reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Całkowita utrata radiowego satelity SXM-7

dodano: 2021-03-02 10:34
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Maxar Technologies

sirius XM radio internetowe USA logo 360px.jpg Technicy z firmy Maxar Technologies nigdy pewnie nie dowiedzą się dokładnie, co stało się z satelitą SXM-7 dla SiriusXM - operatora płatnego radia satelitarnego tzw. DARS w USA, który został wystrzelony rakietą Falcon 9 w dniu 13 grudnia 2020 r. Satelita SXM-7 działał doskonale, ale kilka tygodni później 16 stycznia 2021 r. zawiódł i prawdopodobnie został całkowicie utracony.

Maxar Technologies
Maxar Technologies Sirius XM satelita USA 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najnowszy satelita SXM-7 operatora SiriusXM, uległ nieujawnionym awariom podczas testów na orbicie. Miał pracować na pozycji 85,1°WInżynierowie Maxar kontynuują proces rozwiązywania problemów i diagnozowania tego co stało się z satelitą SXM-7. Maxar zamierza zrobić wszystko, aby przywrócić parametry techniczne satelity SXM-7, ale skoro od 16 stycznia do początku marca nie udało się tego zrealizować, to szanse są już bardzo małe.

Maxar przyznał, że utracony satelita jest obecnie przedmiotem roszczenia ubezpieczeniowego w wysokości 225 mln dol.

Maxar pracuje również nad kolejnym satelitą dla SiriusXM (SXM-8), ale zostanie wystrzelony później niż pierwotnie planowano. Miał polecieć rakieta Falcon 9 w dniu 31 mara 2021, ale już wiadomo, że ze względu na opóźnienia samych startów z satelitami Starlink, start odbędzie się w kwietniu lub później. Satelita SXM-8 zajmie pozycję 115°W.

Portfel zamówień geostacjonarnych satelitów firmy Maxar Technologies obejmuje satelitę Jupiter 3 (znany również jako EchoStar 24), który jest opóźniony ze względu na pandemię Covid-19. Budowa 5 satelitów w ramach wymiany pasma C dla operatora Intelsat przebiega dobrze.

 

Źródło: spaceflightnow.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka HD Velocap Plus

Urządzenie pozwalające na nagrywanie z HDMI materiału wideo wysokiej rozdzielczości...

439 zł Więcej...

Stacja pogodowa IMETEO P1

Stacja pogodowa Technisat IMETEO 1P

129 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD Sloth Combo Plus Mini

Odbiornik cyfrowy HD Combo (DVB-S2 + DVB-T/T2/C) PVR Ready marki...

239 zł Więcej...
reklama