reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mini odbiornik Arion DSR3000FTA

dodano: 2001-06-21 12:41 | aktualizacja: 2001-06-21 12:41
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Miniaturyzacja sprzętu elektronicznego za sprawą technologii opierającej się na dużej skali integracji procesorów coraz częściej trafia do urządzeń sprzętu satelitarnego. Mniejsze konwertery a ostatnio także cyfrowe odbiorniki świadczą o ogromnym postępie w tej dziedzinie elektroniki. Prezentowaliśmy kilka miesięcy temu na stronach Sat Kuriera niewielki gabarytowo tuner cyfrowy Humax FOX. Obecnie konkurentem dla niego może zostać także koreański produkt z Arion Technology - DSR3000FTA.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tuner satelitarny przeznaczony do odbioru niekodowanych programów ma wymiary 300x213x40mm i waży niewiele ponad 1 kilogram. Wewnątrz po zdjęciu obudowy zobaczymy mały zasilacz, niewielkich rozmiarów płytę główną i sporo wolnego miejsca, które można przeznaczyć np. na Common Interface.

W porównaniu z odbiornikiem HUMAX FOX, ARION DSR3000FTA posiada na przednim panelu czterosegmentowy wyświetlacz. Tylna ścianka chociaż niewielka mieści najważniejsze złącza: wejście i wyjście LNB, dwa złącza typu SCART (TV i VCR), dwa typu CINCH (AUDIO L+R), oraz gniazdo RS-232. Podobnie jak u konkurencji brakuje modulatora UHF. DSR3000FTA odbiera kanały niekodowane w demodulacji QPSK nadawane z szybkością 2-45Ms/sek (SCPC i MCPC) a w jego pamięci można zapisać 3000 telewizyjnych i radiowych kanałów. Posiada sterowanie przełącznikami typu DiSEqC1.0 i DiSEqC Mini oraz obrotnicami w pracującymi w standardzie DiSEqC1.2.

Grafika ekranowa - USTAWIENIA

Mimo iż odbiornik jeszcze nie trafił do naszych sklepów posiada grafikę ekranową w języku polskim lub do wyboru inne języki: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, turecki, arabski i rosyjski. Użytkownik w pewnym zakresie sam kształtuje wygląd grafiki dzięki funkcjom zmieniającym kolory tła i tekstu.

Główne MENU zawiera cztery punkty (Instalacja, Edycja, Ustawienia, Temat) rozwijające się w kolejne podpunkty. Punkt Ustawienia oprócz wspomnianych funkcji zmiany grafiki i języków zawiera ustawienia czasu i wyjść oraz blokadę 4 cyfrowym hasłem dostęp do opcji MENU. Ustawienia czasu obejmują bieżącą godzinę, timer i sleep timer. Ustawienia wyjść dotyczą rodzaju sygnałów na złączach Scart i Cinch. Użytkownik może wybrać RGB lub CVBS, Mono lub Stereo, 4:3 czy 16:9.

MENU INSTALACJA - SZUKANIE KANAŁÓW

Pierwszy punkt głównego MENU - Instalacja to szukanie różnymi metodami kanałów oraz kasowanie całej pamięci. Ta druga funkcja czyści pamięć z programów a wszelkie ustawienia sprowadza do poziomu fabrycznego. MENU Poszukaj Kanał skonstruowano tak aby można było w nim ustawić jak najwięcej parametrów bez potrzeby przechodzenia na inne strony. Dlatego tylko jeden ekran obejmuje wybór satelity, typ konwertera, rodzaj sygnałów sterujących DiSEqC oraz wszelkie parametry opisujące transponder (częstotliwość, SR, polaryzacja). Przed uruchomieniem programowania wybieramy metodę przeszukiwania.

Może to być szukanie pojedynczego kanału (z PID-ami lub bez), transpondera, wszystkich kanałów z danego satelity lub kilku satelitów na raz. Zakres poszukiwań można dodatkowo zawęzić do programów niekodowanych lub rozszerzyć do wszystkich, które są połączone we wspólną sieć. Podczas automatycznego programowania odbiornik odwołuje się do parametrów transponderów z danego satelity zapisanych w pamięci. Parametry obejmują 57 typowych satelitów i są dostępne dla użytkownika tak aby można je było modyfikować w MENU Edycja Transponderów. Ma to szczególnie ważne znaczenie dla tych satelitów, które zmieniają ustawienia transponderów i trzeba je często aktualizować. Przed przystąpieniem do programowania na skali sygnałowej u dołu ekranu Poszukaj Kanał sprawdzamy procentową wartość sygnału i jego jakość. Jeśli pasek wyświetlany jest w kolorze niebieskim to znaczy że parametry szukanego transpondera są błędne i uruchomienie szukania nic nie da. Dopiero pojawienie się skali w kolorze czerwonym pozwoli odnaleźć właściwe kanały. Programowanie obserwujemy na specjalnym ekranie przedstawiającym ilość i nazwy odnalezionych kanałów (z podziałem na TV i Radio) oraz procentowy czas jaki pozostał do końca procesu. Wszystkie odnalezione kanały są dopisywane na koniec już istniejących list (TV i Radio).

