reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Alex Rider” w AXN

dodano: 2020-09-03 23:46
autor: Łukasz Knapik | źródło: Sony Corporation

AXN „Alex Rider” Nie jest aż tak bogaty jak jego rodaczka Joanne Murray „J.K. Rowling”, ale w Wielkiej Brytanii Anthony Horowitz umieszczany jest na liście najlepiej zarabiających pisarzy. Autorka serii „Harry Potter” zarobiła 1,2 mld dolarów na przygodach nastoletniego czarodzieja, zaś autor serii „Alex Rider” 20 mln dolarów na książkach o intrygach nastoletniego szpiega, których serialową adaptację pokaże telewizja AXN od wtorku, 15 września br. o godz. 22:00.

AXN „Alex Rider”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Domy na Krecie, w Suffolk i Londynie. Anthony Horowitz osiągnął wszystko dzięki napisaniu czterdziestu książek i trzydziestu scenariuszy filmowych. Do tego wyreżyserował dwa filmy i był producentem kilku kolejnych. Od lat zbiera świetne recenzje jako twórca współczesnych kontynuacji kryminalnych intryg Sherlocka Holmesa i przygód agenta 007.

Jednak to seria szpiegowskich thrillerów z nastolatkiem, Alexem Riderem, przyniosła mu międzynarodową sławę i status super gwiazdy. Tylko ta seria sprzedała się na świecie w ilości niemal 20 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na 35 języków.

Skąd ten światowy fenomen o chłopcu zwerbowanym przez MI6? Sam Anthony Horowitz przyznaje, że wiele elementów zaczerpnął z własnego życia. Syn wziętego, londyńskiego prawnika miał niewielki kontakt z wiecznie zapracowanymi rodzicami. Wychowywała go więc babcia, o której mówi, że była wobec niego okrutna. Zresztą w jednej z powieści stworzył postać „piekielnej babci”. W wieku ośmiu lat trafił do szkoły z internatem. Okazało się, że z jednego piekła został wysłany w drugie.

W latach 60. ubiegłego wieku na porządku dziennym była przemoc ze strony nauczycieli i starszych uczniów wobec młodszych, nawet w elitarnych internatach. Anthony Horowitz był łatwym celem: Żyd z bogatej rodziny, w dodatku pulchny. Ratował się opowiadaniem kolegom w nocy niesamowitych historii. W wieku 10 lat wymyślił, że zostanie pisarzem. A gdy nim już został, zaczął wspierać organizację charytatywną Kidscape, która zwalcza przemoc i okrucieństwo wobec dzieci. Autor „Alexa Ridera” przyznaje, że pisanie uratowało go, gdy jego rodzina straciła cały majątek.

Pisarz skończył literaturę angielską oraz historię sztuki na Uniwersytecie w Yorku.  Zaczynał od pisania artykułów i scenariuszy, jak choćby do filmu „Robin z Sherwood”. Potem tworzył scenariusze do seriali telewizyjnych, np. do „Midsomer Murders”. Był autorem wielokrotnie nagradzanego serialu kryminalnego „Foyle's War”. Kolejne produkcje telewizyjne, do których pisał scenariusze, przyciągały przy każdym odcinku do siedmiu milionów widzów.

W ciągu 40 lat pisania nie wyrobił w sobie rutyny ani szczególnych zwyczajów, których by przestrzegał jak inni pisarze. Przyznaje, że nie ma blokady pisarskiej, wypalenia zawodowego. Jeśli nie idzie mu jakieś zdanie, wychodzi na spacer np. nad Tamizę. Albo wyprowadza psa Bossa. Ma pewne nawyki, które przez wiele lat się nie zmieniają.  Zaczyna dzień wcześnie, o 7:00 rano. Nie je śniadania. Zauważył, że na czczo pracuje mu się lepiej. Pierwsze szkice nowej powieści zaczyna pisać wiecznym piórem, jak kiedyś jego ulubieniu twórcy, czyli Charles Dickens i Eric Arthur Blair „George Orwell”.

W jednym z wywiadów przyznał, że ma wiele szczęścia, bo zawsze kochał pisanie. Uwielbia uczucie zatracenia, kiedy siedzi przy biurku i nic innego nie ma znaczenia. Wtedy ma poczucie jakby był razem ze swoim bohaterem, np. z Alexem Riderem. A kiedy jego bohaterowie mówią, to jakby ich słyszał. A on zapisuje to, co powiedzieli (dane za Sony Corporation).

O serialu - Alex Rider - zwykły nastolatek, niezwykłe szpieg, bohater mimo woli. To serial o londyńskim nastolatku, który od dzieciństwa nieświadomie szkolony jest do bycia częścią niebezpiecznego świata szpiegostwa. Po śmierci swojego wuja, który okazał się brytyjskim szpiegiem, chłopak musi całkowicie zmienić swoje życie i rozpoczyna przygodę, która wywraca jego rzeczywistość do góry nogami. Alex, pod naciskiem brytyjskiego wywiadu, zostaje zwerbowany do Point Blanc, tajemniczej szkoły we francuskich Alpach. Tak zaczyna się pełna napięcia historia młodocianego szpiega. Czy Alex wykona swoje zadanie i przede wszystkim... czy wyjdzie z niego cały? Serial oparty jest na serii książek Anthony'ego Horowitza, która została przetłumaczona na 35 języków i ma ogromną rzeszę fanów. Anthony Horowitz jest też twórcą serialu. Premiera serialu „Alex Rider” odbędzie się we wtorek, 15 września br. o godzinie 22:00. Kolejne odcinki będą emitowane w każdy wtorek o godzinie 22:00 w AXN (więcej tutaj).
 
Brenock O'Connor i Otto Farrant w serialu „Alex Rider”, foto: Sony Corporation
Brenock O'Connor i Otto Farrant w serialu „Alex Rider”, foto: Sony Corporation


„Alex Rider” - emisja we wtorki (od 15 września 2020 roku) o godz. 22:00 w AXN.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

719 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

349 zł Więcej...