reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rekord Guinnessa: satelita na super niskiej orbicie

dodano: 2019-12-25 11:54
autor: Jerzy Kruczek | źródło: JAXA/newatlas/satkurier.pl

Jaxa Tsubame satelita japonski rekord 360px.jpg Japońska Agencja Kosmiczna (Japan Aerospace Exploration Agency - JAXA) poinformowała, że testowy satelita Tsubame obserwował Ziemię na ultra niskiej orbicie przelatując na wysokości 167,4 km. Satelita ten trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

JAXA
Jaxa Tsubame satelita japonski rekord 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według agencji dotąd nie było takiego satelity, który mógłby latać wokół planety na niższych wysokościach. Im niższy przelot, tym bardziej szczegółowe obserwacje i pomiary. Jednak na wysokości poniżej 300 km coraz bardziej wzrasta opór powietrza i zużycie sprzętu jest dużo większe -możliwe są uszkodzenia sprzętu pokładowego. 

Japoński satelita Tsubame, czyli  po japońsku jaskółka, został wystrzelony w 2017 roku. W kwietniu tego roku osiągnięto orbitę 271 km, a następnie stopniowo obniżano lot do 167,4 km. Na tej wysokości satelita przetrwał tylko 7 dni, po czym jego praca na orbicie się zakończyło (spalił się w atmosferze).

Dzięki testom Japończyków księga rekordów Guinnessa przyznała agencji JAXA oficjalny rekord najniższej wysokości osiągniętej przez satelitę obserwacyjnego ZiemiPotwierdzono, że podczas misji od 23 grudnia 2017 r. do 1 października 2019 r. testowy satelita Super Low Altitude (SLATS) Tsubame osiągnął bardzo niską wysokość 167,4 km.

Satelity do obserwacji Ziemi są doskonałymi platformami do zdobywania wiedzy o naszej planecie, ale to, co czyni je tak skutecznymi, jest także jedną z ich głównych wad. Ponieważ zwykle takie satelity są umieszczane na niskiej orbicie Ziemi do 2000 km, to mogą obserwować duże obszary powierzchni Ziemi. Niestety przebywanie na takiej wysokości (2000 km) oznacza, że ​​rozdzielczość zdjęć, które można zarejestrować, jest ograniczona.

Misja Tsubame została zaprojektowana w celu przetestowania wykonalności umieszczenia satelitów na bardzo niskich wysokościach między 200 km a 300 km, gdzie mogą one rejestrować obrazy w wysokiej rozdzielczości. Problem polega na tym, że atmosfera na tej wysokości powoduje 1000 razy większy opór atmosferyczny niż na wyższych wysokościach.

 

Fot: JAXAMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...