reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Słownik terminów satelitarnych A-D

dodano: 2005-01-27 11:21
autor: Marcin Wabik | źródło:

Słownik terminów satelitarnych magazynu SAT Kurier. Litery A-DProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Słownik terminów satelitarnych magazynu SAT Kurier. Litery A-D
AC-3 - format kompresji cyfrowego audio opracowany przez Dolby Laboratories do transmisji najwyższej jakości fonii kanału cyfrowego w Dolby Digital 5.1. Odbiornik cyfrowy może mieć dwa różne wyjścia AC-3 - optyczne lub coaxial(RCA).

Actuator - z ang. oznacza siłownik do obrotu anteny satelitarnej.

ADR - skrót z ang. Astra Digital Radio; cyfrowe radio w MPEG-1/Layer 2, które było nadawane z satelitów Astra.

Bandwidth - z ang. szerokość pasma częstotliwości.

Baseband - z ang. nieobrobiony sygnał w telewizji satelitarnej przed remodulacją.

Beam - z ang. model wiązki dla transmisji satelitarnej, może być wide beam - szeroka, narrow - wąska.

BER - skrót z ang. Bit Error Rate; bitowa stopa błędów wykorzystywana przy pomiarach sygnałów cyfrowych. Wartość10-9 jest wartością idealną, a 10-4 jest wartością minimum gwarantującą odbiór.

BetaCrypt - system dostępu warunkowego stosowany w Niemczech i Austrii; opracowany przez BetaResearch.

Bit rate - prędkość transmisji cyfrowej, zwykle podawana w Mb/s; im wyższa, tym lepsza jakość przekazu video i audio.

Blocker - systemowa modyfikacja w formie oprogramowania lub urządzenia uniemożliwiająca dostęp nadawcy do karty (np. w celu jej zablokowania czy zmiany terminu ważności).

C-Band - pasmo C (4GHz); pasmo częstotliwości w zakresie od 3,7 do 4,2 GHz wykorzystywane do transmisji analogowych i cyfrowych.

C/N - stosunek poziomu nośnej sygnału C (z ang. Carrier) do poziomu szumu N (z ang. Noise)

CAM - skrót z ang. Conditional Access Module - moduł odpowiedzialny za dostęp warunkowy; moduły mogą być CA lub CI oraz jednosystemowe, wielosystemowe lub uniwersalne.

Cassegrain - typ anteny satelitarnej z podwójnym odbiciem (dwureflektorowej), gdzie głównym reflektorem jest parabola, a drugim hiperboloida.

CATV - z ang. Community Antenna TeleVision - dostęp do zbiorczej anteny TV.

Common Interface (w skrócie także CI) - z ang. oznacza wspólny interfejs. W telewizji cyfrowej ujednolicony sposób sprzętowego i programowego pogodzenia różnych systemów dostępu warunkowego. Cyfrowe odbiorniki z Common Interface (mają wtedy 1-2 wejścia na moduły CI) oznaczane są jako CI.

Conax - jeden z systemów dostępu warunkowego w cyfrowej telewizji, opracowany w Skandynawii (Canal Digital); w Polsce używa go pakiet kanałów TVN; może być Conax CAS5 lub CAS7.

Conditional Access - CA - system warunkowego dostępu stosowany, aby nadawane programy mogły być obierane tylko przez upoważnionych odbiorców.

Control Word - CW - pakiet zawierający klucz (key) dla algorytmu kodowania.

CryptoWorks - system dostępu warunkowego opracowany przez Philipsa; w Polsce był używany przez Wizję TV, a stosowany jest przez UPC Direct i wielu innych nadawców na świecie.

d-box - powszechnie przyjęta nazwa odbiorników Nokia Mediamaster 9500 przeznaczonych dla odbioru niemieckiego pakietu DF1, później Premiere; były odbiorniki d-box 1 i d-box 2.

DBS - skrót z ang. Direct Broadcasting Satellite - system oparty na satelitach o mocnej wiązce pracujących w paśmie Ku o częstotliwości 11,7-12,5GHz . Sygnały z takich satelitów mogły być odbierane na bardzo małych anten 30-45cm.

D/D2-MAC - druga część w skrócie z ang. oznacza Multiplexed Analogue Components; jeden ze sposobów nadawania sygnału TV, powstaje z analogowego sygnału luminancji i sygnałów różnicowych po dokonaniu kompresji w czasie; zapoczątkowany na początku lat 80, obecnie u schyłku zastosowania ze względu na transmisje cyfrowe; D2-MAC jest jeszcze stosowany przez kilka kanałów w Skandynawii na satelitach Sirius i Thor.

Descrambling - z ang. dekodowanie - w cyfrowej telewizji satelitarnej opowiada za to moduł CAM wraz z kartą.

DiSEqC - skrót z ang. Digital Satellite Equipment Control - standard sygnałów opracowanych na zlecenie Eutelsata do sterowania i wyboru konwerterów, wyjść, satelitów. Zaletą jest przekazywanie sygnałów kablem koncentrycznym z odbiornika satelitarnego, gdy trzeba przez odpowiedni przełącznik, multiswitch lub pozycjoner; mogą być DiSEqC1.0 (do wyboru konwerterów, prostego przełączania), DiSEqC1.1(do wyboru między przełącznikami do rozdzielenia sygnałów); DiSEqC1.2 (do sterowania obrotnicami); DiSEqC2.0 (do zwrotnego sterowania zaawansowanego w multiswitchach na 2-4 satelity).

dish - w ang. slangu - talerz; określa czaszę anteny satelitarnej.

Downlink - z ang. termin używany do opisania retransmisji sygnału z satelity na Ziemię.

DSR - skrót z ang. Digital Satellite Receiver - skrót używany w symbolach odbiorników cyfrowych

DSR - skrót z ang. Digital Satellite Radio - system przekazu programów radiowych stosowany do 1 stycznia 1998 roku z 23,5E; zastąpiony przez ADR i DVB.

DTH - skrót z ang. Direct-To-Home; oznacza użytkowników indywidualnego przekazu satelitarnego w gospodarstwie domowym.

DTT - skrót z ang. Digital Terrestrial Television; w Wielkiej Brytanii oznacza transmisję cyfrową z nadajników naziemnych przy użyciu standardu DVB-T.

DVB - skrót z ang. Digital Video Broadcasting - zespół norm określających nadawcom sposoby transmisji cyfrowych w MPEG; cyfrowy przekaz sygnałów video/audio - organizacja DVB - http://www.dvb.org.

DVB-C - system cyfrowego przekazu dla telewizji kablowej (modulacja QAM).

DVB-H - system cyfrowego przekazu dla urządzeń przenośnych, w tym dla telefonów komórkowych.

DVB-S - system cyfrowego przekazu cyfrowego dla telewizji satelitarnej (modulacja QPSK).

DVB-T - system cyfrowego przekazu dla telewizji naziemnej (modulacja OFDM oraz QPSK i QAM).

DVR - skrót z ang. Digital Video Recorder; skrót stosowany głównie w USA określający odbiorniki cyfrowe z dyskiem do nagrywania.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...