reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Europa i stadiony w czerwcu w National Geographic

dodano: 2021-05-20 12:47
autor: Łukasz Knapik | źródło: National Geographic

National Geographic W czerwcu br. kanał National Geographic poleca swoim widzom takie programy jak „Ocalić Wenecję”, „Mistrzowska architektura”, „Bob Ballard: odkrywca”, „Największe samoloty świata” i „Droga do zimnej wojny”, w ramach pasma „Euro-soboty” takie produkcje jak „Europa z powietrza” (sezon 2.) i „Megastadiony”, a w ramach pasma „Na szlaku tajemnic z Albertem Linem” takie programy jak „Ołtarz Węża”, „Pradawne rytuały” i „Miasto zaginionych skarbów”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w czerwcu br. kanał National Geographic zabierze widzów w podniebne podróże za sprawą premierowej serii „Największe samoloty świata”. Z nieba zejdą oni ląd, by przyjrzeć się z bliska spektakularnym budowlom w nowej serii „Mistrzowska architektura”. Zanurzą się również w podwodnych głębinach, by w tegorocznym dokumencie „Bob Ballard: odkrywca” poznać historię chłopaka z Kansas, który stał się jednym z najsłynniejszych znawców oceanu i dokonał historycznego odkrycia wraków: Titanica, Bismarcka i Lusitanii. Czerwiec br. w National Geographic to również dwa pasma specjalne: „Na szlaku tajemnic z Albertem Linem” oraz „Euro-soboty”.

National Geographic zaprezentuje w czerwcu br. nową serię lotniczą, pod tytułem „Największe samoloty świata” (premiery w czwartki, od 17 czerwca br. o godzinie 22:00). W kolejnych odcinkach widzowie przyjrzą się z bliska konstrukcji Antonowa An-124, największego seryjnie produkowanego samolotu transportowego na świecie, oraz zajrzą do wnętrza Airbusa A380 - króla przestworzy, uznanego za największy samolot pasażerski na naszym globie.

Lądując na powierzchni Ziemi, widzowie poznają kulisy powstania najsłynniejszych budowli świata w premierowej serii „Mistrzowska architektura” (w środy, od 9 czerwca br. o godzinie 22:00). Historycy, architekci i inżynierowie zaprezentują widzom m.in. znane mosty - od Golden Gate w San Francisco po most nad Sundem, łączący Szwecję z Danią. Zobaczą także wieże, górujące nad miastami, imponujące sieci autostrad, linie kolejowe, łączące odległe punkty na mapie świata, a także najnowocześniejsze muza i galerie świata - od petersburskiego Ermitażu po Muzeum Guggenheima w Bilbao.

Ze współczesnych aglomeracji widzowie przeniosą się do świata dawnej cywilizacji Majów, by odkrywać jej cenne pozostałości w paśmie specjalnym „Na szlaku tajemnic z Albertem Linem” (emisje od niedzieli, 13 czerwca br. od godziny 15:00). Tym razem podróżnik Albert Lin zabierze widzów w głąb gwatemalskiej dżungli, żeby sprawdzić, jak nowe technologie mogą pomóc w zlokalizowaniu ukrytych w gęstym lesie starożytnych ruin. Niektóre z nich pozostawały w ukryciu od półtora tysiąca lat, a teraz są obiektem badań licznych zespołów archeologów.

Wiele jest do odkrycia również w głębinach oceanów. Aby się o tym przekonać, widzowie National Geogrpoahic będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia tegorocznego dokumentu „Bob Ballard: odkrywca” (premiera w niedzielę, 13 czerwca br. o godzinie 21.00). To opowieść o chłopcu z Kansas, którego wielkim i zrealizowanym w dorosłości marzeniem było badanie podwodnego życia. Podążając za swoim hobby został geologiem i archeologiem, badającym oceany i morza na całym świecie. Produkcja ukazuje jego niecodzienną pracę oraz dokonania - takie, jak np. odnalezienie wraków Titanica, Bismarcka i Lusitanii.

