reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelity Starlink 7 polecą dopiero w czerwcu [akt.]

dodano: 2020-05-18 00:25 | aktualizacja: 2020-05-20 11:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX [Twitter]

SpaceX-Starlink-satelita-360px.jpg Rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX ma wystrzelić 8. partię około 60 satelitów dla Starlink (misja oznaczona jako Starlink 7). Misja ta jest już opóźniona od 7 maja br. Start przeniesiono, o czym informowaliśmy tu. Jednak priorytetowy był inny start z Florydy - start rakiety Atlas 5 z tajnym pojazdem kosmicznym X-37B. Ten start z Cape Canaveral obsługiwany przez siły kosmiczne USA udał się. Niestety po raz kolejny start Falcona 9 przeniesiono na 19 maja z powodu tropikalnej depresji w strefie lądowania pierwszego stopnia rakiety na Atlantyku (zostanie odzyskany). Aktualizacja: Start przeniesiony na bliżej nieznany termin w czerwcu. Najpierw 27 maja poleci rakieta SpaceX z misją Crew Demo 2.

starlink-spacex-logo-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wcześniej start został przełożony na 18 maja z powodu opóźnionego uruchomienia wojskowego promu X-37B. Ostatecznie start odbędzie się 19 maja o godz. 9:10 (CET) z godzinnym oknem startowym.

- Z powodu tropikalnej depresji pochodzącej z południowo-wschodniego wybrzeża USA planujemy uruchomić Starlink 19 maja o godz. 03:10 EDT , zespół SpaceX będzie nadal monitorować warunki pogodowe podczas startu i lądowania -  przekazano na Twitterze.


Starlink to sieć satelitów nowej generacji, która może zapewnić mieszkańcom całego świata szerokopasmowy dostęp do Internetu. Projekt uruchomiono w lutym 2018 r. W sumie planowane jest uruchomienie około 12 tys. satelitów. Kolejnych 30 tys. satelitów ma zostać rozmieszczonych na orbitach o wysokości od 328 do 580 km. SpaceX oszacował koszt projektu na 10 mld dol., jednak eksperci uważają tę sumę za mocno niedoszacowaną.

Poprzednie wyniesienie grupy satelitów Starlink (misja 6) miało miejsce 22 kwietnia. Był to 7. start w ramach programu Starlink, w wyniku czego liczba satelitów umieszczonych na orbicie osiągnęła 420.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

59 zł Więcej...

Antena Famaval 100 TRX EL grafit

Wersja WZMOCNIONA portugalskiej anteny offsetowej firmy Famaval 100 TRX EL...

160 zł Więcej...

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...
reklama