reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Opticum Nytro Box Plus - test odbiornika

dodano: 2020-12-04 11:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 9-10/2020

Opticum Nytro Box Plus Jeszcze przed wakacjami do sprzedaży na polskim rynku trafiło nowe urządzenie pozwalające na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T/T2) lub kablowej (DVB-C). Opticum Red Nytro Box Plus to nowość w ofercie polskiej firmy AX Technology, która już od lat dostarcza na nasz rynek przystępne cenowo, ale i w pełni funkcjonalne odbiorniki dla telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że Nytro Box Plus wspiera nowoczesne standardy DVB-T2 i H.265/HEVC, które do połowy 2022 roku zastąpią w Polsce dotychczasowy system DVB-T i H.264/MPEG-4 AVC. Jest to zatem odbiornik przyszłościowy.

satkurier.pl
Opticum Nytro Box Plus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nytro Box Plus jest bardziej zaawansowaną wersją Nytro Boxa – na mocniejszych podzespołach i co najważniejsze umożliwiającą alternatywnie odbiór niekodowanych kanałów cyfrowej telewizji kablowej. Innymi słowy Nytro Box Plus jest odbiornikiem hybrydowym.

Wygląd i wyposażenie

Odbiornik jest dostarczany w niewielkim, zgrabnym opakowaniu o atrakcyjnej szacie graficznej. Wewnątrz pudełka, oprócz samego odbiornika, znajdują się: pilot zdalnego sterowania, instrukcja obsługi w kilku językach (w tym polskim), zasilacz oraz komplet dwóch baterii AAA do pilota.
 
Opticum Nytro Box Plus - opakowanie 

Odbiornik ma kompaktowe wymiary – 150 x 100 x 35 mm. Na panelu przednim oprócz 4-pozycyjnego, 7-segmentowewgo wyświetlacza, pokazującego numer kanału lub godzinę (w stanie czuwania), znajdują się: przycisk włączania/wyłączania oraz przyciski góra/dół dla zmiany kanałów lub opcji w menu, a także diody Power i Signal, czyli odpowiednio wskaźniki zasilania i sygnału.

Na panelu tylnym znalazło się miejsce dla: wejścia antenowego (ANT IN), wyjścia cyfrowego audio (COAXIAL), wyjść wideo SCART i HDMI, portu LAN oraz gniazda zasilania 5V. Natomiast na panelu bocznym umieszczono port USB 2.0.
 
Opticum Nytro Box Plus - panel tylny

Samouczący się pilot

Pilot zdalnego sterowania jest dość standardowy z wyglądu, jednak wyróżnia go spośród innych funkcja samouczenia. Dzięki temu można nim obsługiwać podstawowe funkcje telewizora: włączanie/wyłączanie, wybór źródła sygnału i zwiększanie/zmniejszanie poziomu głośności. Unikniemy w ten sposób używania dwóch pilotów podczas obsługi tego odbiornika. Poniżej miniporadnik, jak zaprogramować pilot Nytro Box Plus, by wykonywał podstawowe funkcje pilota telewizora.

MINIPORADNIK: Jak zaprogramować pilot Nytro Box Plus, by wykonywał podstawowe funkcje pilota telewizora?

1. Ustaw piloty naprzeciw siebie, w odległości 1-2 cm.
2. Przytrzymaj przycisk SET, aż biały przycisk POWER zaświeci się na czerwono.
3. Przytrzymując biały przycisk POWER, naciśnij i przytrzymaj przycisk POWER na pilocie telewizora, aż biały przycisk POWER mignie trzy razy.
4. Kiedy przycisk ponownie zaświeci się na czerwono, jego programowanie zostanie zakończone.
5. Powtórz punkty 1-4 dla innych klawiszy: AV/TV, VOL- i VOL+.
6. Naciśnij ponownie przycisk SET, aby zakończyć procedurę – biały przycisk POWER zgaśnie.

Pierwsze uruchomienie

Pierwsza plansza, jaka pokazuje się po uruchomieniu, to tak zwany przewodnik instalacji. Za pomocą przycisków kierunkowych na pilocie należy wybrać język polski (pozostałe to: angielski, francuski, rosyjski, portugalski, turecki, niemiecki, włoski, hiszpański, węgierski, czeski, chorwacki i słowacki) oraz kraj Polskę (Country: Poland). Potem wybrać zasilanie anteny: włącz, jeśli jest to konieczne – dostarczanie na wyjściu antenowym zasilania 5 V dla przedwzmacniaczy anten aktywnych (domyślnie: wyłącz), zdecydować, czy kanały mają być widocznie na liście pod numerami LCN (nie będzie ciągłości w numeracji, kolejność według ustaleń operatora) oraz jak mają być sortowane (po LCN, ONID, Service ID lub wcale). Następnie zaznaczyć, czy chcemy wyszukać kanały DVB-T/T2 (z anteny naziemnej), czy DVB-C (z kablówki) i nacisnąć na pilocie OK. Na pytanie „Tylko FTA?” odpowiedzieć: tak, ponieważ odbiornik i tak nie ma możliwości zdeszyfrowania kanałów płatnych (brak gniazda na moduł).
 