Czerwiec br. w National Geographic to również specjalne pasmo „Euro-soboty” (emisje w soboty, od 5 czerwca br. od godziny 21:00). To wyjątkowe przeżycie dla fanów spektakularnych ujęć europejskich miast z lotu ptaka oraz dla miłośników sportowych emocji, oglądanych przez pryzmat imponujących stadionów piłkarskich Europy. Widzowie sprawdzą również, jak miasto usytuowane na 118 małych wyspach radzi sobie z nieuchronnie postępującymi zmianami klimatu, w premierowej produkcji „Ocalić Wenecję” (emisja w środę, 2 czerwca br. o godzinie 22:00). Także pasjonaci historii odnajdą wśród czerwcowych premier coś dla siebie. Mowa o nowej, dwuodcinkowej serii „Droga do zimnej wojny” (emisja w piątki, od 18 czerwca br. o godzinie 22:00).

Czerwiec 2021 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Ocalić Wenecję” („Saving Venice”)
emisja: w środę, 2 czerwca br. o 22:00

Wenecja, jedno z najbardziej kultowych miast na świecie. Rozmieszczona na 118 małych wyspach, zdaje się leżeć pośrodku swojej laguny niczym śpiąca piękność we wspaniałej i nieruchomej wieczności. Jednak od czasu do czasu jej sen jest zakłócają zalania. Morze nieuchronnie wdziera się na ląd, niszcząc drogocenne zabytki. Staje się to coraz częstsze i gwałtowniejsze z powodu globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Czy są to pierwsze sygnały kryzysu ekologicznego, który dotknie całą planetę? Dziś miasto jest swego rodzaju laboratorium pod gołym niebem, gdzie najwięksi eksperci i najbardziej zaawansowane technologie starają się zrozumieć, jakie błędy popełniliśmy i co możemy jeszcze zrobić, aby uratować to symboliczne miasto.

„Euro-soboty”:
emisja: w soboty (od 5 czerwca br.) o 21:00
Pasmo w National Geographic.

„Euro-soboty”:
„Europa z powietrza” 2 („Europe from above” 2)
emisja: w soboty (od 5 czerwca br.) o 21:00

Od greckiego Akropolu, przez najdłuższy na świecie most w Turcji, po gigantyczne lodołamacze w Finlandii - jak zapowiada nadawca, ta wyjątkowa seria zapierających dech w piersiach podniebnych podróży przedstawia kraje Europy z zupełnie nowej perspektywy. Widzowie mogą się przekonać, jak z lotu ptaka prezentują się tradycje i przełomowe osiągnięcia, które odcisnęły piętno na historii tych państw (więcej tutaj i tutaj).

„Euro-soboty”:
„Megastadiony” („Megastadium: A tour of Europe”)
emisja: w soboty (od 5 czerwca br.) o 23:00

W 2020 roku UEFA (Union of European Football Associations) obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. Dlatego mistrzostwa Europy miały być wyjątkowe. Zdecydowano o odejściu od jednego kraju gospodarza imprezy - zaplanowano rozegranie meczów na stadionach całej Europy. Ruchomy dach o długości 315 metrów, elewacja z tysięcy podświetlanych paneli, murawa, którą można złożyć, gdy nie jest potrzebna - to tylko niektóre z imponujących rozwiązań, na jakie zdecydowali się architekci i budowniczowie tych obiektów (więcej tutaj).

„Mistrzowska architektura” („The Art of Architecture”)
emisja: w środy (od 9 czerwca br.) o 22:00

Historycy, architekci i inżynierowie odsłaniają tajemnice oraz kulisy powstania najsłynniejszych budowli świata. Seria prezentuje komentarze i opinie czołowych ekspertów w dziedzinie inżynierii, architektury i historii. Omawiają oni rozwój tych dziedzin i przekazują wiedzę, stojącą za niektórymi z najbardziej znanych konstrukcji na naszej planecie. Seria przybliży widzom tajniki majestatycznych mostów - od Golden Gate w San Francisco po most nad Sundem - które niejednokrotnie stają się wizytówkami miast. Przyjrzą się również transportowi: sieci autostrad, kanałów, tunelów i linii kolejowych, łączących odległe punkty na mapie świata. Poznają muzea i galerie, których wnętrza kryją dziedzictwo ludzkości, a także wieże telewizyjne i stacje przekaźnikowe, które górują nad wieloma miastami.

„Na szlaku tajemnic z Albertem Linem”:
emisja: w niedziele (od 13 czerwca br.) o 15:00
Pasmo będzie emitowane od niedzieli, 13 czerwca br. od godziny 15:00 w National Geographic.

