reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pierwsze na świecie połączenie głosowe 5G VoNR

dodano: 2021-06-03 15:10
autor: Jacek Feliks | źródło: T-Mobile Polska

5G VoNR technologia sieć 5G360px.jpg Pierwsze na świecie połączenie głosowe bazujące na technologii 5G Voice over New Radio zostało zrealizowane w kompleksowej sieci zbudowanej z elementów pochodzących od różnych dostawców. Deutsche Telekom, Ericsson, Nokia, Qualcomm, Samsung i Xiaomi przyspieszają innowacje ekosystemu 5G. Technologia VoNR zapewnia nowe, ekscytujące możliwości usług głosowych 5G.

moniem-tech.com
Voice Solutions in 5G VoNR 5G760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Deutsche Telekom wraz z partnerami ogłosili pomyślne zakończenie pierwszego na świecie połączenia 5G Voice over New Radio (VoNR) w środowisku bazującym na elementach sieciowych wielu dostawców.

Testy tego innowacyjnego rozwiązania, które zostały przeprowadzone w Warszawie, pozwoliły zweryfikować możliwości sieci 5G, działającej w oparciu o architekturę Standalone (SA) z równoległymi sesjami usług z zakresu głosu i danych 5G. Taka konfiguracja pozwoliła na zintegrowanie 5G Core od firmy Ericsson z architekturą i IP Multimedia Subsystem (IMS) dostarczoną przez firmę Nokia, a same połączenia były z kolei realizowane na komercyjnych terminalach Samsunga i Xiaomi oraz Mobile Test Platform od Qualcomm. Przeprowadzone rozwiązanie jest ważnym krokiem w kierunku komercyjnego wprowadzenia płynnych usług głosowych 5G w sieciach Deutsche Telekom.

W sieciach 5G SA, gdzie wszechobecna jest architektura cloud-native operatorzy będą mogli dostarczać wysokiej jakości usługi głosowe bez konieczności polegania na rozwiązaniach LTE. Dodanie VoNR do najwyższej jakości transmisji danych zapewnianych przez technologię 5G, pozwoli klientom równolegle korzystać z usług głosowych i danych. Dzięki temu VoNR będzie odgrywać kluczową rolę w wielu usługach powiązanych z 5G, od udoskonalenia połączeń głosowych w istniejących rozwiązaniach po zupełnie nowe usługi związane z niewykorzystywanymi dotychczas możliwościami wideokonferencji, czy rozszerzoną lub wirtualną rzeczywistością.

- Wysoka jakość i płynne połączenia głosowe są niezbędnymi usługami dla naszych klientów w erze 5G. Z kolei 5G VoNR może być dodatkowym wyróżnikiem dla aplikacji nowej generacji, które integrują szybki przepływ danych 5G z dźwiękiem o wysokiej rozdzielczości

– powiedział Alex Choi, SVP Strategy & Technology Innovation, Deutsche Telekom.

- Nasza współpraca z najlepszymi w swojej klasie partnerami, której celem jest wdrożenie kompleksowej interoperacyjności 5G VoNR, jest ważnym krokiem w kierunku przyszłości usług głosowych 5G dla naszych klientów.


Jan Karlsson, Senior Vice President and Head of Digital Services, Ericsson, powiedział:

- Uruchomienie kompleksowej usługi Voice over NR 5G wraz z pierwszym połączeniem w sieci Deutsche Telekom to kolejny dowód na siłę i rozpoznawalność naszego cloud native 5G Core.


Marc Erhardt, Head of Cloud and Network Services in the Customer Team Deutsche Telekom, Nokia stwierdził:

Komunikacja głosowa pozostaje nadal kluczową funkcją także w świecie 5G. Abonenci wymagają wysokiej jakości usług głosowych, a głos odgrywa również ważną rolę w wielu nowych usługach transmisji danych udostępnianych przez 5G. Udane wdrożenia 5G muszą zatem obejmować plan osadzania głosu w usługach 5G, a kluczem do tego będzie IMS. Nasz udział w tym udanym teście innowacyjnej technologii jest także walidacją, która odzwierciedla potężne możliwości podsystemu multimedialnego Nokia IP i serwera aplikacji telefonicznych.

- To osiągnięcie jest krokiem naprzód w realizacji i przedstawieniu pełnego potencjału 5G dla konsumentów i przemysłu. Możliwości dojrzałych sieci 5G przyniosą znaczne korzyści użytkownikom końcowym, a także stworzą mnóstwo innowacyjnych nowych usług i aplikacji

– powiedział Enrico Salvatori, senior vice president and president, Qualcomm Europe/MEA, Qualcomm Europe, Inc. 

- Zarówno Xiaomi Mi 11 Lite 5G, czyli smartfon 5G, używane w tym przedsięwzięciu działają w oparciu o platformy mobilne Snapdragon 780G i 888 5G z Snapdragon 5G Modem-RF, które obsługują szeroki zakres możliwości 5G, w tym zarówno 5G VoNR, jak i 5G SA.

- Urządzenia Galaxy 5G już teraz zmieniają sposób, w jaki się komunikujemy i jak doświadczamy świata, który jest wokół nas

- mówi KJ Kim, EVP and Head of Mobile R&D Office, Mobile Communications Business, Samsung Electronics.

- Długotrwała współpraca Samsunga z Deutsche Telekom ma nadal prowadzić do rozwoju 5G, a ponieważ Galaxy S21 5G jest wyposażony w nową generację 5G VoNR, nie możemy się doczekać, aby umożliwić większej liczbie osób dostęp do innowacyjnych rozwiązań mobilnych.

- Ścisła współpraca w ekosystemie 5G ma kluczowe znaczenie dla odblokowania prawdziwego potencjału 5G

- stwierdził James Munn, Head of Global Carrier Operations, Xiaomi.

- Połączenie nowych usług 5G, takich jak VoNR, z naszymi światowej klasy smartfonami 5G zapewni, że będziemy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze możliwe wrażenia i doświadczenia.


Szczegóły testów

Aby osiągnąć ten przełom technologiczny 5G VoNR, Deutsche Telekom, wraz z Nokią i Ericssonem, stworzył infrastrukturę sieci 5G w trybie testowym w laboratorium Deutsche Telekom w Warszawie, gdzie przeprowadzane są testy na potrzeby Grupy DT.

Konfiguracja objęła integrację tzw. corea pakietowego 5G (5GC) firmy Ericsson i IMS (IP Multimedia Subsystem) Nokii, realizującego połączenia głosowe przy czym rdzeń IMS był odpowiedzialny za zapewnienie usługi głosowej w 5G. Transmisja została przetestowana z wykorzystaniem technologii dostępu radiowego 5G NR Standalone (SA) firmy Ericsson i Nokia. Połączenia głosowe zostały zrealizowane przy użyciu Samsunga Galaxy S21 5G, Xiaomi Mi 11 Lite 5G oraz urządzenia testowego smartfona 5G zasilanego przez platformy mobilne Snapdragon 780G i 888 5G z systemami Snapdragon 5G Modem-RF.

Źródło: moniem-tech.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii T-Mobile


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...