reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tesla w kosmosie - Łada też poleciała [wideo]

dodano: 2019-06-17 17:58
autor: Jan Borejko | źródło: ntv/vk.com

czerwona-Lada-Rogozin-roskosmos-360px.jpg 2 czerwca 2019 r. w ramach projektu ToSky przeprowadzono udane testy pierwszego automatycznego rosyjskiego stratostatu - balonu dryfującego, którego użytecznym obciążeniem był sam... Dmitryj Rogozin (szef Roskosmosu) w czerwonej Ładzie. To oczywiście taki żart studentów z Tomska, mających na myśli lot w kosmos samochodu Tesli Elona Muska, który w ten sposób promował nie tylko start rakiety Falcon Heavy, ale także elektryczny samochód produkcji jego firmy Tesla.

ToSky
czerwona-Lada-Rogozin-roskosmos-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Studenci Tomska za pomocą figurki Dmitrija Rogozina z rosyjskiej agencji Roskosmos oraz samochodu Łada 2107 przetestowali stratostat do latania w kosmos.Lot testowy w ramach projektu ToSky został zorganizowany przez studentów Tomskiego Uniwersytetu Kontroli Systemów i Radioelektroniki (TUSUR).

Do balonu stratosferycznego studenci dołączyli figurkę Dmitrija Rogozina w zabawce tzw. czerwonej siódemce, czyli czerwonej Ładzie. Lot był udany - figurka Rogozina wraz z pierwszym stopniem balonu wylądowała 150 km od miejsca startu. Drugi stopień dryfował 16 godzin na wysokości 18–20 km, po czym wylądował 2000 km od miejsca startu. 

Studenci z Tomska wyjaśnili, że nie chcą wysyłać ładunków komercyjnych w kosmos, ale testowanie lotu balonu bez ładunku byłoby bez znaczenia. Dlatego głosując w Internecie, to właśnie Rogozin został wybrany razem z Ładą. Z szefem Roskosmosu rywalizowali: figurka astrofizyka Stephena Hawkinga, samochód Tesli i... kaktus.

Strona domowa projektu ToSky.

Doświadczenie studentów z Tomska przypomniało testy rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX. Przypomnijmy, że  6 lutego 2018 r. Starman (manekin kosmonauty) w samochodzie Tesla Roadster z osobistej kolekcji Elona Muska została wystrzelona w kosmos za pomocą ciężkiej rakiety Falcon Heavy (połączenie trzech rakiet Falcon 9).

Trzeba dodać, że jaki kraj takie testy... wyniesienia auta w kosmos!
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa MLog 6-69 HV dla MUX8 w pionie

Telewizyjna antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej periodycznie dipolowej MLog 6-69...

40 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama