reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Discovery może utracić polskie koncesje TVN i TVN24 [akt.]

dodano: 2021-07-08 11:30 | aktualizacja: 2021-07-08 16:04
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Onet/broadbandtvnews/FT/Reuters

TVN logo kwadrat sport w polskiej tv.jpg Grupa posłów z rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) złożyła w Sejmie kontrowersyjny projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Jeśli projekt zostałby przegłosowany, to mógłby spowodować utratę wszystkich licencji przez nadawcę TVN i kanału informacyjnego TVN24, których właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Juliusz Braun, były szef KRRiT i członek Rady Mediów Narodowych w rozmowie z Onetem stwierdził, że „taka ustawa to wojna z USA".

TVN24
KRRiT TVN24 TVN logo 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Powołując się na projekt zmian w tej ustawie wiele mediów informuje, że mają one na celu doprecyzowanie przepisów umożliwiających regulatorowi KRRiT przeciwdziałanie przejmowaniu polskich nadawców przez podmioty spoza UE, w tym z państw stwarzających istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

Juliusz Braun, były szef KRRiT, w rozmowie z Onetem powiedział, że zmiany w polskim prawie mogą zmusić Discovery do sprzedaży TVN.

Angielski portal medialny Broadband TV News zauważa, że ​​ostatniemu wydarzeniu towarzyszy odmowa KRRiT przedłużenia koncesji na kanał informacyjny TVN24. Co prawda to da się obejść przez licencję satelitarną z terenu innego państwa. W tym przypadku i tak Discovery zarządza z holenderskiej spółki, więc licencja awaryjnie zostanie przyznana przez holenderskiego regulatora, a ponieważ zrobiło się bardzo głośno w Polsce, Europie i USA, to może być z tego ogromna afera na skalę światową.

Przypomnijmy, że 10-letnia koncesja od KRRiT dla TVN24, który jest  własnością Discovery Group, wygasa we wrześniu tego roku.

Komentarze mediów polskich i światowych (świadomie nie podajemy informacji za TVN24):

Money.pl: Mocne uderzenie. PiS zmienia prawo, aby odebrać koncesję Grupie TVN?

Towarzystwo Dziennikarskie: Koncesja TVN24 testem niezależności KRRiT

N1 (Serbia): Neznatnim izmenama zakona poljski režim udara na nezavisnu televiziju TVN24 (z serb. Przy nieznanych zmianach polski reżim będzie działał w niezależnym TVN24)

Financial Times: Polskie niezależne media obawiają się ostatniego nacisku rządu

Reuters: Polski projekt ustawy zagraża amerykańskiemu nadawcy

Aktualizacja:

Po południu 8 lipca redakcja SAT Kurier otrzymała następujące oświadczenie:

Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. 

Dla TVN najważniejsi są widzowie i ich prawo do rzetelnej, sprawdzonej informacji. To w ich imieniu nasi dziennikarze zadają pytania i od ponad 20 lat patrzą na ręce każdej władzy.

W nocy przedstawiono projekt ustawy, którym usiłuje nam się zamknąć usta a widzów pozbawić prawa do wyboru. Pod pozorem walki z obcą propagandą próbuje się ograniczyć wolność mediów.

Nie ugniemy się pod żadnymi naciskami i pozostaniemy niezależni działając w imieniu naszych widzów.

Zarząd Spółki TVN S.A. 

 


Źródło: broadbandtvnews.com  wirtualnemedia.pl  gazeta.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...