reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Vu+ Zero 4K w praktyce

dodano: 2019-08-22 13:26 | aktualizacja: 2019-08-27 15:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/satkurier.pl

Vu+ Zero 4K Poniższy tekst nie będzie tradycyjną recenzją czy też testem odbiornika satelitarnego, ponieważ odbiornik Vu+ Zero 4K trafił na rynek 1,5 roku temu - jest jednym z najlepiej sprzedających się linuksowych odbiorników 4K w Polsce. Przyjrzymy się odbiornikowi Vu+ Zero 4K z perspektywy zwykłych użytkowników po czasie i z większym praktycznym doświadczeniem.

Vu+ Zero 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nagrywanie
Niestety w tak małej obudowie nie można zainstalować wewnętrznego dysku twardego. Użytkownik często waha się, jakiego typu dysku twardego USB użyć. Niestety nie wszystkie dyski na rynku są kompatybilne z tym odbiornikiem, tak jak w przypadku wszystkich odbiorników satelitarnych.
 
Lista nagrań na dysku Vu+ Zero 4K

Osobiście wybrałbym jednak znacznie lepsze rozwiązanie oferowane przez producenta odbiorników Vu+. Na dole odbiornika znajduje się specjalne złącze, które jest wyposażone w czarną zaślepkę. To złącze służy do połączenia z PVR KIT Vu+.

Zestaw PVR to inteligentna szuflada, która może pomieścić 2,5-calowy dysk twardy. Za pomocą tego złącza można zaoszczędzić port USB 2.0, którego z kolei można użyć do podłączenia tunera Vu+ USB Turbo i rozszerzenia odbioru programów satelitarnych o naziemną transmisję cyfrową.

Aby uzyskać estetyczny wygląd, PVR KIT Vu+ dokładnie pasuje do dolnej części odbiornika. Jako dysk twardy 2,5” można zainstalować dysk 1 TB lub 2 TB (polecamy WD lub Seagate) z prędkością 5400 obr/min. Instalacja dysku jest opisana w instrukcji.
 
Vu+ PVR KIT

Oczywiście można również nagrywać na dysk flash lub na zewnętrzną pamięć NAS. Odbiornik obsługuje formaty EXT4, EXT3, EXT2, NTFS i FAT32. Nie polecamy używania koncentratora USB, ale własnie rozwiązanie z PVR KIT. Oczywiście odbiornik nagrywa w postaci zdekodowanej, ponieważ wewnętrzny czytnik jest współdzielony przez odbiorcę. Ponadto dzięki najnowszym sterownikom w VTi odbiornik Vu+ Zero 4K był w stanie nagrać maksymalnie 12 zakodowanych programów jednocześnie! I to całkiem niezły wynik.

W menu odbiornika zalecamy ustawienie „Sprawdź wolne miejsce na dysku przed nagraniem” na „nie”. Pozwala to uniknąć możliwych problemów z nagrywaniem komunikatów o błędach.

Jeśli używany będzie moduł CI/CI+ podczas nagrywania, to przy VTi jest ograniczenie tylko do jednego nagranego kodowanego programu i w tym samym czasie można oglądać/nagrywać drugi, niekodowany kanał (FTA) tylko z tego samego transpondera. Nie można nagrać kanału kodowanego. Istotne jest, czy dany moduł jest jednostrumieniowy czy wielostrumieniowy - zwykle operatorzy ograniczają dostęp dla indywidualnych użytkowników do jednostrumieniowości (żeby nie nagrywać), więc choćby odbiornik mógł to istnieje takie ograniczenie ze strony modułu.

Przewijanie działa idealnie dla nagrań SD, HD i UHD. Można edytować swoje nagrania bezpośrednio w odbiorniku i przesyłać je w dowolne miejsce w sieci.

EPG
Elektroniczny przewodnik po programach (EPG) jest idealny - te w dekoderach dedykowanych mimo specjalnego przygotowania są gorsze!
 
EPG w Vu+ Zero 4K

Oczywiście wygląd i funkcje EPG zależą od użytej skórki. Polskie znaki są zwykle wyświetlane bezproblemowo. Wskazane jest użycie wtyczki „Cool TV Guide”, którą można dostosować dla własnych potrzeb.
 