Funkcje edycyjne

Jeśli podczas automatycznego programowania danego satelity część kanałów nie została zaprogramowana można przejść do edycji transponderów i sprawdzić czy są tam ich parametry. MENU Edycja Transpondera przedstawione w formie tabeli zawiera u góry nazwę satelity a poniżej wszystkie transpondery i ich parametry niezbędne przy programowaniu. Widoczny obok parametrów napis OK oznacza, że związane z nimi kanały są już zaprogramowane w odbiorniku. Łatwo w ten sposób „wyłowić” te transpondery, które są nieaktywne lub zmieniły parametry przekazu. Taki transponder można zmodyfikować funkcją Edytuj lub usunąć z listy. Zmieniając dane transpondera (o ile antena ustawiona jest na odpowiednim satelicie) obserwujemy na skali jakość i siłę sygnału. Odpowiednia wartość i kolor czerwony skali świadczą o ich prawidłowym doborze. Funkcja Dodaj w MENU Edycja Transpondera pozwala dopisać do listy nie używany wcześniej transponder wraz ze wszystkimi niezbędnymi parametrami, sprawdzić je, a także odszukać kanały o tych parametrach.

MENU Edycja nie ogranicza się jedynie do zmiany parametrów transponderów, ale także dotyczy ustawień całych satelitów lub pojedynczych kanałów. W przypadku satelitów możliwa jest zmiana jego nazwy, lub całkowite usunięcie z listy. Dla nowych satelitów możliwe wprowadzenie nowej nazwy i nowych parametrów. Najbardziej rozbudowaną funkcją jest edycja pojedynczych kanałów (Edycja Programu). Pozwala nie tylko przemianować kanał, usunąć czy zmienić jego pozycję na liście ale także zablokować lub dodać do ulubionych. Aby podczas zmiany ustawień pojedynczego kanału nie pomylić go z innym o takiej samej nazwie u dołu ekranu MENU Edycja cały czas widzimy jego parametry (satelita, częstotliwość, polaryzacja, SR, PIDy).

Bardzo dobrze w odbiorniku DSR3000FTA rozwiązano sortowanie listy kanałów. Na życzenie użytkownika odbiornik w kilka sekund ustawi listę kanałów alfabetycznie lub satelitami. Jeśli interesują nas kanały niekodowane wszystkie kodowane przesunie na koniec. Gdy wybierzemy kilka kanałów ulubionych automatycznie ustawi je na początku listy tak aby były „pod ręką”.

WSPÓŁPRACA DSR3000FTA Z PRZEŁĄCZNIKAMI I POZYCJONEREM DiSEqC

Odbiornik przystosowano do współpracy z przełącznikami DiSEqC typu Tone Burst oraz DiSEqC1.0 i DiSEqC2.0. Przyporządkowanie danej funkcji do kanału lub satelity odbywa się w MENU Poszukaj Kanał w linii Port DiSEqC. Następna funkcja tego samego MENU Motor Setting, uruchamia grafikę związaną z ustawieniami pozycji satelitarnych na obrotnicach typu DiSEqC1.2. Ponieważ ciągle tego typu obrotnice są u nas rzadkością przetestowaliśmy funkcję Motor Setting z pozycjonerem DATCOM AP800 i siłownikiem oraz adapterem DiSEqC, pozycjonerem DATCOM AP500 i siłownikiem.

W pierwszym przypadku pozycjoner reaguje na wszystkie komendy wysyłane z MENU związane z obrotem i zapamiętuje poszczególne pozycje. W drugim przypadku (adapter + AP500) pozycje satelitarne ustawiane są w samym pozycjonerze a MENU Motor Setting służy do ustalenia numeru pozycji, który jest przyporządkowany nazwie satelity. Numer ten powinien być zgodny z numerem pozycji zakodowanym w pamięci pozycjonera. Podczas przełączania kanałów zaprogramowanych z różnych satelitów odpowiedni sygnał nadawany w standardzie DiSEqC1.2 dociera poprzez adapter do pozycjonera i automatycznie uruchamia przestawianie anteny. Pamięć DSR3000FTA zapewnia ustawienie 49 pozycji satelitarnych.

OBSŁUGA ODBIORNIKA

Programowanie automatyczne DSR3000FTA przebiega sprawnie i dość szybko. Na zapisanie wszystkich kanałów z ASTRY wystarczą trzy minuty, z HOT BIRDA niespełna sześć. Aktualne oprogramowanie zawiera w miarę świeże parametry dzięki czemu edycja transponderów ogranicza się do skorygowania kilku danych. Odbiornik bez problemów radzi sobie z wieloma słabymi kanałami nadawanymi w transmisji SCPC. Po przesortowaniu kanałów alfabetycznie łatwo znaleźć ulubione audycje. Przy współpracy tunera ARION z pozycjonerem lepsze efekty uzyskujemy sortując kanały satelitami. Jeśli podstawowa lista zawiera kanały z kilku satelitów i trudno znaleźć jakiś program, można załączyć listę skróconą obejmującą tylko jedną pozycję satelitarną. Ulubione programy wybrane wcześniej przez użytkownika wyświetlane są po naciśnięciu na pilocie przycisku FAV. Dodatkowo z pilota możemy przywołać poprzednio oglądany program (PREV), zatrzymać obraz (PAUSE), wyświetlić informację o kanale (INFO), sprawdzić sygnał z danego transondera (F2).

Elektroniczny przewodnik po programach załączany przyciskiem EPG przedstawia krótką informację o audycjach na dany dzień oraz z tygodniowym wyprzedzeniem. Podczas przeglądania EPG cały czas w specjalnym pomniejszonym oknie uzyskujemy podgląd na wybrany program. Niestety brakuje szczegółowej informacji o danej audycji a grafika nie zawiera polskich znaków.

Popełniono także kilka błędów przy tłumaczeniu niektórych pojęć MENU. Najbardziej rażący błąd dotyczy polaryzacji. W grafice polskiej Horyzontal to Pionowa a Vertical Pozioma. Poza tym odbiornik należy zaliczyć do bardzo udanych i naszym zdaniem powinien jak najszybciej znaleźć się w polskich sklepach w cenie sprzyjającej wreszcie wymianie starych wysłużonych analogów na nowe cyfrówki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...