reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T2/HEVC w Polsce jeszcze przed połową 2022 roku?

dodano: 2019-08-01 15:34 | aktualizacja: 2019-08-01 16:20
autor: Anita Kaźmierska | źródło: MC/satkurier.pl

NTC Święty Krzyż Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało aktualizację Krajowego Planu Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce, która wprowadza m.in. zmiany podyktowane wnioskiem o odsunięcie terminu udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby naziemnych systemów zdolnych do zapewniania usług bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej oraz informację o planowanej zmianie standardu nadawania.

pasmo 700 MHz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aktualizacja Krajowego Planu Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz oraz jego sprawna implementacja ma umożliwić realizację obowiązków nałożonych na państwa członkowskie UE przez decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie udostępnienia pasma 700 MHz, zapewniając obywatelom dostęp do nowoczesnych usług w oparciu o szybkie mobilne sieci szerokopasmowe, jak i nowych usług i jakości naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki planowanej zmianie standardu nadawania oraz zwiększeniu liczby multipleksów.

Pasmo 700 MHz to częstotliwości z zakresu 694-790 MHz. Zgodnie z założeniami, pasmo to ma zostać zwolnione na rzecz sieci mobilnych 5G, a nadawane tam obecnie programy telewizyjne przeniesione do niższego zakresu 470-694 MHz.

Państwa członkowskie UE mają czas do 30 czerwca 2020 roku na zwolnienie pasma 700 MHz na rzecz usług mobilnych. W uzasadnionych przypadkach data ta może zostać przesunięta do 30 czerwca 2022 roku. Jednym z dopuszczalnych powodów przesunięcia tej daty są „nierozwiązane problemy dotyczące koordynacji transgranicznej skutkujące szkodliwymi zakłóceniami”. Z kolei na terenach, na których koordynacja z krajami trzecimi nie zostanie w tym terminie rozstrzygnięta, państwa członkowskie nie są zobowiązane do umożliwienia w paśmie 700 MHz świadczenia bezprzewodowych usług łączności elektronicznej nawet po roku 2022. Warunkiem jest jednak podjęcie odpowiednich działań koordynacyjnych i stałe informowanie Komisji Europejskiej o postępach prac, a w razie konieczności wystąpienie o pomoc Unii.

Do dnia aktualizacji niniejszego dokumentu prezes UKE podpisał stosowne dwu- i wielostronne porozumienia z następującymi państwami: Słowacją, Czechami, Węgrami, Niemcami, Szwecją, Litwą, Łotwą, Danią oraz dwustronne umowy z Ukrainą oraz Republiką Białorusi. Zawarte porozumienia dotyczą nowej aranżacji częstotliwości dla sieci nadajników telewizyjnych, koniecznej do przeniesienia obecnie działających transmisji z zakresu 470-790 MHz do zakresu 470-694 MHz. Jedynym nadal brakującym porozumieniem jest umowa z Federacją Rosyjską. Z kolei w przypadku umów zawartych z Republiką Białorusi i Ukrainą znana jest docelowa konfiguracja sieci, umożliwiająca uruchomienie w Polsce w sposób niezakłócony usług bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej, natomiast nie są znane jeszcze daty zwolnienia pasma 700 MHz przez telewizję w tych państwach.

28 grudnia 2018 roku Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z informacją o konieczności odsunięcia terminu udostępnienia pasma 700 MHz do 30 czerwca 2022 roku, informując jednocześnie, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na pozostałe państwa członkowskie.

W związku z planowaną migracją, do ustawy Prawo telekomunikacyjne wprowadzono przepisy, umożliwiające uzyskanie częściowego zwolnienia przez nadawców naziemnej telewizji cyfrowej, zobligowanych do opuszczenia obecnie zajmowanego zakresu, tj. 694-790 MHz, z rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością w służbie radiodyfuzyjnej na cele rozpowszechniania programu telewizyjnego w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w danym multipleksie.

Na trzeci kwartał 2019 roku planowana jest nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne w zakresie przepisów z zakresu gospodarowania częstotliwościami i urządzeń radiowych tj. wprowadzenia zapisów dotyczących możliwości zmiany lub cofnięcia rezerwacji częstotliwości w zakresie 470-790 MHz.

Jak czytamy w dokumencie, planuje się, że zmiana standardu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC nastąpi do 30 czerwca 2022 roku.

Zobacz „Krajowy Plan Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce” (plik PDF).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

499 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 700HD

AB CryptoBox 700HD to tani satelitarny dekoder HD oparty na...

235 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox ONE Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 249 zł Więcej...
reklama