reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanał LRT Lituanica naziemnie w Polsce

dodano: 2020-03-31 23:19
autor: Łukasz Knapik | źródło: Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija

LRT Lituanica Od jesieni tego roku Litwini mieszkający na Suwalszczyźnie będą mogli oglądać naziemnie program telewizyjny LRT Lituanica (pierwotnie jako LTV World). Jest to przewidziane w podpisanej trójstronnej umowie między litewskim Ministerstwem Transportu i Komunikacji (Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija), Publiczną Spółką Litewskiego Narodowego Radia i Telewizji (Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija/LRT) oraz Litewskim Centrum Radia i Telewizji AB (AB Lietuvos radijo ir televizijos centro).

LRT Lituanica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do tej pory naziemnie litewską telewizję w Polsce mogli oglądać tylko mieszkańcy terenów przygranicznych. Teraz także mieszkańcy Suwalszczyzny będą mogli bezpłatnie oglądać program telewizyjny LRT Lituanica, w naziemnym formacie cyfrowym.

Telewizja LRT Lituanica została uruchomiona w 2007 roku (do 2012 roku jako LTV World). Jest to całodobowa stacja z programami wyprodukowanymi przez LRT. - Kanał ten powstał, by łączyć Litwinów rozsianych po całym świecie, aby widzowie mogli oglądać bieżące wydarzenia, kulturę, zdrowie, rozrywkę, filmy - czytamy w opisie.

- Niezwykle ważne jest, aby przedstawiciele każdej mniejszości narodowej mieli kontakt ze swoim narodem. Oglądanie kanału LRT Lituanica pomoże Litwinom w Polsce utrzymać ten związek, poczuć puls litewskiego życia, codziennego życia, i utrzymać poczucie wspólnoty. I bez wątpienia rola telewizji w rozwoju języka ojczystego jest równie ważna. Jest nam niezmiernie miło, że możemy zapewnić taką możliwość Litwinom na Suwalszczyźnie, w Polsce

- mówi Jaroslav Narkevicius, minister transportu i komunikacji Litwy.


Według ministra do jesieni br. mają być ustalone parametry przekazu stacji.

Prezes Polskiego Towarzystwa Litewskiego Algirdas Vaicekauskas mówi, że w Suwałkach mieszka około tysiąca Litwinów. Do tej pory nie mogli oni oglądać naziemnej litewskiej telewizji. Są także mieszkańcy Suwałk i okolic, którzy nie mówią już po litewsku w swoich domach, ale nadal rozumieją i słuchają litewskich audycji w radiu i telewizji z Białegostoku.

- Cieszymy się, że Litwini z Suwalszczyzny mają okazję zobaczyć litewskie programy telewizyjne, ponieważ jest to słowo „na żywo”, najnowsze wiadomości, programy kulturalne i rozrywkowe, które pomagają zachować ich tożsamość, promować język i prawidłowo go używać

- mówi Algirdas Vaicekauskas.


Inicjatywa nadawania LRT Lituanica na cyfrowych obszarach lądowych w przygranicznych regionach Litwy jest przewidziana w zatwierdzonym przez litewski rząd planie realizacji „Programu rozwoju globalnej Litwy, zaangażowania Litwinów za granicą w życie państwowe 2012-2020”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

719 zł Więcej...