reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Trikolor: kary surowsze, odpowiedzialność większa

dodano: 2020-03-10 19:08 | aktualizacja: 2020-03-11 19:26
autor: KuKa | źródło: Trikolor TV

Trikolor Największy rosyjski operator satelitarny i internetowy Trikolor nadal współpracuje z organami ścigania w zwalczaniu piractwa. W 2019 r. na wniosek operatora organy śledcze wszczęły 15 postępowań karnych, czyli o trzy więcej, niż rok wcześniej.

https://telesputnik.ru/upload/iblock/9c3/trikolor_uvelichil_chislo_telekanalov_v_sibiri.jpg
Trikolor


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2019 r. postępowania karne wszczęto przeciwko 17 osobom. Sądy wydały 10 wyroków skazujących. Piraci działali w obwodach włodzimierskim, wołgogradzkim, kałużskim, moskiewskim, murmańskim, rostowskim i smoleńskim, a także w Kraju Krasnodarskim, Baszkortostanie, Dagestanie i Inguszetii.

Wyniki procesów sądowych świadczą o publicznym uznaniu działań związanych z piractwem cyfrowym za niebezpieczne. Sądy przestały uznawać takie przypadki za nadzwyczajne, a podejście do oceny przypadków nielegalnej modyfikacji urządzeń odbiorczych stało się bardziej indywidualne. Zakres kar się rozszerza. Pozbawienie wolności, choć narzucone jako warunkowe lub ograniczenie wolności, przestało być czymś wyjątkowym.

Jedna ze spraw karnych zakończyła się surowszym wyrokiem dla pirata. Za produkcję i dystrybucję zmodyfikowanych kart dostępu, Lermontowski Sąd Miejski na terytorium Kraju Stawropolskiego uznał mieszkańca Lermontowa winnym popełnienia przestępstwa i skazał na prace przymusowe na okres półtora roku z miesięcznym potrącaniem 10% wynagrodzenia skazanego. Sąd podtrzymał również oświadczenie Trikolor o wyrządzonej szkodzie i nakazał piratowi zapłacić firmie 105 tys. rubli. Skazany uznał wyrok za nadmiernie surowy i złożył skargę. Ostatecznie sąd w Kraju Stawropolskim obniżył jedynie okres pracy przymusowej o 1 miesiąc.

W szeregu niedawnych spraw – przypadek pirata z Inguszetii skazanego za rozpowszechnianie kart dostępu po modyfikacji. Nie uniknął odpowiedzialności karnej, nawet pomimo aktywnej linii obrony. Magasski Sąd Rejonowy skazał oskarżonego na 3 lata więzienia warunkowo z okresem próbnym 1 roku. Na surowość kary wpłynął prawdopodobnie fakt, że sprawca w momencie popełnienia przestępstwa był autoryzowanym sprzedawcą Trikolor.

Piractwo z każdym rokiem staje się droższe dla przestępców. Dwóch mieszkańców Baszkortostanu zostało uznanych winnymi za niezgodne wykorzystywanie praw autorskich i pokrewnych w celu osiągnięcia korzyści osobistych. Za nielegalną retransmisję kanałów Trikolor, pierwszy przestępca otrzymał 2,5 roku więzienia i warunkowo 2-letni okres próbny, a drugi dostał 2 lata z 2-letnim okresem próbnym.

Firma monitoruje również fakty nielegalnej retransmisji kanałów w miejscach publicznych: hotelach, restauracjach, kawiarniach, poczekalniach węzłów komunikacyjnych, klubach sportowych, myjniach samochodowych i innych. Za brak umowy dotyczącej prawa do publicznego wyświetlania treści, organizacjom lub przedsiębiorcom indywidualnym grozi odpowiedzialność administracyjna.

W ubiegłym roku Trikolor nadal walczył z portalami, które korzystały ze znaków towarowych firmy. Kirowski Sąd Rejonowy w Petersburgu przychylił się do roszczenia operatora w kwocie 50 tys. rubli przeciwko administratorowi strony sputnik-tricolor.ru. Podobny pozew rozpatrzył Siergiewo-Posadskij Sąd Miejski w obwodzie moskiewskim przeciwko witrynie tv3color.ru. Za swoją działalność, administrator musi zapłacić 60 tys. rubli odszkodowania dla Trikolor.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piractwo


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X + 1TB HDD

Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X z wbudowanym do środka...

839 zł Więcej...

Kabel bez wiercenia - super płaski

Przejściówka 20cm umożliwiająca przejście kabla antenowego do anteny satelitarnej lub...

15 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...
reklama