reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ostrzeżenie przed upadkiem rosyjskiego satelity

dodano: 2020-09-21 15:30
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BBC USA

Satelita Meteor-E upadek rosyjski 360px.jpg Wydano poważne ostrzeżenie o możliwym upadku rosyjskiego satelity na Ziemię. Dotyczy to starego i niesprawnego satelity do obserwacji Ziemi  Monitor-E, który wejdzie we wtorek 22 września w atmosferę nad Oceanem Indyjskim. Nie wiadomo czy obiekt po wejściu w atmosferę w ogóle doleci do powierzchni Ziemi.

Intelsat-IS29e-wideo-awaria-satelita-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Komunikat z ostrzeżeniem wynika to z danych Sił Powietrznych USA ze strony space-track.org, gdzie w trybie otwartym publikowane są informacje o ponad 46 tysiącach obiektów wystrzelonych w kosmos, parametrach ich orbity i wydarzeniach z nimi związanych.

Według amerykańskich sił zbrojnych, satelita Monitor-E, który znajduje się na orbicie o minimalnej wysokości 188 km i maksymalnej wysokości 196 km, 22 września o godz. 5:43 (polskiego czasu) znajdzie się na 7,5 stopnia szerokości południowej i 74,9 stopnia długości wschodniej.

Satelita Monitor-E o masie 750 kg został wyniesiony z kosmodromu Plesetsk w sierpniu 2005 roku. Został wystrzelony na orbitę przy pomocą rosyjskiej rakiety nośnej Rokot. Ponieważ podczas eksploatacji urządzenia pojawiły się poważne problemy techniczne, w 2011 roku satelita Monitor-E przestał działać, stając śmieciem kosmicznym.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2021

10 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

690 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...