reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Discovery Channel: Czy można było uniknąć pożaru?

dodano: 2020-10-26 09:31 | aktualizacja: 2020-10-26 11:37
autor: Łukasz Knapik | źródło: Discovery/satkurier.pl

Discovery Channel „Największe polskie katastrofy” W poniedziałek, 26 października br. o godz. 21:00 w telewizji Discovery Channel wyemitowany zostanie premierowo 2. odcinek serialu dokumentalnego „Największe polskie katastrofy”. W latach 70. XX wieku na terenie Polski istniało pięć rafinerii ropy naftowej. Największą, a zarazem najnowocześniejszą z południowych zakładów, była znajdują się w Czechowicach-Dziedzicach. Rocznie przerabiała 600 tysięcy ton czarnego surowca. I to dla niej 1971 rok okazał się tragiczny. Discovery Channel przedstawi przyczyny i skutki jednego z największych pożarów w polskiej historii.

Discovery Channel „Największe polskie katastrofy”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
26 czerwca 1971 roku w godzinach wieczornych nad Czechowicami-Dziedzicami przeszła silna burza. Trzeci piorun uderzył w zbiornik ropy naftowej okolicznej rafinerii. W sekundzie kilka tysięcy ton czarnego złota wybuchło, rozświetlając niebo żółto-pomarańczową łuną. Opadając na ziemię, świecąca nafta zapalała ludzi, samochody i zalewała wszystko, co było w jej zasięgu. Na widok słupa ognia w kierunku zakładu ruszyły załogi okolicznych straży pożarnych, rozpoczynając dramatyczną walkę o życie ocalałych! Łącznie w katastrofie śmierć poniosło trzydzieści siedem osób, a ciężko poparzonych było ponad sto.

W programie „Największe polskie katastrofy” świadkowie tych wydarzeń opowiedzą o heroicznej akcji ratowniczej w obliczu pożaru. Eksperci przedstawią realia lat 70. dwudziestego wieku i odpowiedzą na pytanie: „Czy można było zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia?”. Widzowie poznają też członków rodzin ofiar katastrofy. Jedną z nich jest Halina, która opowie o ostatnich chwilach ze swoim bratem - żołnierzem, który zmarł w wyniku obrażeń poniesionych w trakcie akcji ratunkowej.

W odcinku widzowie zobaczą materiały archiwalne Centralnego Muzeum Pożarnictwa oraz zdjęcia ze zbiorów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Drugi odcinek serii dokumentalnej „Największe polskie katastrofy” wyemitowany zostanie premierowo w poniedziałek, 26 października br. o godzinie 21:00 na antenie Discovery Channel. Dodajmy, iż w niedzielę, 1 listopada br. o godzinie 14:25 TVN pokaże natomiast pierwszy odcinek tego programu (więcej tutaj).
 
Kadr z programu „Największe polskie katastrofy”, foto: TVN Discovery
Kadr z programu „Największe polskie katastrofy”, foto: TVN Discovery


„Największe polskie katastrofy” - emisja w poniedziałki o godz. 21:00 w Discovery Channel.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...