reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanał LRT Lituanica naziemnie w Polsce

dodano: 2020-03-31 23:19
autor: Łukasz Knapik | źródło: Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija

LRT Lituanica Od jesieni tego roku Litwini mieszkający na Suwalszczyźnie będą mogli oglądać naziemnie program telewizyjny LRT Lituanica (pierwotnie jako LTV World). Jest to przewidziane w podpisanej trójstronnej umowie między litewskim Ministerstwem Transportu i Komunikacji (Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija), Publiczną Spółką Litewskiego Narodowego Radia i Telewizji (Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija/LRT) oraz Litewskim Centrum Radia i Telewizji AB (AB Lietuvos radijo ir televizijos centro).

LRT Lituanica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do tej pory naziemnie litewską telewizję w Polsce mogli oglądać tylko mieszkańcy terenów przygranicznych. Teraz także mieszkańcy Suwalszczyzny będą mogli bezpłatnie oglądać program telewizyjny LRT Lituanica, w naziemnym formacie cyfrowym.

Telewizja LRT Lituanica została uruchomiona w 2007 roku (do 2012 roku jako LTV World). Jest to całodobowa stacja z programami wyprodukowanymi przez LRT. - Kanał ten powstał, by łączyć Litwinów rozsianych po całym świecie, aby widzowie mogli oglądać bieżące wydarzenia, kulturę, zdrowie, rozrywkę, filmy - czytamy w opisie.

- Niezwykle ważne jest, aby przedstawiciele każdej mniejszości narodowej mieli kontakt ze swoim narodem. Oglądanie kanału LRT Lituanica pomoże Litwinom w Polsce utrzymać ten związek, poczuć puls litewskiego życia, codziennego życia, i utrzymać poczucie wspólnoty. I bez wątpienia rola telewizji w rozwoju języka ojczystego jest równie ważna. Jest nam niezmiernie miło, że możemy zapewnić taką możliwość Litwinom na Suwalszczyźnie, w Polsce

- mówi Jaroslav Narkevicius, minister transportu i komunikacji Litwy.


Według ministra do jesieni br. mają być ustalone parametry przekazu stacji.

Prezes Polskiego Towarzystwa Litewskiego Algirdas Vaicekauskas mówi, że w Suwałkach mieszka około tysiąca Litwinów. Do tej pory nie mogli oni oglądać naziemnej litewskiej telewizji. Są także mieszkańcy Suwałk i okolic, którzy nie mówią już po litewsku w swoich domach, ale nadal rozumieją i słuchają litewskich audycji w radiu i telewizji z Białegostoku.

- Cieszymy się, że Litwini z Suwalszczyzny mają okazję zobaczyć litewskie programy telewizyjne, ponieważ jest to słowo „na żywo”, najnowsze wiadomości, programy kulturalne i rozrywkowe, które pomagają zachować ich tożsamość, promować język i prawidłowo go używać

- mówi Algirdas Vaicekauskas.


Inicjatywa nadawania LRT Lituanica na cyfrowych obszarach lądowych w przygranicznych regionach Litwy jest przewidziana w zatwierdzonym przez litewski rząd planie realizacji „Programu rozwoju globalnej Litwy, zaangażowania Litwinów za granicą w życie państwowe 2012-2020”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A jasnoszara

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...
reklama