reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Renesans polskich kanałów sportowych?

dodano: 2019-08-29 22:19 | aktualizacja: 2019-08-31 00:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

sport w polskiej TV_360x270_01_A.jpg Trzeba przyznać, że Polsat podjął bardzo dobra decyzję, by mocno postawić na rozwój własnych kanałów pod szyldem Polsat Sport. Po tym, gdy świetnie przyjęły się kanały Polsat Sport Premium (w tak zwanym Super HD) - i to nie tylko na własnej platformie Cyfrowy Polsat, ale także na dwóch pozostałych platformach: nc+ i Orange TV - nadawca postanowił rozszerzyć ofertę Polsat Sport Fight, który będzie teraz pokazywał także Ekstraligę rugby i hokejową Ligę Mistrzów. I oby to poszło jeszcze dalej, bo to świetny pomysł na przypomnienie, że taki kanał istnieje!

kanały sportowe piłka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na Polsacie Sport Fight od dawna brakowało więcej transmisji live. Powtórki są mało interesujące i to kierownictwo wszystkich stacji powinno przyjąć jako swoisty aksjomat dla sportu: live najważniejszy!

Czasami na podstawowych trzech stacjach Polsatu Sport (Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Sport News) dochodzi do dziwnej sytuacji, kiedy jest tyle transmisji w tym samym czasie, że po prostu nie ma miejsca, by puścić tam coś jeszcze. Czasami coś ze sportu transmitowane jest na Super Polsat, podczas gdy na takich kanałach, jak Polsat Sport Fight czy nawet Polsat Sport Premium SP 1-2, idą w tym czasie same powtórki. Zupełnie stracony czas... Kibice mogą tego nie tolerować, bo w końcu Fight jest w każdym sporcie - nawet w szachach czy bierkach, więc niby dlaczego nie puścić tam czegoś nietypowego lub tego, co się nie mieści na standardowych kanałach?

Chwaląc Polsat Sport Fight, może jednocześnie dziwić słaba promocja Polsat Games jako kanału e-sportowego. Nie wiedzieć dlaczego ten kanał jakby jest lekko uśpiony. Może czas go pokazać czy może przestawić bliżej zwykłych stacji sportowych Polsatu?

Zresztą podobny problem jak Polsat ma Telewizja Polska z TVP Sport, bo kiedy nałoży się kilka transmisji, a praw telewizyjnych, jakie kupuje TVP przybywa, rodzi się prawdziwy problem. Co z tego, że transmisje te trafiają na tvpsport.pl czy aplikację mobilną, skoro w ten sposób traci się wielu widzów, szczególnie tych starszych, korzystających z DVB-T, kablówek czy platform, którym po prostu nie chce się szukać transmisji w Internecie, albo nie mają takiej możliwości. Cóż z tego, że szuka się miejsca dla sportu na TVP2 (szczególnie, kiedy grają Polacy), skoro zaniechano wykorzystania kanału TVP HD, gdzie idą wyłącznie powtórki, a o tym kanale de facto zapomniano chyba nawet na Woronicza?

Telewizja Polska powinna bardzo poważnie rozważyć konkretne ruchy na swoich kanałach, bo skoro jest coraz mniej kabaretu na TVP Rozrywka, to może ten kanał z „odgrzewanymi skeczami" sprzed lat już staje się nudny. Szybka aktualizacja koncesji i byłby zapewne dobrze przyjęty drugi, liniowy TVP Sport, bo internetowe pokazy może mają przełożenie na reklamy z sieci, ale widzowie zapominają, że TVP ma tyle praw, które są tracone przez nieuwagę. Internet internetem, ale zwykłe kanały jeszcze nie umierają! Troszkę czasu zostało, zanim pod strzechy trafi ten obiecywany pomarańczowy światłowód.

