reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pompeje i wojna w styczniu w Polsat Viasat History

dodano: 2020-12-15 23:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD W styczniu 2021 roku kanał Polsat Viasat History poleca swoim widzom takie programy jak „Gaudiopolis” i „Wieczne Pompeje”, w ramach pasma „Tajemnice wojny” takie produkcje jak „II wojna światowa na haju”, „Ten drugi Göring: podzieleni bracia” i „Atomowy spisek”, w ramach pasma „Tajemnice starożytności” takie programy jak „Duch neolitu”, „Zaginiona armia wikingów” i „Hannibal: nowe dowody”, w ramach pasma „Pamięć o Holokauście” takie produkcje jak „Turecki paszport” i „Jeden dzień w Auschwitz”, a także pasmo „Cywilizacje: Europa”.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Styczeń 2021 roku w ofercie kanału Polsat Viasat History:

„Tajemnice wojny”:
emisja: od poniedziałku do piątku (od 4 stycznia 2021 roku) o 21:00
- W styczniu 2021 roku Polsat Viasat History zaprasza na cykl programów ukazujących tajemnice i sekrety II wojny światowej widziane z nowej perspektywy. Nowe pokolenie historyków pomoże nam odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. Jak Niemcy zdołali rozpocząć wielką wojnę, nie mając pieniędzy i dysponując gospodarką w fatalnym stanie? Czy to prawda, że rodzony brat Hermanna Göringa był antynazistą? Jaką rolę w walce z „nerwicą frontową” odgrywały narkotyki? - zachęca nadawca.

„Tajemnice wojny”:
„II wojna światowa na haju” („World War Speed”)
emisja: w poniedziałek, 4 stycznia 2021 roku o 21:00

W czasie II wojny światowej dowódcy wojsk alianckich uważali, że benzedryna może być lekiem na „nerwicę frontową” - przypadłość znaną dziś jako zespół stresu pourazowego. Mieli nadzieję, że amfetamina pomoże żołnierzom zwalczyć nie tylko potrzebę snu, ale także niepokój i lęk przed walką. To, jaki wpływ miał ten narkotyk na przebieg wojny, do dziś pozostaje przedmiotem licznych kontrowersji. Historyk James Holland bada tę sprawę, analizując wpływ amfetaminy na działania wojenne i początek pierwszego w historii „farmakologicznego wyścigu zbrojeń”.

„Tajemnice wojny”:
„Ten drugi Göring: podzieleni bracia” („The Other Goering - A Divided Brotherhood”)
emisja: we wtorek 5 stycznia, 2021 roku o 21:00

Nie zawsze możemy odpowiadać za to, co robią nasi krewni. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy jest się bratem jednego z największych zbrodniarzy w historii: marszałka Rzeszy Hermanna Göringa. W 1945 roku, kiedy znana już była prawda o obozach zagłady i milionach ofiar wojny, a niemal każdy Niemiec próbował przedstawiać się jako przeciwnik nazizmu, trudno było przekonać innych, że zawsze było się obrońcą wolności. A jednak brat Hermanna, Albert Göring, twierdził, że przez całe życie bronił słabych i uciśnionych. Czy mówił prawdę?

„Tajemnice wojny”:
„Atomowy spisek” („Atomic Cover-Up”)
emisja: w środę, 6 stycznia 2021 roku o 21:00

W tym roku minęło 75 lat od zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Dokument ukazuje następstwa tych wydarzeń i ich niszczący wpływ na populację obu miast. Widzowie poznają relacje naocznych świadków, autorów przedstawionych w tym filmie szdjęć. Duża część materiałów jeszcze do niedawna była utajniona - są wśród nich jedyne kolorowe filmy nakręcone na gruzach Hiroszimy i Nagasaki.

„Cywilizacje: Europa”:
emisja: w niedziele (od 10 stycznia 2021 roku) o 16:00
To opowieść o tym, jak powstała cywilizacja europejska, którą znamy dzisiaj; niezwykła historia o kształtowaniu się kontynentu, od starożytności do dziś, od imperiów do związków i sojuszy, od maleńkich osiedli do potężnych fortec i nowoczesnych metropolii.

„Gaudiopolis” („The Republic of Children”)
emisja: w niedzielę, 10 stycznia 2021 roku o 21:00

Budapeszt, rok 1945: luterański pastor Gabor Sztehlo opiekuje się grupą sierot. Pewnego dnia proponuje im stworzenie własnej, małej demokracji, własnej „republiki”. Wkrótce Gaudiopolis ma już własną konstytucję, prezydenta, sąd najwyższy, szefa policji, gazetę, a nawet prawdziwe pieniądze.

„Wieczne Pompeje” („Eternal Pompeii”)
emisja: w czwartek, 14 stycznia 2021 roku o 22:00

To była jedna z najsłynniejszych katastrof w historii ludzkości: pewnego dnia w 79 roku naszej ery Pompeje - rzymskie miasto portowe - zostały pogrzebane przez popiół z Wezuwiusza. Zginęły tysiące ludzi. Popiół wulkaniczny sprawił, że miasto zostało „zakonserwowane", dzięki czemu naukowcy mogą szczegółowo badać to, jak wyglądało życie w czasach starożytnego Rzymu. Pompeje są dziś symbolem całej epoki - ale ich historia nie skończyła się w dniu katastrofy. Jak czytamy w opisie, z tego programu widzowie dowiedzą się, jakie były następstwa śmiercionośnej erupcji wulkanu, jak Rzymianie radzili sobie ze skutkami klęski żywiołowej i jak wpłynęła na to zdecydowana reakcja cesarza Tytusa, dzięki której zniszczony region doświadczył gospodarczego odrodzenia.

