reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wiedźmin” serialem 2020 roku wg badania Wavemaker

dodano: 2020-12-01 10:12 | aktualizacja: 2020-12-03 11:17
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Wavemaker

Telewizja Polskie seriale zyskują na atrakcyjności w oczach widzów internetowych. Blisko połowa uważa lokalne produkcje za gwarant jakości. Jako producenci seriali, Netflix i HBO utrzymują wyraźną przewagę nad polskimi nadawcami. Polacy nadal najbardziej lubią oglądać seriale z lektorem, a tylko co piąty internetowy widz poprzestaje na jednym odcinku, jeśli ma możliwość obejrzeć więcej – pokazuje VideoTrack 5, cykliczne badanie agencji Wavemaker.

Wavemaker


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Seriale i filmy utrzymują się na ścisłym prowadzeniu w czołówce dłuższych form wideo najczęściej oglądanych w sieci, pokazuje VideoTrack 5, cykliczne badanie Wavemaker. 16 mln widzów internetowych sięga po polskie i/lub zagraniczne produkcje serialowe. Te ostatnie są także kołem zamachowym płatnych platform wideo (jak Netflix czy HBO GO), z blisko 40 proc. polskich widzów internetowych twierdzących, że zagraniczne seriale to kategoria, za którą warto płacić w internecie.

W strukturze oglądających seriale w internecie, po kilkuletniej dominacji mężczyzn, już od roku utrzymuje się delikatna przewaga kobiet (aktualnie 55 proc.). To zbliżyło wzorce oglądania seriali w sieci do tych telewizyjnych, gdzie występuje wyraźna przewaga kobiet wśród oglądających.

Polacy oglądający seriale w sieci rzadko poprzestają na jednym odcinku. Binge-watching jest przede wszystkim domeną młodych - ponad dwie trzecie 16-24-latków ogląda po 3 i więcej odcinków za jednym posiedzeniem. Średnio wśród e-widzów robi tak blisko połowa oglądających seriale.
 

Na przestrzeni ostatniego roku w oczach widzów zyskały przede wszystkim hiszpańskie oraz polskie seriale. Amerykańskie produkcje utrzymują się na czele rankingu, z 63 proc. widzów twierdzących, że to najlepsze seriale, ale w stosunku do poprzedniej edycji badania ich pozycja spadła o 5 p.p. Dwa razy większa niż przed rokiem jest zaś grupa fanów seriali hiszpańskich, niewykluczone, że ma to związek m.in. z sukcesem serialu „Dom z papieru” (oryg. - „La Casa de Papel”, statystyki serialu w dalszej części materiału). Wzrosło także uznanie dla polskich produkcji - lokalny rodowód uwiarygadnia je w oczach 45 proc.
 

Mimo wzrostu popularności oglądania w sieci oraz sukcesów platform streamingowych wypełnionych zagranicznymi produkcjami, Polacy wciąż lubią obcojęzyczne produkcje oglądać w modelu, do jakiego przez lata przyzwyczaiły widzów polskie telewizje - z lektorem. Symptomem nadchodzącej zmiany jest gust najmłodszych badanych - wśród 16-24-latków aż 40 proc. preferuje polskie napisy, a więc model najczęściej stosowany przez serwisy SVOD.
 

Wśród producentów seriali dostarczających, zdaniem widzów, produkcje najwyższej jakości, prowadzi Netflix, umacniający w Polsce status serialowego love-brandu. W ub.r. Netflix i HBO plasowały się ex aequo na szczycie rankingu, obecnie lider wyprzedza HBO o 12 p.p.

Wśród największych serialowych hitów 2020 r. wyróżniają się „Wiedźmin” (serial premierę miał pod koniec 2019 r.) oraz „Gra o tron”, od lat wielki hit wśród polskich widzów. Wavemaker badał popularność seriali w oparciu o listę produkcji przygotowaną przez Parrot Analytics, agencję monitorującą popularność seriali w internecie, uzupełnioną o najważniejsze lokalne produkcje.
 

Badanie VideoTrack 5 agencja Wavemaker zrealizowała pod koniec października na grupie 1,5 tys. polskich internautów metodą CAWI.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2021

10 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...