reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfrowa Polska chce systemu certyfikacji aplikacji HbbTV

dodano: 2020-01-22 10:12
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Związek Cyfrowa Polska

HbbTV Związek Cyfrowa Polska, do którego należą m.in. LG, Panasonic, Samsung i Sony, przekazał swoje stanowisko do Ministerstwa Cyfryzacji w związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, które wprowadza obligatoryjność HbbTV w wersji 2.0.1 dla odbiorników posiadających podłączenie do Internetu oraz usługi interaktywne.

HbbTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak podkreślił Związek, należy zrobić wszystko, by przyjęte rozwiązania przyczyniły się do rozwoju i promocji telewizji hybrydowej. Dlatego Cyfrowa Polska proponuje m.in. by wypracować oraz zbudować system obowiązkowej certyfikacji aplikacji, pod egidą podmiotu administracji publicznej (Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Instytut Łączności) oraz przy współpracy producentów odbiorników i nadawców.
 

- Kolejną kwestią jest oparcie wymagań HbbTV o Test Suit, którym jednoznacznie można potwierdzić poprawność zaimplementowania funkcjonalności HbbTV. W naszej ocenie obecnie powinien to być Test Suite v9.1., z zastrzeżeniem, że corocznie powinna następować rewizja tego wymagania i dostosowanie do nowszych jego wersji - zauważa w piśmie do Ministerstwa Cyfryzacji Związek Cyfrowa Polska.

Zdaniem Cyfrowej Polski, termin wejścia w życie projektowanych zmian powinien uwzględniać potrzebny czas na dostosowanie się producentów do nich. Dlatego w przypadku uchwalenia zmian do końca sierpnia 2020 roku, wejście w życie powinno nastąpić od 1 kwietnia 2021 r.

Według Związku, wersja 2.0.2 HbbTV jest na chwilę obecną jedynie teoretycznym standardem, gdyż nie istnieją jeszcze testy, które umożliwiłby sprawdzenie poprawnego wdrożenia HbbTV w tej wersji. Tym samym - informuje Związek - nie ma możliwości poświadczenia posiadania HbbTV w najnowszym standardzie. - Dlatego w pełni popieramy wyeliminowanie konieczności posiadania HbbTV w wersji 2.0.2 - argumentuje Związek. I dodaje, że według jego informacji, dziś najczęściej stosowaną przez producentów TV i najchętniej wykorzystywaną przez nadawców jest wersja HbbTV 1.5.

Związek podkreśla także konieczność edukacji i promocji telewizji hybrydowej. Uważa, że dziś wiedza Polaków na temat HbbTV jest niska. Dlatego konieczne jest, aby razem z rozwojem usług dostępnych w HbbTV przeprowadzić kampanię edukacyjną oraz promocyjną, twierdzi Związek.
 

- Jednocześnie ważna jest tu jakość udostępnianych usług za pomocą HbbTV. Jeżeli nadawcy zaczną od wykorzystywania HbbTV w najprostszej i najatrakcyjniejszej dla nich formie, czyli reklam, to konsument zdecydowanie zrazi się do telewizji hybrydowej. Co więcej będzie próbował ją wyłączyć 0 zaznacza Cyfrowa Polska.

Zdaniem Związku, konsument atakowany reklamami będzie miał pretensje do producenta odbiornika, że nie pozwala mu tego wyłączyć.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

Nakładka dachówka z wpustem - ceglasta

Nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

115 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...