dodano: 2020-06-26 11:35 | aktualizacja:
2020-06-26 14:59
autor: Anita Kaźmierska |
źródło: CNN/satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
-
Jest to film, który gloryfikuje czasy przed wybuchem wojny secesyjnej. Jest to film, który nie ignorując horroru niewolnictwa przyczynia się do utrwalania jednych z najbardziej bolesnych stereotypów w odniesieniu do kolorowych ludzi - napisał 8 czerwca John Ridley na łamach „Los Angeles Tmes”. Jednocześnie zaznaczył, że jest przeciwny cenzurze, a raczej chciałby, aby po upływie odpowiedniego czasu film został ponownie wprowadzony na platformę HBO Max wraz z innymi filmami, które dają szerszy i bardziej kompletny obraz tego, czym naprawdę były niewolnictwo i Konfederacja.
W momencie usunięcia filmu przed dwoma tygodniami, WarnerMedia wystosowało następujące oświadczenie: -
Te rasistowskie wyobrażenia były wtedy błędne i są błędne dzisiaj, i uznaliśmy, że oferowanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych wyobrażeń byłoby nieodpowiedzialne.
Nowa wersja
„Przeminęło z wiatrem” w
HBO Max zawiera kilkuminutowe wprowadzenie autorstwa
Jacqueline Stewart, profesor studiów filmowych na Uniwersytecie Chicagowskim. Nazywa ten film
„jednym z najbardziej popularnych filmów wszech czasów” oraz
„filmem o niezaprzeczalnym znaczeniu kulturowym”. Ale jednocześnie zwraca uwagę, że film karmił rasistowskie stereotypy tamtych czasów, pokazując, że czarnoskórzy niewolnicy i służący są niekompetentni, jeśli nie są oddani swoim białoskórym panom, zaprzeczając jednocześnie
„horrorowi niewolnictwa, a także dziedzictwu nierówności rasowych”.
Stewart, która jest Afroamerykanką, podkreśla, że czarnoskórzy członkowie obsady filmu zostali wykluczeni z premiery w Atlancie z powodu obowiązujących wówczas w Georgii przepisów segregacji rasowej. A Hattie McDaniel, która zdobyła Oscara za rolę służącej Mammy - pierwsza czarnoskóra Amerykanka, która zdobyła nagrodę, nie mogła siedzieć z innymi członkami obsady podczas ceremonii wręczenia Oscarów w Los Angeles.
- Oglądanie „Przeminęło z wiatrem” może być niekomfortowe, a nawet bolesne - mówi Stewart. - Mimo to ważne jest, aby klasyczne filmy z Hollywood były dostępne w oryginalnej formie do oglądania i dyskusji.
- To nie tylko hollywoodzki dokument na temat rasistowskich praktyk z przeszłości, ale także trwałe dzieło popkultury, które przemawia bezpośrednio do nierówności rasowych utrzymujących się w dzisiejszych mediach i społeczeństwie.
W HBO Max znalazł się także inny materiał wideo: godzinna dyskusja panelowa nakręcona na festiwalu filmowym Turner Classic Movies w kwietniu 2019 roku, zatytułowana „The complicated legacy of Gone with the Wind”.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.