CANAL+ Sport ma bardzo podobny problem, gdyż bywa tam tak, że nie ma kompletnie nic do oglądania (wiadomo - wakacje), a jest i tak, że transmisji live jest za dużo i nie pomaga „rozkładanie" po stacjach, takich jak nSport+ czy CANAL+ NOW. Po prostu nie da się tego upchać, choć technicy starają się, jak mogą. Jest jeszcze jeden problem. Samych transmisji w najwyższej jakości 4K z kilku ligowych stadionów piłkarskich jest tyle, że trudno zdecydować, co pójdzie na CANAL+ 4K Ultra HD.

Na razie priorytet ma polska PKO BP Ekstraklasa, ale część kibiców narzekają, że to „bryndza w 4K" i że lepsza jest Premier League czy LaLiga. Jeśli więc tych transmisji w 4K będzie przybywać, to aż prosi się o wystąpienie o koncesję na kolejny kanał 4K. Może taki kanał premium pomieszany: połowa sport, połowa filmy i koncerty w 4K. Nowa-stara nc+ vel Platforma CANAL+ będzie musiała szybko się obudzić co do własnej kreacji nowych kanałów/produkcji. Czas zrozumieć potrzeby abonentów, którzy być może się pogubili, po co uruchomiono CANAL+ Sport 3 i 4. Wyjaśnijmy: po prostu dla innych operatorów (Cyfrowy Polsat czy Orange), choć po cichu mówi się, że to taki „koń trojański".

Zabawna sytuacja powstała przy okazji „cichego przejęcia” przez nc+ praw do austriackiej Tipico Bundesligi. Nikt o tym nie informował (podobno nie planowano!) - jakby te prawa były taką zapchajdziurą. Dziwne, bo po co płacić za coś, o czym się nie informuje.

Nowa Platforma CANAL+ powinna zacząć komunikować na temat tego, co pokazuje ze sportu, bo na razie to nadawane są bardzo dobre transmisje sportowe z super jakością, ale czasami gubi się w tym wszystkim PR czy promocja. Nie są w należyty sposób eksponowane transmisje, co może wpłynąć na gorszą oglądalność, i kółko się zamyka. Kupowanie i oddawanie transmisji - nie tędy droga. Tańszą metodą jest dobra komunikacja!

Akurat pod tym względem mistrzem świata jest TVP Sport, który potrafi rozkręcić temat informacyjnie. Do tego nie gardzi lekkoatletyką, 2.ligą na TVP3 czy zapasami, co się ceni! Drugie miejsce w tym względzie zajmuje Polsat Sport, a potem Eurosport, który powoli odzyskuje swoje miejsce po przejęciu przez Discovery.

Do niedawna to drugie miejsce miał Eleven Sports, który liczbą praw sportowych przebił wszystkich, aż chyba przesadził i ostatecznie oddał część praw do CANAL+ Sport. Teraz jest już w rękach Polsatu. Świetna obróbka informacyjna pozwala na zwiększone zainteresowanie kibiców. Ta systematyczność i pewna znajomość tego, co potrzebują widzowie sportowi, dała Eleven Sports dużą przewagę. Brakuje Eleven Sports 1 w 4K dla wszystkich platform (nie tylko Orange TV), ale może ktoś to jeszcze przemyśli.

Niestety CANAL+ Sport traci pozycję mimo posiadanych praw i musi się jakoś przeorganizować, bo jest pod względem informowania o sporcie niespójny (nSport+ swoje, CANAL+ Sport swoje, nc+ jeszcze coś tam innego). Nie chcę tu mocno krytykować, bo nie o to chodzi, ale coś tu mi nie pasuje w tej polsko-francuskiej układance pod względem sportu. Jakby nie wyciągnięto wniosków z sytuacji z francuskiego rynku!?

Najgorzej jest z kanałami Sportklub i Fightklub, które chyba całkiem zatraciły swoją tożsamość. Już nawet nie bardzo wiadomo, co nadają live, pouciekały kolejne prawa (austriacka Bundesliga) i to wszystko się jakoś rozjechało i to mimo tego, że są w HD. Informacyjnie też obie stacje umarły i jeśli coś się nie zmieni, to za moment będzie prawdziwy koniec. Kto będzie oglądał transmisje piłki ręcznej z Niemiec czy koszykówki z Turcji?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Blogi


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

499 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...