reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 52°E?

dodano: 2020-06-16 12:18 | aktualizacja: 2020-06-16 12:53
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2020

Teleport Turkmen Hemrasy TürkmenÄlem/MonacoSat (52°E) jest pierwszym satelitą telekomunikacyjnym Turkmenistanu, państwa położonego w Azji Środkowej. Projekt jest oceniany jako krok przełomowy w dziedzinie łączności satelitarnej kraju w celu zapewnienia i zwiększenia zasięgu komunikacji publicznej. 28 kwietnia 2015 roku na zawsze będzie upamiętniony w historii Turkmenistanu – jest datą wyniesienia satelity na orbitę.

Teleport Turkmen Hemrasy
Teleport Turkmen Hemrasy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Perskie kanały
W pakietach WNS znajdziemy różne treści – programy informacyjne, dziecięce, muzyczne, sportowe, dokumentalne, religijne, ogólno-rozrywkowe i filmy. Specyfiką perskich projektów są częste rebrandingi i eksperymentowanie z nowymi markami, jak również rejestracje nowych spółek (właścicieli kanałów) i udział w nich prywatnych sponsorów. Nie każdy nadawca zdradza też swoje pochodzenie. Wyjątkiem są duże grupy medialne, o których wiadomo więcej, jednak ich oferta również ulega dynamicznym zmianom. Najczęściej wyłączenia i uruchomienia nowych kanałów są dokonywane bez zapowiedzi.

Kluczowym graczem wśród perskich nadawców z pozycji 52°E jest działająca na podstawie francuskiej rejestracji Persiana Media Group. W ofercie grupy znajdują się popularne kanały rozrywkowe marki Persiana (Persiana one, Persiana two, Persiana Music, Persiana Junior) i sportowe Varzesh TV. Grupa dostarcza widzom hity filmowe największych wytwórni filmowych z USA. Dla fanów relacji sportowych jest interesujący pakiet w wysokiej rozdzielczości Varzesh TV. W kilku kanałach tej sieci można obejrzeć transmisje piłki nożnej, koszykówki, tenisa, golfa, wyścigów samochodowych czy tańca sportowego. Relacje są prowadzone z oryginalnym komentarzem w języku angielskim. Zasięg satelitarny Persiana Media Group obejmuje Europę, Afrykę Północną i Bliski Wschód.
 
Verzesh TV 4
Play Plus
Persiana Junior
Persiana 2
Oxir TV
AVA Family
24 BOX TV

Prawa autorskie
Kwestią praw autorskich w regionie nikt za bardzo się nie przejmuje. Do codzienności należą transmisje najnowszych filmów ze świata w oryginalnej wersji dźwiękowej i napisami w języku perskim lub dubbingowanych na perski. Są też relacje ze spotkań piłkarskiej Ligi Mistrzów UEFA, niemieckiej Bundesligi i wielu innych prestiżowych wydarzeń sportowych, retransmitowanych piracko z dodatkowo płatnych kanałów premium, pochodzących z krajów Europy Zachodniej. Zdarza się, że ofiarami tych relacji padają polskie CANAL+ czy Eleven Sports. Logotypy zazwyczaj są przysłonięte innym logiem lub grafiką, a w tle można usłyszeć polskich komentatorów, zagłuszonych perskim komentarzem. Taki sposób relacjonowania nikogo nie dziwi w regionie i trwa już ponad 10 lat, odkąd telewizja satelitarna dobrze się rozwinęła w różnych częściach świata. Jeszcze kilka lat temu pirackie projekty perskich nadawców obserwowaliśmy na bliższej dla nas pozycji orbitalnej Eutelsat Hot Bird 13°E.

Państwowa platforma z Turkmenistanu
Telewizja w Turkmenistanie składa się z siedmiu kanałów telewizyjnych, a publiczna radiofonia zawiera cztery stacje radiowe. Turkmeńskie władze oferują swoje media na narodowym satelicie TürkmenÄlem/MonacoSat (52°E). Odbierzemy tu główny kanał telewizyjny Altyn Asyr (Zołotoj wiek), kulturalny Miras, stołeczny Aşgabat, międzynarodowy Türkmenistan, dziecięco-młodzieżowy Yaşlik, muzyczny Türkmen owazy i sportowy Türkmenistan-Sport. Z radia są Watan, Char Tarapdan, Miras i Owaz. Wszystkie media zostały założone przez prezydenta kraju. Audycje telewizyjne i radiowe są ściśle cenzurowane i emitowane dopiero po sprawdzeniu ich treści przez specjalną komisję. Turkmeńska telewizja państwowa codziennie transmituje kilka godzin programów rosyjskiej Pierwyj, ale wcześniej treści są skontrolowane czy nie występuje w nich krytyka turkmeńskich realiów.
 
Türkmenistan Sport

TürkmenÄlem/MonacoSat (52°E) może być ciekawym miejscem dla amatorów perskojęzycznych stacji telewizyjnych oraz turkmeńskiej kultury. Perscy nadawcy potrafią zaskoczyć najnowszymi filmami i transmisjami prestiżowych wydarzeń sportowych, co przyciąga uwagę DX-erów z innych krajów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

39 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...