reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pomyślne wyniesienie OneWeb z Wostocznego [wideo]

dodano: 2020-12-18 23:35 | aktualizacja: 2020-12-19 00:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: Arianespace/OneWeb Satellites

ST29 Sojuz Arianespace Wostocznyj Oneweb 2020 360px.jpg 18 grudnia 2020 r. pomyślnie wyniesiono na orbitę 36 satelitów OneWeb. Była to też pierwsza misja Arianespace z kosmodromu Wostocznyj. Ogólnie był to 4. start OneWeb i 3. start w 2020 roku - do tego pierwszy start Sojuza dla Arianespace z nowego rosyjskiego kosmodromu na Dalekim Wschodzie.

Roskosmos/Arianespace
ST29 Sojuz Arianespace Wostocznyj Oneweb 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dzięki pomyślnemu umieszczeniu na orbicie 36 nowych satelitów konstelacji OneWeb, Arianespace wznowiło uruchomienie floty satelitarnej tego operatora Internetu z satelity, która obecnie składa się ze 110 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Lot ST29, był 53. startem rakiety Sojuz przeprowadzonym przez Arianespace i jego partnera - Starsem. Start odbył się w piątek, 18 grudnia, dokładnie o 21:26:26 czasu lokalnego (12:26:26 UTC).

Jak dotąd Arianespace wystrzelił 110 satelitów OneWeb.
Pierwsze 6 zostało pomyślnie wyniesionych przez rakietę Sojuz podczas lotu VS21 z Gujany Francuskiej w lutym 2019 r. Potem w lutym i marcu 2020 r. Arianespace z powodzeniem wystrzelono 68 satelitów OneWeb z kosmodromu Bajkonur rakietą Sojuz podczas lotów ST27 i ST28.

Zgodnie ze zmienioną umową o wynoszenie satelitów OneWeb, Arianespace i Starsem przeprowadzą 15 kolejnych startów Sojuza w 2021 i 2022 r. Te premiery umożliwią OneWeb zakończenie wdrażania pełnej globalnej konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej do końca 2022 r.

Misją OneWeb jest zapewnienie wszystkim dostępu do Internetu w każdym miejscu, poprzez stworzenie globalnej platformy łączności za pośrednictwem konstelacji satelitów nowej generacji na niskiej orbicie okołoziemskiej. Konstelacja OneWeb zapewni szybką łączność o małych opóźnieniach dla szerokiego zakresu sektorów klientów, w tym lotnictwa, transportu morskiego, usług dosyłowych, a także dla rządów, służb ratowniczych i nie tylko.

Głównym celem OneWeb jest zapewnienie łączności w każdym miejscu, do którego światłowód nie może dotrzeć, a tym samym zniwelowanie przepaści cyfrowej.Głównym wykonawcą satelitów jest firma OneWeb Satellites, spółka joint venture pomiędzy OneWeb i Airbus Defence and Space. Satelity zostały wyprodukowane na Florydzie w Stanach Zjednoczonych w najnowocześniejszych zakładach produkujących satelity, które mogą zbudować 2 satelity dziennie na seryjnej linii produkcyjnej przeznaczonej do montażu, integracji i testowania statków kosmicznych.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

499 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...