Już jest najnowsza wersja linuksowego odbiornika marki Vu+. Testowy egzemplarz odbiornika Vu+ DUO 4K SE trafił do redakcji SAT Kuriera, a dokładniejszy test zapowiadamy w najbliższym SAT Kurierze 9-10/2020. Niestety odbiornik w sprzedaży pojawi się dopiero za około 2 miesiące. Cena ma być podobna jak była w przypadku poprzedniego odbiornika Vu+ DUO 4K (około 1700 zł).
satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Vu+ DUO 4K SE - to nowa-stara wersja znanego odbiornika z segmentu 4K Ultra HD od cenionego koreańskiego producenta linuksowych odbiorników pod marką Vu+. Urządzenie o możliwościach tylko nieco mniejszych od Vu+ Ultimo 4K, ale za to cenowo może zainteresować niektórych użytkowników.
Gotowy dla UHD 4K oraz kodeka wideo HEVC/H.265. Producent zapewnia o wsparciu technologii HDR10 (High Dynamic Range) oraz HLG (Hybrid Log-Gamma). Nieograniczone możliwości dzięki zastosowaniu oprogramowania opartego o system operacyjny Linux.
Mamy nadzieję, że ta wersja odbiornika będzie miała poprawioną pewną wadę zacinania się dźwięku podczas przełączania kanałów. Okaże się to dopiero przy szczegółowych testach.
Vu+ DUO 4K SEuzupełni rodzinę odbiorników Ultra HD, bo brakowało na rynku takiego pośredniego odbiornika, między Ultimo 4K i Uno 4K SE. W efekcie pod marką Vu+ znajdą się cztery urządzenia: najprostszy Zero 4K, pośredni UNO 4K SE, najbardziej zaawansowany Ultimo 4K oraz najnowszy DUO 4K SE. Jest też wersja kablowa odbiornika UNO 4K SE (DVB-C).
Vu+ DUO 4K SE wspiera najnowsze formaty wideo, ale zarazem zostawia pełnię wolności użytkownikowi, dowolność ustawień, porządkowania listy kanałów, nagrywania (także HEVC/UHD) i korzystania z dowolnych kart i modułów CAM.
Odbiornik Vu+ DUO 4K SE z otwartą klapką (2x CI + 1x CA)
Istotne jest to, że ma 1 czytnik kart i 2 gniazda CI/CI+. Co ważne w przypadku gniazd CAM - oba będą w stanie pracować jednocześnie i niezależnie deszyfrować strumienie, co do tej pory nie było możliwe. W przypadku większości modułów CI nie ma możliwości nagrywania dwóch kodowanych kanałów jednocześnie, ale tylko ze względu na ograniczenia samych modułów (np. Cyfrowego Polsatu).
Dzięki obecności dwóch gniazd na nowe głowice FBC możliwe jest stworzenie odbiornika o bardzo zaawansowanych możliwościach, który jest w stanie odebrać wiele serwisów jednocześnie z nawet 16 różnych transponderów/multipleksów. Fabrycznie zainstalowana jest jedna głowica FBC DVB-S/S2/S2X z dwoma wejściami sygnału, która może dostarczyć sygnał z ośmiu różnych transponderów (w zależności od sposobu połączenia mogą być one nawet z różnych pasm i polaryzacji - przy konwerterze typu Unicable II/dCSS). Drugą głowicę można dokupić jako opcję dodatkową. Dostępne są głowice satelitarne FBC DVB-S/S2/S2X oraz kablowe FBC DVB-C (w dwóch wersjach), docelowo pojawi się także głowica naziemna MTSIF Dual DVB-T/T2.
Panel tylny odbiornika Vu+ DUO 4K SE fot: satkurier.pl
Możliwe kombinacje głowic w gniazdach:
Slot A : FBC DVB-S2X, FBC DVB-C V1/V2 lub Dual T2/C (MTISF)
Slot B : FBC DVB-S2X, FBC DVB-C V2 lub Dual T2/C (MTISF)
Zwracamy uwagę, że tuner FBC DVB-C w wersji V1 może być umieszczony tylko w slocie A
Poza tym do dyspozycji użytkownika jest 4 GB pamięci Flash eMMC (tyle samo ile w Vu+ Ultimo 4K) oraz 3 GB pamięci RAM (tyle samo ile w Vu+ Ultimo 4K) typu LPDDR4.
Z innych ważnych cech, poza wspomnianymi już dwoma gniazdami na wymienne głowice FBC oraz jednym czytnikiem kart i dwoma gniazdami na moduły CAM CI/CI+ warto wymienić także nowoczesny kolorowy wyświetlacz LCD 3,5'' (wspiera funkcję Mini TV, w Ultimo 4K jest nieco większy - 4''), możliwość instalacji dysku twardego 2,5'' w obudowie za pomocą montażu go w specjalnej wysuwanej kieszeni, 3 porty USB (w tym dwa w wersji 3.0 i jeden 2.0), wejście i wyjście HDMI 2.0, wbudowaną obsługę gigabitowego Ethernet, bezprzewodowego Wi-Fi oraz Bluetooth i programową obsługę HbbTV.