Graficzne EPG w Vu+ Zero 4K

W oprogramowaniu VTi można określić domyślny język EPG i dodatkowy język EPG. Niektóre kanały są nadawane z EPG w kilku językach, a wiele odbiorników ma trudności z wyborem odpowiedniego języka, którego akurat może chcieć użytkownik - tak jest np. w platformie freeSAT.


Skórki
Istnieje wiele popularnych skórek dla odbiorników Vu+. Są one dostępne online w menu wtyczek, a jeśli nie znajdzie się swojej ulubionej, można zainstalować ją ręcznie, znajdując ją wcześniej w Internecie. Jedną z najbardziej popularnych jest skórka HD Glass.

Dla konserwatywnych użytkowników zaleca się używanie starszej skórki Merlin Magic. Może podobać się skórka Atile HD, która jest już domyślnie zainstalowana w VTi.

Należy zwrócić uwagę, że niekompatybilna skórka może powodować niestabilność odbiornika, dlatego należy wybierać je ostrożnie.

Multi Quickbutton
Najpierw trzeba zainstalować Multi Quickbutton online z menu wtyczki. Ta funkcja umożliwia określenie znaczenia każdego przycisku na pilocie zdalnego sterowania. A to oznacza, że ​​naciska się przycisk krótko lub długo.

Korzystanie z NAS
Odbiornik umożliwia nagrywanie i odtwarzanie treści multimedialnych przechowywanych w pamięci sieciowej NAS. Może wyświetlać zdjęcia JPEG lub BMP i odtwarzać muzykę MP3 lub WAV. Ten odbiornik umożliwia odtwarzanie plików mov, mkv, m2ts, flv i ts. Formaty Avi (oparte na kodekach divx i xvid) nie działają i nie będą działać z powodu ograniczeń używanego sprzętu. Ponadto nie można odtwarzać plików WMV.

Odbiornik Vu+ Zero 4K może także odtwarzać filmy z kodekiem HEVC/H.265. Bez problemu można odtworzyć wszystkie filmy o różnych rozdzielczościach do 4K. Urządzenie może obsługiwać odtwarzanie wideo o wysokiej przepływności, takie jak plik testowy „Samsung Demo Oceanic” 1080p MKV o wysokiej przepływności 40 Mb/s. Ścieżka dźwiękowa DTS była odtwarzana przez odbiornik Zero 4K bez żadnych problemów.
 
FastScan

Więcej funkcji
Opisywanie osobno funkcji takich, jak HbbTV, przeglądarka internetowa, odtwarzacz YouTube, wtyczka FastScan, Timeshift, itp. nie ma sensu. Wszystko to działa idealnie w Vu+ i jest dobrze znane.


WNIOSKI KOŃCOWE

Vu+ Zero 4K to wysokiej jakości i szybki odbiornik satelitarny UHD, który jest przeznaczony dla szerokiego grona klientów. Odbiornik ma jeden uniwersalny czytnik kart i jedno gniazdo CI/CI+ do umieszczenia jednego modułu CAM. Na polski rynek to absolutne minimum, które da odbiór Canal+ 4K Ultra HD i innych kanałów, nie blokując opcji odbioru innych płatnych pakietów w przyszłości, bo zawsze do kieszeni na kartę i do slotu CI coś można włożyć. Ci użytkownicy sprzętu, którzy chcą stale korzystać z kart Seca dla nc+, mogą się od razu zastanowić nad zakupem Vu+ Zero 4K, zwłaszcza jeśli chcą mieć Canal+ 4K i niekoniecznie korzystać z dekodera dedykowanego 4K od nc+.

Do tego to najtańszy odbiornik satelitarny 4K marki Vu+, bo kosztuje tylko 649 zł. Co ciekawe jako jedyny z rodziny Vu+ obsługuje blindscan. Zestaw PVR KIT Vu+ zapewnia doskonały i elegancki sposób podłączenia dysku twardego do odbiornika. Masa 0,5 kg, wymiary 140 x 50 x 108 mm.

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...