reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Uniwersalna szklarnia słoneczna do upraw całorocznych

dodano: 2020-12-09 22:39
autor: Ireneusz Solak | źródło: Université de Sherbrooke/pv-magazine

VG360 szklarnia słoneczna PV 360px.jpg Studenci z Kanady stworzyli szklarnię ogrzewaną wyłącznie przez panele słoneczne. System fotowoltaiczny na dachu takiej szklarni nie jest podłączony do sieci, ale jest podłączony do 4 akumulatorów o łącznej pojemności 5,56 kWh. Zespół badawczy z kanadyjskiego Université de Sherbrooke zaprojektował szklarnię na owoce i warzywa, która jest ogrzewana i zasilana w całości energią z paneli fotowoltaicznych.

Université de Sherbrooke
VG360 szklarnia słoneczna PV 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prototyp VG360 cieplarnianych ma wymiary wewnętrzne 3 x 6 m.
Studenci z Kanady twierdzą, że rodzina składająca się z 3-4 osób mogłaby wykorzystać ją do uprawy własnych warzyw przez cały rok.

Energię wytwarzaną przez małe panele słoneczne można wykorzystać do ogrzewania szklarni w okresach zimnych, jednocześnie zasilając różne jej systemy. Ponadto inteligentne systemy wentylacji i rozwiązania nawadniające można zautomatyzować, aby obsługiwać określone czynności związane z uprawą w szklarni.

Projekt VG360 opracowano kosztem około 25 000 dol. kanadyjskich (71 500 zł) - tanio nie jest! Obejmuje to wszystkie materiały potrzebne do budowy, a także różne elementy mechaniczne i elektryczne potrzebne do jego działania.

System fotowoltaiczny został zbudowany z 6 paneli o mocy wyjściowej 165 W. Badacze użyli również 4 akumulatorów 6 V o łącznej mocy 235 Ah. Dzięki tym panelom na dachu system fotowoltaiczny jest w stanie wyprodukować 2,02 kWh w lipcu i zmagazynować całą tę energię w bateriach o pojemności 5,56 kWh.

Tak zwymiarowano system PV, aby umożliwić działanie wszystkich urządzeń szklarniowych przez 3 dni w okresach pochmurnej pogody. Powierzchnia szklarni znajduje się na ziemi, ale także na wewnętrznych powierzchniach ścian północnej i zachodniej, aby zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni. 

Naukowcy testują tę szklarnię na farmie prowadzonej przez Ferme Berthe-Rousseau, organizację non-profit zarządzającą 20-hektarową działką w Durham-Sud w kanadyjskiej prowincji Quebec.

Źródło: wixsite.com  radio-canada.ca  pv-magazine.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

299 zł Więcej...