reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Testujemy platformę IPTV MatteBox

dodano: 2020-12-28 11:32 | aktualizacja: 2021-01-18 17:02
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

MatteBox Arris Dzięki uprzejmości MatteBox, dostawcy middleware dla operatorów, redakcja SAT Kuriera miała okazję zapoznać się z nowoczesną platformą IPTV. Jest ona skierowana przede wszystkim do dostawców usług internetowych, którzy obok telewizji na żywo chcą zaoferować swoim klientom także rozbudowane usługi multimedialne. Choć to sieci kablowe oraz ISP są głównymi grupami docelowymi MatteBox, to firma przygotowuje rozwiązania również dla hoteli, pensjonatów, spółdzielni mieszkaniowych, szpitali, itd.

MatteBox


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Middleware MatteBox to kompletne rozwiązanie zapewniające za pośrednictwem sieci szerokopasmowych takie usługi, jak: telewizja na żywo, VOD – wideo na życzenie, nPVR – nagrywanie w chmurze, Timeshift (pauzowanie, wznawianie i przewijanie), Catch Up TV (oglądanie audycji wyemitowanych w ostatnim czasie), Start Over (odtwarzanie oglądanego programu od początku) oraz TV Everywhere (dedykowane aplikacje umożliwiające korzystanie z usługi na innych urządzeniach, np. smartfonach). Wspomniany middleware bazuje na platformie nangu.TV.
 

Dekodery dla usługi MatteBox dostarczane są przez firmę CommScope. Są to urządzenia IP pod marką Arris. Nasza redakcja miała okazję prowadzić testy na dekoderach Arris VIP4205 i Arris VIP5305. Ten drugi jest już modelem UHD.
 

Pakietyzacja kanałów dostępnych w ramach usługi MatteBox odbywa się na licencji Castor Enterprise. Jednak jest to tylko opcja dodatkowa dla tych operatorów, którzy nie mają własnych umów na treści. Wielu spośród ponad 40 klientów MatteBox to sieci kablowe, które dotychczas oferowały usługi telewizyjne, zgodnie z umowami, jakie wcześniej zawarły z nadawcami. W tym przypadku zdecydowały się one wyłącznie na platformę technologiczną MatteBox.

Dekodery

Arris VIP4205 i Arris VIP5305 są niemal identyczne z wyglądu. Obudowa tych dekoderów ma kształt walca o średnicy podstawy 13 cm i wysokości 2,6 cm. Wszystkie złącza umieszczone są w tylnej, nieco ściętej od dołu części urządzenia. Natomiast z przodu obudowy znajduje się dioda LED. Urządzenia te są lekkie i charakteryzują się eleganckim, minimalistycznym designem.
 
Dekoder Arris VIP5305 - model UHD

Model VIP4205 to urządzenie HD wspierające rozdzielczość do 1080p60, 10-bitową głębię koloru i kompresję HEVC. Z kolei VIP5305 obsługuje także rozdzielczość UHD do 2160p60 oraz wysoki zakres dynamiki obrazu – HDR (w standardach HDR10, HLG i Dolby Vision).

Sercem obu tych dekoderów jest procesor o wydajności 14700 DMIPS. Ponadto model HD wyposażony jest w 512 MB pamięci DDR4, natomiast bardziej wymagający model UHD ma na pokładzie 2 GB pamięci DDR4. Są to parametry pozwalające – w połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem MatteBox – na szybką pracę urządzenia.

Dekodery wyposażone są w następujące złącza: USB, A/V, Ethernet, HDMI i gniazdo zasilania 12 V DC. Model UHD posiada dodatkowo slot na kartę SD. W modelu HD brak wbudowanego modułu Wi-Fi (tylko Ethernet), a model UHD oferuje dwuzakresową łączność bezprzewodową Wi-Fi w pasmach 2,4 i 5 GHz.

Software

Opis usługi MatteBox na dekoderach Arris będzie można znaleźć w wydaniu SAT Kuriera 1-2/2021 na początku lutego. Nie będziemy tam jednak omawiać procesu związanego z wdrażaniem MatteBox dla dostawców usług internetowych, kwestii wsparcia technicznego, kosztów, itp. Skupimy się za to na zaletach, ale i na wadach rozwiązania oferowanego klientowi końcowemu tej platformy IPTV. Z pewnością pomoże to operatorowi zainteresowanemu dołączeniem usług telewizyjnych do swojej oferty w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Zadowolony klient końcowy jest bowiem kluczową kwestią w budowaniu pozycji rynkowego lidera.
 
EPG - przewodnik po programach, w platformie MatteBox


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii IPTV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...