje pod szyldem Mohu szereg nietypowych anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W rodzinie anten Mohu oferowane są trzy modele pod marką Leaf, czyli w tłumaczeniu z języka angielskiego – liść. Wszystkie te anteny są antenami pokojowymi – do użytku wewnętrznego.

Do wyboru są:
  • Leaf Metro,
  • Leaf 30,
  • Leaf 50 z wbudowanym wzmacniaczem.
Antena Mohu

Podstawową, najmniejszą i zarazem najtańszą wersją anteny jest Leaf Metro w cenie 19,95 dol. Natomiast Leaf 30 w cenie 39,99 dol. ma już większe rozmiary, ale i pozwala na odbiór w trudniejszych warunkach niż Leaf Metro. Najbardziej zaawansowanym modelem anten z tej serii jest Leaf 50 z wbudowanym wzmacniaczem (69,99 dol.).
 
Antena Mohu

Anteny Leaf są bardzo lekkie. Sam „liść” anten Leaf 30 i Leaf 50 ma wymiary około 30 x 30 cm. Anteny można przykleić np. na szybie okna. Warto zaznaczyć, że anteny pokojowe sprawdzają się tylko w bardzo dobrych warunkach odbioru, np. na otwartych przestrzeniach, przy braku przeszkód na linii nadajnik-antena. W gęstej, miejskiej zabudowie lepiej sprawdzają się anteny zewnętrzne. Anteny Mohu Leaf są raczej trudno dostępne w Polsce. Jednak można je sprowadzić z zagranicy.


8. Antena romboidalna PENTA z włoskiej firmy Fracarro

Firma Fracarro już na targach SAT Krak 2010 pokazała swoją niezwykłą antenę satelitarną PENTA. Jest to antena o unikalnym kształcie rombu opatentowanym przez Fracarro Italia. Anteny PENTA Fracarro są sprzedawane w Polsce do tego czasu.

Kształt ten zapewnia silne wycięcie bocznych listków charakterystyki promieniowania anteny, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie zakłóceń powodowanych przez sygnały z satelitów położonych blisko siebie na orbicie.

Anteny serii PENTA dostępne są w dwóch rozmiarach:
  • PENTA 85 - odpowiada czaszy offsetowej o rozmiarze 80 cm (wymiar: 775 x 775 mm)
  • PENTA DIGIT - odpowiada czaszy 60 cm.

Produkowane są ze stali lub stopu aluminium i dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.
 
Antena PENTA z Fracarro

9. Antena schodek - CubSat

Anteny satelitarne CubSat, dobrze znane mieszkańcom Francji, charakteryzują się niezawodnością. W Polsce praktycznie nie są znane. Objęte są gwarancją na 3 lata (5 lat w przypadku instalacji przez własnych dystrybutorów). CubSat są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Umożliwiają zamontowanie konwerterów Single, Twin, Quad lub Octo. Producent oferuje modele: CubSat 50 i CubSat V6. CubSat doskonale komponują się z otoczeniem i są łatwe w montażu oraz instalacji.
 
Antena CubSat
Antena CubSat

10. Antena CyberTenna S64

CyberTenna S64 to bardzo unikalny typ anteny satelitarnej dostępny na rynku europejskim. CyberTenna umożliwia odbiór sygnału z wielu satelitów dzięki wielokrotnemu ognisku. Średnica anteny 80 cm. Natomiast jeśli nie policzymy otworu, który umieszczony jest w środku anteny, to obszar roboczy anteny to tylko 64 cm. Antena CyberTenna umożliwia odbiór wszystkich satelitów umieszczonych na orbicie w odległości 26°, istnieje również możliwość odbioru z innych satelitów, pod warunkiem, że ich sygnał jest wystarczająco mocny. Antena może odbierać sygnał z satelitów, położonych na orbicie co 2°.

Na londyńskiej wystawie Mediacast w 2003 roku CyberTenna S64 uznana została za jeden z najlepszych produktów i uhonorowana nagrodą Mediacast Product of the Year Awards w kategorii: Biggest contributor to the future of content delivery. 
 
Antena CyberTenna S64

Antena Cybertenna S64 została wyprodukowana na podstawie opatentowanej technologii Waveguide Lens Technology. Dzięki umieszczeniu ponad siedmiuset przewodzących falowodów wewnątrz anteny, sygnał satelitarny sumowany jest do jednego punktowego ogniska, które umieszczono za anteną, podobnie jak w przypadku ogniska optycznego. Dla każdej pozycji satelitarnej umieszcza się jeden konwerter we wcześniej wyznaczonym ognisku.

Antena jest w stanie odebrać sygnał z każdego satelity umieszczonego w odległości do 24°, którego wiązki są mocniejsze  niż 47 dBW lub satelitów w zasięgu 30°, których wiązki są mocniejsze niż 50 dBW.  Antena jest w stanie odebrać sygnał z satelitów umieszczonych na orbicie co 2°.  Dzięki takiej konstrukcji anteny, możemy odebrać wszystkie satelity umieszczone pomiędzy Thorem - 0,8°W i Astrą - 28,2°E, co daje od 9 do 12 satelitów. Polaryzacje pionowa i pozioma z każdego satelity, nie powodują wzajemnych zakłóceń, ponieważ Cybertenna S64 wyposażona jest w falowody umieszczone sferycznie na całej powierzchni anteny, dzięki czemu odbiór z każdej pozycji satelitarnej jest optymalnie odseparowany od sąsiedniej pozycji satelitarnej.

UWAGA:
Jeśli będzie duże zainteresowanie czytelników, będziemy kontynuować tego typu ciekawostki, czyli opublikowana zostanie część druga „10 najdziwniejszych anten", bo takich jest naprawdę dużo!

Można też podsyłać na redakcyjnego maila własne przykłady dziwnych anten.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

190 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...
reklama