reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Angara wyniesie satelity Express AMU zamiast Protona [wideo]

dodano: 2019-10-10 21:32 | aktualizacja: 2019-10-12 12:23
autor: Jan Borejko | źródło: Roskosmos

Angara A5 rakieta rosja 360px.jpg Zaplanowano wyniesienie trzech rosyjskich satelitów telekomunikacyjnych Express-AMU i to nową rakietą Angara, co zostało określone w rosyjskim Federalnym Programie Kosmicznym. Co ciekawe, wcześniejsze plany przewidywały użycie rosyjskich rakiet Proton-M do wystrzelenia satelitów Express AMU3, Express AMU7 i Express AMU4 z Bajkonuru. To istotna zmiana koncepcji oznaczająca porzucenie przez Rosjan rakiet Proton.

Angara A5 rakieta rosja 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rosyjskie satelity Express AMU3 i Express AMU7 są produkowane przez firmę Reshetnev Information Satellite Systems na rzecz przedsiębiorstwa Space Communications z datą premiery 2021 r. Satelita Express AMU4 nie został jeszcze zamówiony.

Kwestia wyboru rakiet nośnych dla tych trzech rosyjskich satelitów jest jeszcze otwarta. Kosmodrom Vostocznyj, z którego miały lecieć te satelity, najprawdopodobniej nie będzie gotowy. Na razie federalna agencja komunikacji w ścisłym kontakcie z Roskosmosem i rosyjskim rządem, aby rozwiązać ten problem.

Jest jeszcze inna kwestia: koszt startu i jego ubezpieczenie.

Koszt ubezpieczenia startowego przy użyciu nowej rosyjskiej rakiety nośnej Angara jest ponad dwa razy wyższy niż przy użyciu rakiety Proton i 6-7 razy wyższy niż europejskiej rakiety Ariane. Na razie rakieta Angara w lekkiej i ciężkiej wersji poleciała dwukrotnie w 2014 roku i od tego czasu nie przeprowadzono żadnych startów.

Aktualnie ubezpieczyciele żądają 35-40 proc. kosztów satelity za ubezpieczenie startu niesprawdzoną rakietą Angara, w porównaniu z 16 proc. za użycie rakiety Proton lub zaledwie 5-6 proc. za start rakiety Ariane 5. Jasne jest, że koszt ubezpieczenia przekłada się na użytkownika końcowego, co podnosi koszty samego wyniesienia satelity.

Na rynku komercyjnym szacunkowy koszt wystrzelenia jednej rakiety Proton M wynosi około 65 mln dol. Koszt startu Angary oficjalnie nie został podany. W 2017 r. jeden z raportów z USA wskazał szacunkową cenę startu rakiety Angara A5 na 100 mln dol. Do tej kwoty należy dodać kwotę ubezpieczenia.

Produkcja dwóch satelitów komunikacyjnych Express AMU3 i Express AMU7 kosztuje 72 mln euro, tj. około 36 mln euro na każdego satelitę Rakieta Angara startująca z kosmodromu Pleseck (na północ od Moskwy) może wynieść tylko jednego satelitę. W związku z tym każdy start może kosztować 100 mln dol., dodać trzeba 12,6-14 mln dol. na ubezpieczenie.

Wcześniej planowano wystrzelić te satelity rakietą Proton, która może jednocześnie wynieść oba satelity z Bajkonuru. Należy dodać 11,52 mln dol. ubezpieczenia do ceny początkowej w wysokości 65 mln dol.

Start rakiety Ariane 5 kosztuje 240 mln dol., ale za to jest możliwe dostarczenie na orbitę dwóch satelitów Express-AMU jednocześnie. Do tego ubezpieczenie w wysokości 3,6-4,32 mln euro.

Na razie nie ma ostatecznych decyzji, ale widać, że jest duży nacisk na nową rakietę Angara, która ma startować wyłącznie z terenu Federacji Rosyjskiej.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

849 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2020 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2020 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik ADB5800S + karta na...

119 zł Więcej...
reklama