reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 68,5°E?

dodano: 2023-08-26 11:08 | aktualizacja: 2024-03-24 10:01
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Intelsat 20 68,5°East jest jedną z najlepszych pozycji orbitalnych wykorzystywanych do dystrybucji platform DTT i DTH na rynkach wschodzących, takich jak Nigeria, Ghana, Tanzania, Etiopia i Kenia. Stacjonujące z niej satelity amerykańskiego operatora Intelsat docierają do około 40 mln gospodarstw domowych praktycznie w całej Afryce Subsaharyjskiej. Silna wiązka europejsko-afrykańska w paśmie KU satelity IS-20 zapewnia przyzwoity odbiór w Polsce na większych antenach satelitarnych.

intelsat.com
Intelsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2019 r. Intelsat przeprowadził ankietę za pośrednictwem GeoPoll, agencji badawczej w Afryce, aby lepiej zrozumieć zwyczaje oglądalności kanałów niekodowanych (FTA) na IS-20.

Badanie wykazało, że istnieje wiele możliwości tworzenia umów o otwartej dystrybucji w niektórych najlepiej rozwijających się gospodarkach Afryki Subsaharyjskiej. Ankieta pokazała, że większość widzów pochodzi z obszarów miejskich. Kluczową grupą demograficzną są osoby w wieku od 15 do 34 lat, do której należy kierować reklamy, ponieważ najwięcej oglądają telewizję. Duży odsetek ludzi ogląda kanały poza domem, w tym restauracjach i miejscach kultu. Większość ludzi ma możliwość odbioru telewizji satelitarnej, w tym kanałów FTA, pay-TV lub nawet obu. Przy populacji liczącej 1,2 miliarda ludzi, penetracja telewizji w Afryce wynosi nieco ponad 40% i wciąż rośnie. Dzięki temu Intelsat pomyślnie rozwinął pozycję 68,5°E wśród odbiorców, nadawców i operatorów.

Intelsat 20 (IS-20) został zbudowany przez Space Systems/Loral (SS/L) na platformie LS-1300. Na orbitę został wyniesiony 2 sierpnia 2012 roku przez europejską spółkę Arianespace z portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. IS-20 o masie startowej 5800 kg oferuje pojemność w pasmach C i Ku dla telewizji DTH, łączności mobilnej i usług VSAT. Łącznie dla pasma C (3,7-4,2 GHz) zapewnia 24 transpondery o szerokości 36 MHz. W paśmie Ku ma do dyspozycji 60 transponderów o ekwiwalencie 36 MHz. Transpondery pracują w wycinkach pasma 10,95-11,2; 11,45-11,7 i 12,5-12,75 GHz i można je konfigurować w czterech wiązkach: Europe/Africa, EU/ME/Central Asia, Russia i South Africa - tylko ostatnia niedostępna w Polsce. Z pojemności IS-20 korzystają klienci w Indiach i Afryce. Na orbicie satelita podmienił starsze konstrukcje Intelsat 7 i Intelsat 10. Przewidywany czas pracy dla IS-20 wynosi 15 lat.

Intelsat 36 (IS-36) również zbudowała Space Systems/Loral (SS/L) na bazie platformy LS-1300. Na orbitę został wyniesiony 24 sierpnia 2016 r. z Kourou w Gujanie Francuskiej przez Arianespace na pokładzie rakiety Ariane 5. IS-36 o masie startowej 3400 kg oferuje pojemność w pasmach C i Ku do świadczenia usług na szerokim obszarze Afryki. W paśmie C używa 12 transponderów o szerokości 36 MHz. Dla pasma Ku ma do dyspozycji 42 transpondery, jednak te pracują tylko w wiązce subsaharyjskiej na potrzeby afrykańskiego operatora DSTV (Multichoice) - używany jest wycinek pasma 11,7-11,9 GHz. Intelsat 36 jest uzupełnieniem możliwości Intelsata 20. IS-36 dla DX-erów w Polsce jest właściwie nieosiągalny. Na orbicie ma spędzić ponad 15 lat.

Wiązki satelity Intelsat 20
⦁ wiązka Europe/Africa posiada dwie strefy pokrycia. Pierwsza rozciąga się po całej Europie. Odbiór w Polsce jest możliwy na antenach o średnicy 80-90 cm. Pozwala na to moc sygnału oferowana na poziomie 46 dBW. Druga strefa pokrycia obejmuje Afrykę Subsaharyjską.
⦁ wiązka EU/ME/Central Asia ma główną strefę pokrycia krajów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, ale jej podstrefy rozciągają się po całej Europie. Odbiór w Polsce jest możliwy na antenach o średnicy 80-90 cm. Pozwala na to moc sygnału oferowana na poziomie 46 dBW.
⦁ wiązka Russia rozciąga się po całej Rosji i Europie. W Polsce odbiór jest możliwy z anteny 80 cm dzięki podstrefie o mocy 48 dBW.
⦁ wiązka South Africa kierowana jest na region Afryki Południowej. W Europie brak możliwości odbioru.
⦁ wiązka Landmass oferowana jest w paśmie C (4GHz). Swoim zasięgiem obejmuje całą Azję i Bliski Wschód, a także Rosję, Afrykę i Europę. Odbiór w Polsce z anten nie mniejszych niż 180-210 cm przy mocy sygnału 35 dBW.
 
Satelita Pozycja Pasmo Wiązka Moc wiązki w Polsce [dBW] Wielkość anteny [cm] Uwagi dot. zasięgu Uwagi dot. sprzętu
Intelsat 20 68,5°E Ku Europe/Africa 46 od 80-90 -
Dla DVB-S2X odbiornik powinien posiadać wsparcie tego systemu. To samo dotyczy stosowanych kompresji dla wideo HEVC/H.265 i innych
 
Dla transmisji PLS (Physical Layer Scrambling) jest wymagany profesjonalny odbiornik satelitarny lub karta DVB. Więcej na temat sprzętu w naszym poradnikowym artykule Odbiór kanałów w PLS/Multistream: 10 pytań i odpowiedzi na portalu satkurier.pl
EU/ME/Central Asia 46 od 80-90 -
Russia 48 od 80 -
South Africa - - poza zasięgiem
C Landmass 35 od 180 - Pasmo C wymaga użycia konwertera liniowego C-band z promiennikiem (zakres pasma 3,4-4,2 GHz). Konwerter powinien być wyposażony w odpowiednią obejmę do zamocowania na wysięgniku (w przypadku anten typu offset). W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany uchwyt 60-65 mm
Intelsat 36 C Landmass - - poza zasięgiem -
Ku South Africa - - poza zasięgiem -
 
Intelsat 20 - pasmo Ku, wiązka Europe/Africa

Intelsat 20 - pasmo Ku, wiązka EU/ME/Central Asia
 
Intelsat 20 - pasmo Ku, wiązka Russia
 
Intelsat 20 - pasmo Ku, wiązka South Africa
 
Intelsat 20 - pasmo C, wiązka LandmassMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...