reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zamówił satelitę Eutelsat 10B

dodano: 2019-10-29 10:31 | aktualizacja: 2019-10-29 11:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat/Thales Alenia Space

10 East 10E Eutelsat 10B satelita 360px.jpg Francuski operator satelitarny Eutelsat podpisał umowę z Thales Alenia Space na produkcję i dostawę nowego satelity telekomunikacyjnego Eutelsat 10B. Będzie to w pełni elektryczny satelita oparty na platformie Spacebus NEO, który trafi na pozycję 10°E, głównie na potrzeby usług łączności podczas lotów atlantyckich oraz łączności morskiej.

Thales Alenia Space
Eutelsat 10B Thales Alenia Space satelita 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z planem Eutelsat 10B zostanie wyniesiony w 2022 roku i zaparkowany na pozycję 10°E, oferując zasięg od Ameryki do Azji. Zadaniem satelity będzie zapewnienie ciągłości obsługi istniejących klientów na satelicie Eutelsat 10A, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju działalności Eutelsatu w zakresie łączności mobilnej dzięki dwóm nowym pojemnością wysokiej przepustowości (HTS).

W odpowiedzi na silny wzrost popytu na rozmowy przez telefony komórkowe, Eutelsat 10B zapewni dwie wielowiązkowe pojemności HTS w paśmie Ku: transpondery o dużej pojemności pokryją korytarz północnoatlantycki, Europę, basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód od Oceanu Atlantyckiego, przez Afrykę po Ocean Indyjski. Satelitarna przepustowość HTS będzie w stanie zapewnić szerokość pasma 50 GHz o przepustowości około 35 Gb/s. Cała pojemność satelity będzie przetwarzana cyfrowo i zapewni elastyczność alokacji pojemności dzięki cyfrowemu procesorowi.

Wiążące wieloletnie zamówienia zostały zabezpieczone przez operatora z kilkoma wiodącymi dostawcami usług lotniczych, reprezentującymi ponad 1/3 nowej pojemności HTS. Klienci ci będą polegać na satelicie Eutelsat 10B w celu zapewnienia liniom lotniczym usług łączności (także Internetu) podczas lotu.

Eutelsat 10B będzie przez 15 lat świadczył usługi na pozycji 10°E, z której korzysta Eutelsat od 1987 roku i oferuje niezrównane pokrycie stref europejskich, bliskowschodnich i afrykańskich. Nowy satelita będzie oferował dwie szerokie wiązki w pasmach C i Ku. Łącznie 32 transpondery w ekwiwalencie 36 MHz (12 transponderów odpowiadających 36 MHz w paśmie Ku i 20 transponderów odpowiadających 36 MHz w paśmie C) zapewnią ciągłość istniejących usług dla Eutelsat 10A, który działa i będzie nadal działał do 2023 roku.

Nakłady inwestycyjne zamówienia satelity Eutelsat 10B nie zmieniają obecnego budżetu średnio o 400 mln euro rocznie w okresie od lipca 2019 r. do czerwca 2022 r.

- Eutelsat 10 B jest 28. satelitą zamówionym przez firmę Eutelsat od Thales Alenia Space, 6. satelitą Thales Alenia Space opartym na linii produktów Spacebus NEO oraz 4. satelitą wyposażonym w cyfrowy procesor 5. generacji do misji w pełni cyfrowej - powiedział Jean Loic Galle , Dyrektor generalny Thales Alenia Space


Źródło: eutelsat.com  thalesgroup.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

249 zł Więcej...
reklama