„Tajemnice starożytności”:
emisja: od poniedziałku do piątku (od 11 stycznia 2021 roku) o 22:00
- Nowy rok to nowe tajemnice do odkrycia; w tym miesiącu zapraszamy na imponujący zestaw ekscytujących filmów dokumentalnych, między innymi o nowych odkryciach dotyczących Pompejów, wyprawy Hannibala przez Alpy, armii wikingów i epoki neolitu - zachęca nadawca.

„Tajemnice starożytności”:
„Duch neolitu” („The Ghost of the Neolithic”)
emisja: w poniedziałek, 11 stycznia 2021 roku o 22:00

Oto historia poszukiwań długo utrzymywanych w tajemnicy przez szwajcarskich archeologów. W 2003 roku w jednym z alpejskich lodowców znaleziono dziwny obiekt: neolityczny kołczan sprzed ponad 5 tysięcy lat. Grupa szwajcarskich archeologów natychmiast udała się na miejsce znaleziska, w pobliżu przełęczy Schnidejoch; bardzo ważne było zachowanie tej wiadomości w tajemnicy, aby trzymać z daleka potencjalnych szabrowników. Zespół archeologów bardzo szybko znalazł łuk, kilka strzał, getry i but - wyposażenie neolitycznego myśliwego. Właściciela tych przedmiotów naukowcy nazwali imieniem Schnidi, od nazwy przełęczy, ale jego ciała nie znaleziono...

„Tajemnice starożytności”:
„Zaginiona armia wikingów” („The Lost Viking Army”)
emisja: we wtorek, 12 stycznia 2021 roku o 22:00

Czterdzieści lat temu senna wioska w środkowej Anglii była sceną makabrycznego odkrycia: odnaleziono masową mogiłę, a w niej niemal 300 szkieletów. Jeszcze do niedawna nikt nie był w stanie wyjaśnić, kim byli pochowani tam ludzie. Bioarcheolog Cat Jarman uważa, że kości te są ostatnimi szczątkami tak zwanej Wielkiej Armii Pogan, legendarnej armii wikingów, która najechała Anglię w IX wieku naszej ery, a historia nie zna jej dalszych losów. Uzbrojony w najnowsze metody naukowe zespół pod kierownictwem Cat Jarman odkrywa historie poszczególnych wojowników - między innymi dowody na to, że były wśród nich także kobiety. Widzowie poznają także historię zaginionego króla, który po śmierci dołączył do swojego syna. Teraz, korzystając z najnowocześniejszych technologii, naukowcy szukają śladów zaginionego obozu.

„Tajemnice starożytności”:
„Hannibal: nowe dowody” („Hannibal: The New Evidence”)
emisja: w środę, 13 stycznia 2021 roku o 22:00

Hannibal, jeden z najsłynniejszych wodzów w historii, dokonał czegoś, co Rzymianie uważali za niemożliwe: na czele wielkiej armii 30 tysięcy ludzi  z 15 tysiącami koni i 37 słoniami bojowymi w ciągu 16 dni przekroczył potężne Alpy, aby zaatakować Rzym od północy. Przez ponad 2 tysiące lat nikt nie był w stanie wykazać, którą z sześciu możliwych dróg szła armia Hannibala. Co więcej: do niedawna nie było nawet żadnych materialnych dowodów na to, że kartagiński wódz rzeczywiście tego dokonał! Teraz zespół ekspertów - odkrywców, archeologów i innych naukowców - łącząc najnowocześniejszą technologię i starożytne teksty historyczne, odtwarza całą trasę, aby po raz pierwszy ostatecznie udowodnić, że armia Hannibala rzeczywiście przekroczyła Alpy, a także wskazać dokładnie, jak i gdzie tego dokonała.

„Pamięć o Holokauście”:
emisja: w niedziele (od 17 stycznia 2021 roku) 21:00
- Pamięć o największym akcie ludobójstwa w historii ludzkości to ważny temat - nie wolno nam o tym zapomnieć. Zapraszamy na dwa tygodnie programów analizujących jedno z największych okrucieństw XX wieku i pomagających zrozumieć tragedię kampanii terroru, tortur i morderstw, które pochłonęły życie sześciu milionów Żydów - informuje nadawca (więcej tutaj).

„Pamięć o Holokauście”:
„Turecki paszport” („Turkish Passport”)
emisja: w niedzielę, 24 stycznia 2021 roku o 21:00

W czasie II wojny światowej Turcja była krajem neutralnym - łączy się z tym mało znana historia, którą warto opowiedzieć. W tym filmie widzowie poznają dzieje tureckich dyplomatów, którzy w czasie wojny uratowali życie dziesiątkom tysięcy Żydów. Autorzy dokumentu przeprowadzili szeroko zakrojone badania, aby ukazać losy tych dyplomatów, którzy we Francji i innych krajach Europy ratowali Żydów, wydając im tureckie paszporty.

„Pamięć o Holokauście”:
„Jeden dzień w Auschwitz” („Auschwitz - One Day”)
emisja: w niedzielę, 31 stycznia 2021 roku o 21:00

27 stycznia 1945 roku obóz koncentracyjny w Auschwitz został wyzwolony przez oddziały Armii Czerwonej. Dziś nazwa „Auschwitz” jest niemal synonimem Holokaustu. Ten dokument ukazuje jeden typowy dzień z życia obozu w 1944 roku widziany z perspektywy ofiar i oprawców. Produkcja bazuje na unikatowym dokumencie przechowywanym w instytucie Yad Vashem.
 
Bohaterowie programu „Gaudiopolis”, foto: Viasat World
Bohaterowie programu „Gaudiopolis”, foto: Viasat World


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...