reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Netflix oszczędza miliony dzięki offshore

dodano: 2020-01-15 17:50
autor: Jerzy Kruczek | źródło: broadbandtvnews/taxwatchuk.org

Netflix Z najnowszych raportów wynika, że Netflix przeniósł do 430 mln dol. zysku z działalności międzynarodowej  w 2018 r. do rajów podatkowych. Analiza „No Tax and Chill”, czyli analiza rachunków firmy w USA, Holandii i Wielkiej Brytanii pokazuje, że Netflix jest potęgą na liście gigantów cyfrowych, którzy korzystają z sieci spółek offshore, aby przenosić zyski i w ten sposób unikać płacenia podatków. Konkretnie chodzi tu o Wielką Brytanię, gdzie Netflix dostał jeszcze zwrot podatku!

Netflix


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2018 r., mimo osiągnięcia 1,2 mld dol. zysków na całym świecie i szacunkowych 860 mln funtów przychodów od 10 mln brytyjskich subskrybentów, Netflix nie zapłacił podatku w Wielkiej Brytanii. Przeciwnie, firma otrzymała 94 tys funtów zwrotu od brytyjskiego podatnika w latach 2017/2018 w postaci ulg podatkowych.

O ile tam, gdzie zyski z międzynarodowych operacji Netflix pozostają tajemnicą, to rachunki firmy w USA sugerują, że duże kwoty trafiają do rajów podatkowych. 

Raport „No Tax and Chill” został przygotowany przez śledczy think tank Tax Watch UK, wyraźnie stawia firmę Netflix wśród listy firm cyfrowych, które wykorzystują spółki offshore do przenoszenia swoich zobowiązań podatkowych do rajów podatkowych.

Netflix rozpoczął działalność w Wielkiej Brytanii w 2012 roku, ale uczynił to za pośrednictwem spółki w Luksemburgu. Kiedy założono w 2011 r. firmę Netflix Luxembourg, to nie miała ona żadnych klientów w Luksemburgu, a co ciekawe firma publikowała swoje rachunki w funtach brytyjskich. W 2015 r., tuż po tym, jak firma rozpoczęła sprzedaż subskrypcji w Luksemburgu, Netflix przeniósł swoją europejską działalność do Amsterdamu i holenderskiej firmy Netflix International BV.

Do 2017 r. amerykańskie korporacje podlegały teorii federalnego opodatkowania amerykańskich podatków od zysków z całego świata. Ale korporacje były w stanie trwale odroczyć płacenie podatków, jeśli ponownie zainwestowały te zyski za granicą. Doprowadziło to do szeregu inwestycji w obligacje rządowe i zbywalne papiery wartościowe.

Analiza wykazała też, że na 19 firm kontrolowanych przez Netflixa działa w Wielkiej Brytanii, tylko jedna z nich, Netflix Services UK, założyła konta, a reszta powstała dopiero niedawno. Pytanie do czego służą te spółki.

Raport Tax Watch twierdzi, że dwa brytyjskie podmioty Netflix otrzymały 611 tys. funtów ulgi podatkowej na swoje produkcje filmowe w latach 2017-2018.

George Turner, dyrektor Tax Watch, powiedział: 
 

- Struktura korporacyjna Netflix ma na celu unikanie podatków. Chociaż firma czerpie zyski z przenoszenia gotówki od brytyjskich abonentów poza granicę, żąda także ulg od rządu Wielkiej Brytanii. 

- Żadna z brytyjskich firm produkcyjnych Netflixa nie złożyła jeszcze rocznych sprawozdań finansowych, jednak spodziewać się należy, że firmy te będą kwalifikować się do przyznania ulg podatkowych dla telewizji w Wielkiej Brytanii, co może doprowadzić do spływu znacznej ilości środków rządowych dla Netflixa - napisano w raporcie.

- W rezultacie Netflix uzyska podwójną korzyść podatkową. Z jednej strony, domagając się ulg podatkowych od kosztów, które lokalizuje w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie najwyraźniej przenosi przychody za granicę - napisano w raporcie.


W oświadczeniu opublikowanym w Broadband TV News Netflix stwierdził:

- Opodatkowanie osób prawnych jest ważną i długo dyskutowaną kwestią. Ostatecznie to rządy decydują o przepisach podatkowych - w każdym kraju, w którym działamy, Netflix przestrzega tych zasad.


Tak czy inaczej, w Europie zaczęło się swoiste polowanie na zyski Netflixa.

Źródło: broadbandtvnews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Obejma kominowa mocna podwójna E863B - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin dwuczęściowa do masztów...

139 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 190 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama