reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wydajne baterie z sztucznego perowskitu z Rosji

dodano: 2019-10-16 12:25 | aktualizacja: 2019-10-17 17:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: Politechnika w Sankt Petersburgu/Physical Review B

Perowskit badania 360px.jpg Naukowcy Politechniki w Sankt Petersburgu wraz z zagranicznymi specjalistami zaproponowali nowy, bardzo wydajny typ baterii na bazie sztucznego kryształu - perowskitu. Autorzy opracowania twierdzą, że ich źródło energii pozwoli pojazdom elektrycznym łatwiej i lepiej pokonywać krótkie odcinki na drodze.

Perowskit politechnika 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rosyjscy specjaliści z Politechniki Petersburskiej wraz z naukowcami z Polski (Andrzej Majchrowski z Instytutu Fizyki Stosowanej, Wojskowa Akademia Techniczna), Francji i Szwajcarii zsyntetyzowali sztuczny kryształ PbHfO3 podobny do perowskitu. Potem naukowcy zbadali w jaki sposób zachodzą w nim procesy tworzenia i niszczenia nieproporcjonalnych fal, i wyjaśnili, w jaki sposób może to wpłynąć na ilość zgromadzonej i uwolnionej energii przez kryształ perowskitu.

Według naukowców bateria na bazie perowskitu będzie miała większą moc niż współczesne baterie litowo-jonowe. Stworzy to nowy rodzaj dodatkowych źródeł energii, które mogą obsługiwać główne źródło (na przykład panele słoneczne lub baterię) w czasie, kiedy potrzebny jest krótkotrwały prąd o wysokim natężeniu.

Dodatkowo dzięki właściwemu doborowi dwóch różnych źródeł zasilania cały system można usprawnić o około 20 proc.

Kolejny etap prac międzynarodowej grupy, w której są Polacy, będzie polegał na stworzeniu działającego prototypowego urządzenia opartego o sztuczny kryształ perowskitu.

Źródło: aps.org 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 590 zł Więcej...

'SAT Kurier abonament 2020' + książka ANTENY SATELITARNE

Promocyjny pakiet: roczna prenumerata SAT Kurier 2020 + książka tematyczna ...

109 zł Więcej...

Antena Triax TDS 120 A grafit

Antena stalowa, cynkowana 120 cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze...

299 zł Więcej...
reklama