Wyszukiwanie kanałów - TV naziemna

Zazwyczaj w tym miejscu jest również możliwość skonfigurowania połączenia Wi-Fi, jednak odbiornik ten nie posiada wbudowanego modułu – połączenie z siecią możliwe jest wyłącznie po kablu Ethernet. Ewentualnie po podpięciu stosownego sticka USB.

Na tym kończy się wstępna konfiguracja odbiornika Nytro Box Plus. Teraz można zacząć oglądać kanały albo zajrzeć do menu w celu dokonania bardziej szczegółowych ustawień.

Konfiguracja

Menu odbiornika Nytro Box Plus podzielone jest na osiem głównych sekcji: Lista kanałów, Szukanie kanału, Język, Ustawienia AV, Czas, System, Media Center, Network (Sieć). Można do nich przejść naciskając na pilocie klawisze lewo/prawo, a następnie klikając góra/dół lub OK. Aby wrócić do Menu, należy wybrać przycisk Menu na pilocie; aby całkiem wyjść – Exit.
 
Menu odbiornika - zakładka Lista kanałów

Lista kanałów pozwala na przejście do edytora listy kanałów telewizyjnych bądź radiowych. Można też stąd ustawić kod dla kontroli rodzicielskiej (4 cyfry, domyślnie: 0000), ustawić ją w formie limitu wieku, blokady menu i/lub blokady menedżera kanału oraz wskazać tryb odtwarzania: Stable lub AV Sync. Wspomniany edytor listy jest dość wygodny w obsłudze. Umożliwia dodawanie kanałów do ulubionych (FAV), blokowanie ich w ramach kontroli rodzicielskiej, pomijanie (przy przełączaniu kanałów góra/dół stacja będzie przeskakiwana, ale nadal będzie widoczna na liście i będzie można na nią przejść wprowadzając numer kanału), przesuwanie, sortowanie i usuwanie. Mamy też podgląd na żywo na aktualnie wybrany kanał i jego parametry.
 
Menu edycji listy kanałów

Podmenu Szukanie kanału pozwala na wyszukanie kanałów TV naziemnej lub kablowej w sposób automatyczny lub manualny (po podaniu konkretnej częstotliwości i innych niezbędnych parametrów). Opcje LCN (włącz/wyłącz) i Sortuj (LCN/ONID/Service ID/wyłącz) były omawiane już wcześniej.

W Języku można ustawić język menu, dźwięku (preferowany i drugi), napisów, teletekstu i EPG.

Ustawienia AV obejmują: System TV (PAL/Auto/NTSC), Rozdzielczość ekranu (1080i, 1080p, 576i, 576p, 720p), Format video (Auto, 4:3 LetterBox, 4:3 PanScan, 16:9), Efekty video (Default, Vivid, Standard), Scart Out (CVBS), Audio Out (PCM, HDMI RAW, SPDIF RAW), Audio Deskrypcja (Off, On), Audiodeskrypcja głośność (od -3 do 3).

Czas – to podmenu umożliwia wskazanie, po jakim czasie odbiornik ma sam przejść w stan czuwania po okresie bezczynności (3 h – domyślnie, wyłącz, max. 6 h). Użyj GMT (włącz, wyłącz) – kiedy wyłączone, można samemu wskazać konkretną godzinę.

System gromadzi: Informacje (redakcja testowała Nytro Box Plus na wersji oprogramowania 1.09.2124 z 22.09.2020 r.), możliwość przywrócenia Ustawień fabrycznych – po restarcie uruchomiony zostanie kreator początkowej instalacji (domyślne hasło: 0000), Ustawienia timera (programator czasowy, max. 20 zdarzeń), Ustawienia OSD (Wyświetlanie napisów, czas wyświetlania OSD i przeźroczystość OSD – dotyczy bannera informacyjnego na kanale). W podmenu System można również dokonać aktualizacji oprogramowania po wcześniejszym wgraniu go na pamięć USB lub wykonać kopię oprogramowania na USB.

Media Center to tak zwane centrum multimedialne, gdzie można przeglądać i odtwarzać pliki muzyczne, graficzne lub wideo, a także nagrania. Konieczne jest podłączenie pamięci USB.

Network, czyli Sieć zawiera dwie nieaktywne w przypadku tego dekodera opcje WiFi oraz 3G (obsługa tylko po podłączeniu odpowiednich adapterów USB), a także status połączenia Ethernet, dostęp do prognozy pogody i serwisu informacyjnego Yahoo! News (oba po angielsku).
Więcej na temat tych dwóch ostatnich elementów można znaleźć w sekcji „Multimedia i sieć”.

Warto zwrócić uwagę, że interfejs nie posiada tak zwanego ekranu domowego, który czasami można spotkać na innych urządzeniach, a wszystkie funkcje multimedialne można znaleźć w menu głównym, obok opcji konfiguracyjnych. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy zastanawiać się i szukać, gdzie dana funkcja jest dostępna – tu wszystko mamy w jednym miejscu, przejrzyście rozmieszczone.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

599 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...