„Na szlaku tajemnic z Albertem Linem”:
„Ołtarz Węża” („Secrets of the snake alter”)
emisja: w niedzielę, 13 czerwca br. o 15:00

Albert Lin, odkrywca National Geographic, wyrusza do odległego zakątka dżungli i dzięki najnowocześniejszej technologii laserowej ujawnia ślady zapomnianej wojny w świecie Majów. Nowa mapa skarbów wiedzie go do zaginionej fortecy. Odnaleziony po 1500 latach w ruinach świątyni ołtarz odsłania tajemnice legendarnego powstania, zorganizowanego pod wodzą króla Węża.

„Bob Ballard: Odkrywca” („Bob Ballard: An explorer's life”)
emisja: w niedzielę, 13 czerwca o 21:00

Dokument o Bobie Ballardzie, badaczu głębin morskich, który odnalazł wraki: Titanica, Bismarcka i Lusitanii. Brał udział w badaniach, potwierdzających teorię płyt tektonicznych oraz w poszukiwaniach nowych form życia w kominach hydrotermalnych. Był pionierem w wykorzystaniu pojazdów podwodnych do eksploracji dna oceanu. Produkcja, prezentująca dokonania geologa i archeologa, powstała przy okazji wydania jego wspomnień. Oto historia pochodzącego z Kansas chłopaka, który stał się jednym z najsłynniejszych badaczy oceanu.

„Największe samoloty świata” („Mighty Planes”)
emisja: w czwartki (od 17 czerwca br.) o 22:00

Każdy start i lot samolotu jest wyjątkowym wydarzeniem. Sprawia, że zastanawiamy się na tym, jak to wszystko jest możliwe? Odpowiedź jest prosta - odpowiadają za to ludzie. National Geographic przedstawia nową serię o lotnictwie, która bada samoloty. Widzowie podążają w niej śladami osób, które je budują, sprawdzają wewnętrzną moc tych maszyn, utrzymują je w sprawności, pilotują i nimi latają. Przyjrzą się m.in. konstrukcji Antonowa An-124, największego seryjnie produkowanego samolotu transportowego na świecie, oraz zajrzą do wnętrza Airbusa A380 - króla przestworzy, uznanego za największy samolot pasażerski na naszym globie.

„Droga do zimnej wojny” („1945-1953: From World War to Cold War”)
emisja: w piątki (od 18 czerwca br.) o 22:00

Gdy rozpoczynała się konferencja w Jałcie, „wielka trójka” miała powody do optymizmu. Zwycięstwo nad III Rzeszą było o krok. Natomiast wspólny wysiłek wojenny zdawał się zbliżać mocarstwa do siebie. Po kilku miesiącach stało się jednak jasne, że dotychczasowi sojusznicy staną się w czasie pokoju zaciekłymi rywalami. Szczytne, wspólne ideały ustąpiły miejsca partykularnym interesom. Dlaczego nowy ład światowy, który miał gwarantować stabilizację i pokój, wkrótce doprowadził do zimnej wojny?

„Na szlaku tajemnic z Albertem Linem”:
„Pradawne rytuały” („Secrets of the underworld”)
emisja: w niedzielę, 20 czerwca br. o 15:00

Albert Lin wyrusza w niebezpieczną podróż do Meksyku, gdzie pozna tajemnice podziemnego świata Majów. Udaje się do tajemniczego, od dawna poszukiwanego kompleksu piramid. Po raz pierwszy od tysiąca lat naukowcy badają system jaskiń w głębi dżungli, gdzie znajdują się ślady pradawnych, okrutnych praktyk rytualnych.

„Na szlaku tajemnic z Albertem Linem”:
„Miasto zaginionych skarbów” („Secrets of the lost city”)
emisja: w niedzielę, 27 czerwca br. o 15:00

Mapa prowadzi Alberta Lina do zaginionej piramidy w starożytnym mieście El Palmar. Badacze świata Majów odnajdują tam ukryte skarby, które dowodzą tego, że była to wysoko rozwinięta i wyrafinowana cywilizacja. Widzowie zobaczą wspaniały pałac oraz niezwykle ostry nóż z obsydianowym ostrzem, który znaleziono pod rytualnym boiskiem do gry w piłkę.
 
Justine Faure w programie „Droga do zimnej wojny”, foto: Martange Production
Justine Faure w programie „Droga do zimnej wojny”, foto: Martange Production
Bob Ballard w programie „Bob Ballard: Odkrywca”, foto: The Walt Disney Company
Bob Ballard w programie „Bob Ballard: Odkrywca”, foto: The Walt Disney Company


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 LITE HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...