reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Przeminęło z wiatrem” ponownie w HBO Max

dodano: 2020-06-26 11:35 | aktualizacja: 2020-06-26 14:59
autor: Anita Kaźmierska | źródło: CNN/satkurier.pl

Przeminęło z wiatrem Po około dwóch tygodniach niedostępności film „Przeminęło z wiatrem” ponownie stanowi element oferty amerykańskiej usługi streamingowej HBO Max. Tym razem został opatrzony komentarzem omawiającym kontekst historyczny. Usunięcie tej produkcji było reakcją na krytykę ze strony Johna Ridleya, scenarzysty filmu „Zniewolony. 12 Years a Slave”. Zwrócił się on do WarnerMedia z prośbą o rozważanie usunięcia „Przeminęło z wiatrem” z HBO Max jako filmu idealizującego Konfederację, uzasadniającego niewolnictwo.

HBO Max


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Jest to film, który gloryfikuje czasy przed wybuchem wojny secesyjnej. Jest to film, który nie ignorując horroru niewolnictwa przyczynia się do utrwalania jednych z najbardziej bolesnych stereotypów w odniesieniu do kolorowych ludzi - napisał 8 czerwca John Ridley na łamach „Los Angeles Tmes”. Jednocześnie zaznaczył, że jest przeciwny cenzurze, a raczej chciałby, aby po upływie odpowiedniego czasu film został ponownie wprowadzony na platformę HBO Max wraz z innymi filmami, które dają szerszy i bardziej kompletny obraz tego, czym naprawdę były niewolnictwo i Konfederacja.

W momencie usunięcia filmu przed dwoma tygodniami, WarnerMedia wystosowało następujące oświadczenie: - Te rasistowskie wyobrażenia były wtedy błędne i są błędne dzisiaj, i uznaliśmy, że oferowanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych wyobrażeń byłoby nieodpowiedzialne.

Nowa wersja „Przeminęło z wiatrem” w HBO Max zawiera kilkuminutowe wprowadzenie autorstwa Jacqueline Stewart, profesor studiów filmowych na Uniwersytecie Chicagowskim. Nazywa ten film „jednym z najbardziej popularnych filmów wszech czasów” oraz „filmem o niezaprzeczalnym znaczeniu kulturowym”. Ale jednocześnie zwraca uwagę, że film karmił rasistowskie stereotypy tamtych czasów, pokazując, że czarnoskórzy niewolnicy i służący są niekompetentni, jeśli nie są oddani swoim białoskórym panom, zaprzeczając jednocześnie „horrorowi niewolnictwa, a także dziedzictwu nierówności rasowych”.

Stewart, która jest Afroamerykanką, podkreśla, że ​​czarnoskórzy członkowie obsady filmu zostali wykluczeni z premiery w Atlancie z powodu obowiązujących wówczas w Georgii przepisów segregacji rasowej. A Hattie McDaniel, która zdobyła Oscara za rolę służącej Mammy - pierwsza czarnoskóra Amerykanka, która zdobyła nagrodę, nie mogła siedzieć z innymi członkami obsady podczas ceremonii wręczenia Oscarów w Los Angeles.
 

- Oglądanie „Przeminęło z wiatrem” może być niekomfortowe, a nawet bolesne - mówi Stewart. - Mimo to ważne jest, aby klasyczne filmy z Hollywood były dostępne w oryginalnej formie do oglądania i dyskusji.

- To nie tylko hollywoodzki dokument na temat rasistowskich praktyk z przeszłości, ale także trwałe dzieło popkultury, które przemawia bezpośrednio do nierówności rasowych utrzymujących się w dzisiejszych mediach i społeczeństwie.

W HBO Max znalazł się także inny materiał wideo: godzinna dyskusja panelowa nakręcona na festiwalu filmowym Turner Classic Movies w kwietniu 2019 roku, zatytułowana „The complicated legacy of Gone with the Wind”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Korek na maszt

Korek plastikowy na maszt do wprowadzenia kabli

29 zł Więcej...

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...