reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Chiny: udany start komercyjnej rakiety Hyperbola-1 [wideo]

dodano: 2019-07-25 12:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: Xinhua

China-rakieta-hyperbola-1-2019-360px.jpg W czwartek 25 lipca 2019 r. Chiny z powodzeniem wprowadziły na orbitę dwa satelity badawcze. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii Chińskiej Republiki Ludowej, dokonano tego za pomocą komercyjnej rakiety Hyperbola-1 (SQX-1 Y1), która należy do iSpace z Pekinu.

China-rakieta-hyperbola-1-2019-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start chińskiej rakiety odbył się w czwartek o godz. 13:00 czasu lokalnego (6:00 czasu polskiego) z kosmodromu Jiuquan we chińskiej północno-zachodniej prowincji Gansu. Po pewnym czasie oba satelity pomyślnie weszły na określoną orbitę.

Należy zauważyć, że wyniesienie stało się historycznie ważne dla chińskich prywatnych firm zaangażowanych w rozwój przestrzeni kosmicznej, ponieważ jest to „pierwsze udane uruchomienie przez Chiny komercyjnej rakiety nośnej i dokładne dostarczenie ładunku na określoną orbitę”. Również po raz pierwszy z pomocą komercyjnej rakiety kilka ładunków zostało jednocześnie dostarczonych na orbitę, w tym dwa satelity.

Hyperbola-1 to czterostopniowa rakieta paliwa stałego, obecnie SQX-1 Y1 ma największą ładowność spośród wszystkich rakiet nośnych w Chinach produkowanych przez prywatne firmy. Maksymalna średnica rakiety wynosi 1,4 m, jej długość wynosi 20,8 m, rakieta może umieścić do 260 kg ładunku na orbicie heliosynchronicznej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kamera SJCAM SJ8 PRO

979 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

139 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

129 zł Więcej...
reklama