reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zamówił satelitę Eutelsat 10B

dodano: 2019-10-29 10:31 | aktualizacja: 2019-10-29 11:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat/Thales Alenia Space

10 East 10E Eutelsat 10B satelita 360px.jpg Francuski operator satelitarny Eutelsat podpisał umowę z Thales Alenia Space na produkcję i dostawę nowego satelity telekomunikacyjnego Eutelsat 10B. Będzie to w pełni elektryczny satelita oparty na platformie Spacebus NEO, który trafi na pozycję 10°E, głównie na potrzeby usług łączności podczas lotów atlantyckich oraz łączności morskiej.

Thales Alenia Space
Eutelsat 10B Thales Alenia Space satelita 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z planem Eutelsat 10B zostanie wyniesiony w 2022 roku i zaparkowany na pozycję 10°E, oferując zasięg od Ameryki do Azji. Zadaniem satelity będzie zapewnienie ciągłości obsługi istniejących klientów na satelicie Eutelsat 10A, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju działalności Eutelsatu w zakresie łączności mobilnej dzięki dwóm nowym pojemnością wysokiej przepustowości (HTS).

W odpowiedzi na silny wzrost popytu na rozmowy przez telefony komórkowe, Eutelsat 10B zapewni dwie wielowiązkowe pojemności HTS w paśmie Ku: transpondery o dużej pojemności pokryją korytarz północnoatlantycki, Europę, basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód od Oceanu Atlantyckiego, przez Afrykę po Ocean Indyjski. Satelitarna przepustowość HTS będzie w stanie zapewnić szerokość pasma 50 GHz o przepustowości około 35 Gb/s. Cała pojemność satelity będzie przetwarzana cyfrowo i zapewni elastyczność alokacji pojemności dzięki cyfrowemu procesorowi.

Wiążące wieloletnie zamówienia zostały zabezpieczone przez operatora z kilkoma wiodącymi dostawcami usług lotniczych, reprezentującymi ponad 1/3 nowej pojemności HTS. Klienci ci będą polegać na satelicie Eutelsat 10B w celu zapewnienia liniom lotniczym usług łączności (także Internetu) podczas lotu.

Eutelsat 10B będzie przez 15 lat świadczył usługi na pozycji 10°E, z której korzysta Eutelsat od 1987 roku i oferuje niezrównane pokrycie stref europejskich, bliskowschodnich i afrykańskich. Nowy satelita będzie oferował dwie szerokie wiązki w pasmach C i Ku. Łącznie 32 transpondery w ekwiwalencie 36 MHz (12 transponderów odpowiadających 36 MHz w paśmie Ku i 20 transponderów odpowiadających 36 MHz w paśmie C) zapewnią ciągłość istniejących usług dla Eutelsat 10A, który działa i będzie nadal działał do 2023 roku.

Nakłady inwestycyjne zamówienia satelity Eutelsat 10B nie zmieniają obecnego budżetu średnio o 400 mln euro rocznie w okresie od lipca 2019 r. do czerwca 2022 r.

- Eutelsat 10 B jest 28. satelitą zamówionym przez firmę Eutelsat od Thales Alenia Space, 6. satelitą Thales Alenia Space opartym na linii produktów Spacebus NEO oraz 4. satelitą wyposażonym w cyfrowy procesor 5. generacji do misji w pełni cyfrowej - powiedział Jean Loic Galle , Dyrektor generalny Thales Alenia Space


Źródło: eutelsat.com  thalesgroup.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Corab COR-900 grafit

Najnowszy model polskiej anteny stalowej 90cm z zawieszeniem sztywnym w...

99 zł Więcej...

Antena Televes DAT HD BOSS 790

Antena DAT HD BOSS 790 hiszpańskiej firmy Televes została specjalnie...

249 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...
reklama