reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 satelitów Starlink poleci na orbitę polarną

dodano: 2021-01-09 20:23 | aktualizacja: 2021-01-12 01:04
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX/FCC

SpaceX-Starlink-satelita-360px.jpg Firma SpaceX otrzymała oficjalną zgodę amerykańskiej FCC (Federalna Komisja Łączności) na wystrzelenie przy najbliższym starcie rakiety Falcon 9 kolejnych 10 satelitów Starlink na orbitę polarną. Ma to nastąpić przy okazji startu Falcona 9 z misją Transporter 1, którą zaplanowano na 14 stycznia. Będzie to pierwsze wyniesienie satelitów Starlink na orbitę polarną. Rząd Rosji chce karać operatorów Starlink karami 1 mln rubli.

Starlink
Starlink satelita 550 km 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rakieta Falcon 9 wystartuje 14 stycznia z pola  startowego SLC-40 na Cape Canaveral z misją Transporter 1, lotem typu rideshare na orbitę synchroniczną ze słońcem z wieloma małymi nanosatelitami dla klientów komercyjnych i rządowych. Start ten jest już opóźniony m.in. z 16 grudnia i 28 grudnia.

8 stycznia, czyli na niecały tydzień przed planowanym startem FCC udzieliło SpaceX pozwolenia na wystrzelenie 10 satelitów Starlink na wysokości około 560 km z nachyleniem 97,6 stopnia.

Od kilku tygodni firma SpaceX lobbowała FCC w sprawie pozwolenia na wystrzelenie satelitów Starlink na polarną orbitę, ponieważ FCC rozważa modyfikację licencji firmy w celu obniżenia orbit satelitów pierwotnie autoryzowanych na wyższe wysokości.
FCC odroczyła decyzję w sprawie znacznie szerszej modyfikacji licencji SpaceX (obniżenie orbity satelitów Starlink).

17 listopada 2020 r. SpaceX złożyła wniosek o wyniesienie 58 satelitów na orbitę polarną, powołując się na „okazję do startu polarnego w grudniu”, co nie nastąpiło, bo FCC opóźniała wydanie decyzji. Start z misją Transporter 1 opóźniono aż do 14 stycznia, ale zgoda na tylko 10 satelitów w końcu została wydana.

SpaceX argumentował, że dodanie przynajmniej kilku satelitów na orbitach polarnych pozwoliłoby mu rozpocząć służbę na Alasce, która nie znajduje się w zasięgu istniejących satelitów Starlink. Inni operatorzy satelitarni, m.in. konkurencyjny Viasat sprzeciwili się temu, ale FCC wydała zgodę. FCC odrzuciła skargę Viasatu stwierdzając, że ​​zezwolenie dla SpaceX na wystrzelenie zaledwie 10 satelitów Starlink na orbitę polarną leży w amerykańskim interesie publicznym, bo w dobie pandemii szybki Internet z satelitarny w północnej części Alaski byłby zbawieniem.

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka dotycząca usług Starlink. 
Rząd Federacji Rosyjskiej przekazał Dumie Państwowej uchwałę o nałożeniu na operatorów korzystających z zagranicznych systemów łączności satelitarnej, czyli m.in. Starlink, wysokich kar do 1 mln rubli. To oznacza, że Starlink w Rosji raczej nie ruszy, przynajmniej nie tak szybko i jak już to nielegalnie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...