reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

CI Polsat: Makabryczna tragedia w Poznaniu

dodano: 2020-12-02 03:23
autor: Łukasz Knapik | źródło: A+E Networks/satkurier.pl

Crime+Investigation Polsat CI Polsat „Opowiem ci o zbrodni” W piątek, 4 grudnia br. o godz. 22:00 w kanale Crime+Investigation Polsat (CI Polsat) wyemitowany zostanie premierowo 5. odcinek 3. sezonu programu „Opowiem ci o zbrodni”, zatytułowany „Nielat”. Wystąpi Joanna Opiat-Bojarska. Programowi towarzyszą: rozmowy Michała Fajbusiewicza („Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”), książka, której wydawcą jest Skarpa Warszawska, i serial audio z udziałem m.in. Edyty Olszówki, Piotra Głowackiego i Magdaleny Popławskiej, wyprodukowany przez Storytel. Za produkcję programu odpowiada Jolanta Gwardys Media.

Crime+Investigation Polsat CI Polsat „Opowiem ci o zbrodni”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowy odcinek „Opowiem ci o zbrodni” poprowadzi - jak zapowiada nadawca, związana z Poznaniem autorka jednych z najbardziej poczytnych kryminałów w kraju - Joanna Opiat-Bojarska. W piątek, 4 grudnia br. o godzinie 22:00 Joanna Opiat-Bojarska powróci do makabrycznej tragedii, której ofiarą padł kilkunastoletni chłopiec, który wracał z zabawy andrzejowej - tytułowy „nielat”.

Poznań, 1997 rok. Kilku chłopaków - w tym dwunastoletni Michał i czternastoletni Paweł - wraca z parafialnej imprezy andrzejkowej. Paweł zaprasza kolegów do domu, ale tylko Michał przyjmuje jego zaproszenie. Gdy Michał nie wraca na noc domu, jego matka rozpoczyna poszukiwania syna z pobliskimi jednostkami policji i jego kolegami, w tym z Pawłem. Po czterech dniach poszukiwań ciało Michała znajdują w śmietniku tuż obok domu Pawła. Nastolatek został uduszony jutowym sznurem, a na głowie miał worek foliowy. Takie same przedmioty znaleziono w mieszkaniu Pawła, który jednocześnie stał się głównym podejrzanym. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego. Paweł przyznał się do winy, mimo że poszlaki wskazywały na inny scenariusz. Do dziś walczy o uznanie niewinności.

Joanna Opiat-Bojarska to autorka powieści kryminalnych. Jak czytamy w opisie, dociekliwa i bezkompromisowa. Nie boi się niewygodnych tematów. W pisaniu stawia na realizm, emocje i matematyczną precyzję. Znudziły ją opowieści o dobrych policjantach i złych zabójcach, dlatego znalazła sposób na wniknięcie w struktury policji. Teraz o układach może powiedzieć wszystko. Poznała historie, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Część z nich opisała w serii „Kryształowi”. W przedstawianej w „Opowiem ci o zbrodni” sprawie także demaskuje systemową niekompetencję.

- Ta sprawa jest dla mnie historią ogromnej nieudolności systemu. Przeniosę państwa do roku 1995 i opowiem o zabójstwie dziecka. To jest sprawa, w której [gdy] po raz pierwszy ustalono sprawcę - sprawcą również było dziecko. Byłam w sądzie w Poznaniu i czytałam akta, których było bardzo, bardzo dużo. Szukałam protokołu wizji lokalnej i byłam przekonana, że ten dokument wyjaśni mi, co tak naprawdę się tamtego dnia stało. Okazało się, że ta wizja się nie odbyła

- opowiada Joanna Opiat-Bojarska.


Autorka w toku przygotowań do produkcji nie tylko przeczytała akta sądowe, ale także dotarła do nagrań z ówczesnego przesłuchania, spotkała się z Pawłem - uznawanym za winnego śmierci Michała, widziała się z patologiem sądowym, technikiem kryminalistycznym i innymi osobami zaangażowanymi w sprawę. Jak sama mówi:

- Najbardziej emocjonującą rozmową, którą przeprowadziłam, była rozmowa z kolegą ofiary i kolegą sprawcy. Ta trójka była ministrantami i - według zeznań - ostatni raz widziała się pod drzwiami wejściowymi do kamienicy, w której mieszkał Paweł. Ofiara weszła z Pawłem do środka, ich kolega został na zewnątrz i mimo że od tamtej sprawy minęło 25 lat w buzują w nim nadal ogromne emocje...


W trzecim sezonie „Opowiem ci o zbrodni” gospodarze odcinków udają się także na miejsca zbrodni i uczestniczą w rekonstrukcjach wydarzeń. Joanna Opiat-Bojarska wróci do andrzejkowego wieczoru ministrantów z Poznania sprzed 25 lat w piątym odcinku, który zostanie wyemitowany premierowo w piątek, 4 grudnia br. o godzinie 22:00 w telewizji Crime+Investigation Polsat. Dodajmy, iż programowi towarzyszą: rozmowy Michała Fajbusiewicza („Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”), książka, której wydawcą jest Skarpa Warszawska, i serial audio z udziałem m.in. Edyty Olszówki, Piotra Głowackiego i Magdaleny Popławskiej, wyprodukowany przez Storytel (więcej tutaj).
 
Joanna Opiat-Bojarska w programie „Opowiem ci o zbrodni”, foto: A+E Networks
Joanna Opiat-Bojarska w programie „Opowiem ci o zbrodni”, foto: A+E Networks
Joanna Opiat-Bojarska w programie „Opowiem ci o zbrodni”, foto: A+E Networks
Joanna Opiat-Bojarska w programie „Opowiem ci o zbrodni”, foto: A+E Networks


„Opowiem ci o zbrodni” - sezon 3., emisja w piątki o godz. 22:00 w Crime+Investigation Polsat (CI Polsat).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...