reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kolejne 58 satelitów Starlink na orbicie [wideo]

dodano: 2020-08-18 23:32 | aktualizacja: 2020-08-19 00:25
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX

Falcon 9 rakieta SpaceX starlink 10 2020 360px.jpg 18 sierpnia 2020 r. o godz. 15:31 (CET) rakieta Falcon 9 z misją Starlink 10 / SkySat 19-21 wystartowała z pola startowego SLC-40 kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Pierwszy stopień poleciał już 6. raz. Co więcej ponownie wylądował na platformie na Atlantyku - kolejny wielki sukces SpaceX. Odzyskano też obie owiewki - wyjątkowo oszczędnościowa misja!

SpaceX
Falcon 9 rakieta SpaceX starlink 10 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dla pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 był to szósty lot! Wcześniej był wykorzystany do misji z satelitami Telstar 18 VANTAGE, Iridium 8, Starlink 9, Starlink 2 i Starlink 7. Był to również drugi lot owiewki używanej wcześniej w misji Starlink 3.

Należy zauważyć, że po raz pierwszy do transmisji samego startu wykorzystano sieć satelitów Starlink.

Żeby było ciekawiej 1. stopień pomyślnie wylądował na autonomicznej platformie OCISLY 634 km od miejsca startu na Oceanie Atlantyckim.
Próbę odzyskania owiewek podjęto około 45 minut po starcie. Jedna połowa owiewki została pomyślnie złapana na pokładzie GO Ms. Tree, podczas gdy druga wykonała miękkie wodowanie i została odzyskana przez GO Ms. Chief.

Rakieta wyniosła 58 satelitów Starlink i 3 satelity Planet w ramach programu  SpaceX SmallSat Rideshare. Ceny usług, które SpaceX oferuje za pośrednictwem strony internetowej SmallSat Rideshare, zaczynają się od 1 mln dol. za ładunki o masie do 200 kg, z możliwością dodania 5000 dol. za każdy dodatkowy kilogram. 

Satelity Skysat należą do klasy satelitów do teledetekcji Ziemi (ERS), które są w stanie nie tylko robić zdjęcia  Ziemi  w wysokiej rozdzielczości, ale także nagrywać wysokiej jakości wideo z kosmosu.

Starlink to globalny system satelitarny wdrażany przez SpaceX w celu zapewnienia szybkiego szerokopasmowego dostępu do Internetu w miejscach, w których był zawodny, drogi lub całkowicie niedostępny.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...