reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Agora: Radosław Rak laureatem „Nagrody Nike 2020”

dodano: 2020-10-07 07:41
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike” W niedzielę, 4 października 2020 roku poznaliśmy laureata 24. edycji „Nagrody literackiej Nike” - został nim Radosław Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. „Nike Czytelników” odebrała natomiast Joanna Gierak-Onoszko, autorka reportażu „27 śmierci Toby'ego Obeda”. Finałową galę konkursu można było oglądać „na żywo” w telewizji TVN24 oraz online na wyborcza.pl. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Galę poprowadziła Grażyna Torbicka, gospodyni programu „Grażyna Torbicka - rozmowy intymne” w kanale TVN Fabuła.

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Radosław Rak, 33-letni pisarz, na co dzień pracujący jako weterynarz, odebrał „Nike 2020” za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Wydawnictwo Powergraph) - opowieść o przywódcy rabacji galicyjskiej. Radosław Rak łączy w niej prawdziwe i zmyślone fakty na temat życia chłopskiego przywódcy, kontekst historyczny i elementy fantastyczne. „Baśń o wężowym sercu” to pierwsza od pięciu lat nagrodzona „Nike” powieść.

Przewodniczący jury „Nagrody Nike”, profesor Paweł Próchniak, podkreślał w laudacji, że nagrodzona książka Radosława Raka „przypomina też o potrzebie mitu, podpowiada, że pod powierzchnią rzeczywistości - u podszewki rzeczy, w ciemności fastrygowanej plączącą się fosforescencją - pulsują dawne mitologie, zapomniane klechdy, tajemnicze fabulacje”.

- Słychać w „Baśni o wężowym sercu...” różne echa i tony literatury. Podskórnie pracują w niej głosy wielu pisarzy - wzięte pod włos, rozwibrowane, twórczo przejęte, przetopione w metal lżejszy od powietrza - mówił Paweł Próchniak. - Radek Rak podał nam kubek tamtej wody - pożywnej, orzeźwiającej wody mitu, wody tajemnicy. Nie wiem, czy od literatury można oczekiwać czegoś więcej - dodał.


W sobotę, 3 października 2020 roku „Gazeta Wyborcza” i wyborcza.pl ogłosiły wybór swoich odbiorców w plebiscycie „Nike Czytelników”. Nagrodę tę otrzymała Joanna Gierak-Onoszko, autorka „27 śmierci Toby'ego Obeda” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie), reporterskiej książki o kanadyjskich rozrachunkach z bolesną przeszłością (wcześniej finalistki „Nagrody im. Kapuścińskiego” za „Najlepszy reportaż literacki”).

- Wbrew pozorom to nie książka o Kanadzie, ale o mechanizmach władzy. O tym, że gdy otwiera się drzwi do wykluczenia, dzieją się rzeczy straszne

- mówiła Joanna Gierak-Onoszko odbierając „Nike Czytelników” w niedzielę, 4 października br.


Gala finałowa „Nagrody literackiej Nike 2020”, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbyła się w formule hybrydowej - w spotkaniu organizowanym tradycyjnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wzięli udział wyłącznie finaliści konkursu, wydawcy, jurorzy i prowadząca Grażyna Torbicka oraz organizatorzy. Publiczność mogła oglądać transmisję - na antenie TVN24 i w internecie na wyborcza.pl. Motywem przewodnim imprezy były filmowe adaptacje książek nominowanych w poprzednich latach do „Nagrody Nike”. 

W tegorocznej, 24. edycji „Nagrody literackiej Nike” do finałowej siódemki nominowani zostali - oprócz Radosława Raka i Joanny Gierak-Onoszko - także: Agnieszka Dauksza za książkę „Jaremianka” (Wydawnictwo Znak), Piotr M. Majewski - „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu” (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), Paweł Piotr Reszka - „Płuczki” (Wydawnictwo Agora), Monika Sznajderman - „Pusty las” (Wydawnictwo Czarne) oraz Filip Zawada - „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (Wydawnictwo Znak).

W jury „Nagrody Nike” zasiadali: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki. Swoją decyzję jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca „Nike” otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. 

Redakcja „Gazety Wyborczej” rozstrzygnęła również konkurs na recenzję książki. Autor najciekawszego tekstu o długości do 2 tys. znaków wygrał voucher na wycieczkę o wartości 5 tys. zł. Nazwisko zwycięzcy konkursu ogłoszono w czasie gali „Nagrody Nike”.

Jak czytamy w omunikacie, „Nagroda Literacka Nike” przyznawana jest od 1997 roku, w październiku, za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „Nike” i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem Fundacja Agory.

Laureatem „Nike” w 2019 roku został Mariusz Szczygieł za książkę „Nie ma” (więcej tutaj).
 
Grażyna Torbicka prowadzi w TVN Fabuła program „Grażyna Torbicka - rozmowy intymne”, foto: TVN Discovery
Grażyna Torbicka prowadzi w TVN Fabuła program „Grażyna Torbicka - rozmowy intymne”, foto: TVN Discovery


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...