reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

HbbTV w Polsce - stan aktualny

dodano: 2023-05-12 14:51 | aktualizacja: 2023-05-16 07:06
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2023

HbbTV Po latach wracamy do tematu HbbTV, ponieważ na rynku pojawił się pierwszy odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC obsługujący ten standard. Raport z testów Opticuma HbbTV T-Box można znaleźć w osobnym artykule. To niesamowite, bo 10 lat temu testowaliśmy odbiornik telewizji naziemnej z HbbTV, ale DVB-T/MPEG-4. Był nim Televes zAs Hbb. O samym HbbTV szerzej pisaliśmy w wydaniu SAT Kuriera 3-4/2018. Teraz chcielibyśmy przypomnieć, co to jest HbbTV, a także zaprezentować aktualnie dostępne w telewizji naziemnej aplikacje telewizji hybrydowej.

HbbTV salon telewizor TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co to jest HbbTV?

HbbTV – Hybrid broadcast broadband TV, to standard łączący tradycyjną telewizję z treściami dostępnymi drogą internetową. Specyfikacja HbbTV została opracowana przez liderów branży w celu dostosowania sposobu dostarczania telewizji do zmieniającego się rynku. Opiera się na elementach istniejących standardów i technologii, w tym OIPF, CTA, DVB, MPEG i W3C (zobacz diagram poniżej).

Najnowszą wersją specyfikacji HbbTV jest 2.0.3 (ETSI TS 102 796 V1.6.1), ale rozporządzenie obowiązujące w Polsce dopuszcza wykorzystanie w dostępnych w sprzedaży dekoderach i telewizorach wersji 2.0.1 (TS 102 796 V1.4.1).
 
Źródło: www.hbbtv.org

Do czego służy HbbTV?

HbbTV umożliwia nadawcom i innym dostawcom treści audiowizualnych oferowanie na ekranach telewizorów szerokiego zakresu usług. Są to na przykład: VOD, catch-up, replay TV, start-over, kanały wirtualne, przewodnik po programach, informacje, sport, prognoza pogody, quizy, gry, reklama interaktywna, w tym targetowana, pomiary oglądalności, systemy wczesnego ostrzegania, e-administracja. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone – tylko od twórcy aplikacji zależy, jak wykorzysta tak zwany „czerwony przycisk”.

Jak uruchomić HbbTV?

HbbTV powinno być na dekoderze czy telewizorze domyślnie włączone, ale jeśli tak nie jest – należy poszukać odpowiedniej opcji w menu urządzenia. Druga ważna rzecz: odbiornik musi być podłączony do Internetu, w przeciwnym razie nie zobaczymy na ekranie telewizora dodatkowych treści.

Kiedy te warunki są już spełnione, na niektórych kanałach w prawej lub dolnej części ekranu zaczną pokazywać się dodatkowe grafiki z informacjami, jak przejść do aplikacji danego nadawcy. Zazwyczaj jest to przycisk czerwony lub po prostu OK. Można też spróbować poruszać się strzałkami góra/dół/lewo/prawo.

Co można znaleźć w HbbTV?

W osobnej tabeli przedstawiamy wykaz wszystkich dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej kanałów, z pominięciem multipleksów lokalnych i multipleksów testowych MWE, BCAST i TVS, gdyż i tak nie są tam udostępniane żadne serwisy HbbTV. Stan na 15.05.2023 r.
 

Jak widać, większość kanałów opatrzona jest w strumieniu DVB sygnalizacją HbbTV.

Telewizji hybrydowej w ogóle nie oferują Antena HD i TV Trwam (do niedawna także TV Puls i Puls 2), a Zoom TV ma usługę wyłączoną. HbbTV nie ma również na kanałach kodowanego MUX 4, za to znajduje się tam osobny kanał (o numerze LCN 333) z aplikacją Polsat Go. Takimi wirtualnymi kanałami w telewizji naziemnej są też: TVP GO (88), Legia TV (89), TVP World (91), TVP ABC 2 (92), TVP Historia 2 (93), TVP Kultura 2 (94), UA Perszyj (95), EmiRadio (98) i EmiTV (99).

Kanałom Telewizji Polskiej towarzyszy aplikacja TVP VOD znana dobrze użytkownikom smartfonów, Android TV czy innych urządzeń. Mowa o nowej odsłonie tej platformy, przygotowanej przez Redge Technologies. Można tam znaleźć filmy, seriale i programy z ramówek kanałów TVP. Są też osobne zakładki z treściami dla dzieci, dokumentami, spektaklami teatralnymi czy serwisami informacyjnymi.

Na kilku kanałach Telewizji Polsat – Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, znajdziemy aplikację Polsat Go, dostęp do aktualnego wydania „Wydarzeń” oraz spot na 30-lecie Polsatu. Na innych – Eska TV, Polo TV, Nowa TV, tylko reklamy i pomiar oglądalności.

Kanały TVN Warner Bros. Discovery nie oferują w HbbTV nic poza reklamami i pomiarami oglądalności. Ciekawostką są testy technologii DAI na kanałach TVN, TVN7 oraz TTV. DAI to dynamiczna podmiana reklam, skrót od Dynamic Ad Insertion. Dodajmy, że TVN Warner Bros. Discovery jako pierwszy podmiot w Polsce uruchomił rozwiązania telewizji adresowalnej, która umożliwia emisję dedykowanych reklam dopasowanych do indywidualnych charakterystyk odbiorców. W tym celu stosowana jest technologia umożliwiająca „nałożenie” dedykowanych reklam na standardowy blok reklamowy emitowany w telewizji.

Na Stopklatce i Metro można znaleźć osobne serwisy HbbTV z rozbudowanym programem telewizyjnym.

Poza tym w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce oferowane są wspominane już kanały wirtualne z telewizją na żywo. Są to: TVP World, TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 i UA Perszyj. Z kanałów wirtualnych TVP można łatwo przejść do streamingu innych kanałów nadawcy publicznego – za pomocą specjalnej aplikacji HbbTV.

Osobne pozycje w LCN zajmują platformy HbbTV: CDA Premium, TVP GO, Legia TV, EmiRadio, EmiTV i Polsat Go. TVP GO to podobna do TVP VOD usługa VOD, ale wzbogacona o streaming kanałów na żywo. EmiRadio i EmiTV to przygotowane przez Emitela aplikacje odpowiednio ze: streamingiem stacji radiowych i przewodnikiem po programach.

Polsat Go to bezpłatna usługa Telewizji Polsat z serialami, sportem, filmem i programami. Legia TV zawiera materiały VOD stołecznego klubu piłkarskiego. CDA Premium to aplikacja dla subskrypcyjnej usługi streamingowej CDA Premium z filmami i serialami.

Poniżej zamieszczamy zrzuty ekranowe z wybranych aplikacji HbbTV w polskim DVB-T/T2 wykonane przy użyciu odbiornika Opticum HbbTV T-Box.
 
Strona główna aplikacji CDA Premium po zalogowaniu
EmiRadio
EmiTV
Legia TV
Metro
Metro - przyciski
Nowa TV - przycisk
Polsat Go
Polsat - przyciski
Stopklatka
TVP GO
TVP GO
TVP - przycisk
TVP ABC 2 - przycisk
TVP ABC 2 - kanały wirtualne


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...