reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Rusz z nami w miasto” w National Geographic

dodano: 2021-09-14 14:59
autor: Łukasz Knapik | źródło: NGC/satkurier.pl

National Geographic Co tworzy prawdziwy klimat miasta? Czy w miejskiej dżungli, gęstej od inżynieryjnych cudów, jest jeszcze coś do odkrycia? National Geographic zabiera widzów w wyprawę ulicami metropolii, by ukazać nieznane oblicza urbanistycznych struktur. Rusza nowe pasmo programów o miastach - w każdą środę i czwartek, od 22 września br. od godz. 21:00 w kanale National Geographic. W ramach pasma „Rusz z nami w miasto” stacja pokaże takie produkcje jak „Mistrzowska architektura” i „Pomysł na miasto”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Każde miasto ma wiele twarzy - przekonujemy się o tym zbaczając z głównych ulic, oddalając się od centrum i wyznaczając własne cele na mapie. Jednak czy nawet w najsłynniejszych metropoliach świata jest jeszcze coś do odkrycia? Jak zapowiada nadawca, nowe pasmo programów o miastach w National Geographic udowodnia, że każde miejsce, w którym historia przecina się z architekturą, innowacją i lokalną kulturą, daje nieskończone możliwości odkrywania i doświadczania miasta po swojemu.

Seria „Mistrzowska architektura” (emisja w środy, od 22 września br. o godzinie 21.00)  pozwoli uporządkować notatki i zapoznać się z rankingiem 10 jedynych w swoim rodzaju miejskich cudów architektury, które zdaniem ekspertów każdy powinien zobaczyć w życiu chociaż raz. To miejsca, które wgryzły się nie tylko w tkankę i historię miasta, ale też rzutują na styl życia i sposób funkcjonowania mieszkańców. To one odpowiadają za jedno z tych obliczy miasta, wobec którego trudno pozostać obojętnym.

Druga z serii to „Pomysł na miasto” (emisja w czwartki, od 23 września br. o godzinie 21:00). Eksperci przyglądają się urbanistycznym strukturom, by stwierdzić, co pozwala każdemu z odwiedzanych miast zachować swój wyjątkowy charakter. Wraz z nimi widzowie udają się między innymi do Neapolu, przyglądając się cieniom i blaskom miasta wzniesionego u podnóża Wezuwiusza, oraz do Seatle, gdzie nie obejdzie się bez odwiedzenia konstrukcji, będących symbolem tej metropolii, takich jak Space Needle. Architekci analizują każde z odwiedzanych miejsc pod względem historycznym, architektonicznym i społecznym, co pozwala poznać znane miasta od nieznanej strony (więcej tutaj).

„Rusz z nami w miasto” w National Geographic:

„Mistrzowska architektura” („Top 10 Architecture”)
emisja: w środy (od 22 września br.) o 21:00

Historycy, architekci i inżynierowie prezentują jedyny w swoim rodzaju ranking „Mistrzowskiej architektury” i odsłaniają tajemnice powstawania i sukcesu wybranych konstrukcji świata. Przed widzami dziesięć projektów z różnych kontynentów i różnych dziedzin, do których należą m.in. teatry i opery, parki i ogrody botaniczne, zabawa i design oraz place miejskie. Twórcy tych przestrzeni wykazali się fantazją, humorem i zamiłowaniem do zabawy formą. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób połączenie przyrody i architektonicznego geniuszu doprowadziło do powstania rajskich zakątków jak barceloński Park Guell czy Balboa Park w San Diego, które stały się integralną częścią tkanki miejskiej. Oprócz wycieczki po parkach, widzowie przyjrzą się roli miejskich placów, które często uchodzą za najbardziej zmienne elementy spośród dzieł architektury. Niemniej do wyłonionej w serii przez ekspertów dziesiątki zaliczymy te, których struktura lub tradycja uniemożliwiły jakąkolwiek fundamentalną zmianę. Wśród nich widzowie zobaczą m.in. plac Świętego Piotra w Rzymie, nowojorski Time Square oraz plac Niebiańskego Pokoju w Pekinie. Widzowie przekonają się również o tym, jak niezwykłą wizytówką dla miasta mogą być teatry i opery, jak w przypadku Sydney czy Mediolanu.

„Pomysł na miasto” („How To Build The City?”)
emisja: w czwartki (od 23 września br.) o 21:00

Bohaterami tej serii są inżynierowie, architekci i naukowcy, dzięki którym powstały miasta świata. W poszukiwaniu konstrukcyjnej doskonałości widzowie udadzą się m.in. do urokliwie położonego Neapolu - jednego z najstarszych europejskich miast, kolebki kultury, a jednocześnie miejsca osadzonego w pięknie natury, z którą miasto splecione jest od czasów antycznych. Współczesne oblicze Neapolu jest silnie naznaczone jego historią, co ma swoje zalety, ale też wady. I podczas gdy wycieczka po Pompejach uświadomi widzom niepewność związaną z życiem w cieniu Wezuwiusza, podróż metrem wprawi zachwyt nad artystycznym geniuszem jego twórców. Schodząc z europejskich szlaków, seria przenosi widzów do Ameryki Północnej, gdzie na odkrycie czeka Seattle. To jedno z najbardziej innowacyjnych, najszybciej rozwijających się miast w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Stale goniące za kolejnymi wynalazkami jest miejscem, gdzie pracują najtęższe umysły Microsoftu, Amazona czy Google’a. Oto historia wzlotów i upadków jednego z najprzyjaźniejszych dla biznesu miast na całym globie. Widzowie poznają również burzliwą historię zachwycającego dziś Sydney. Założone w roku 1788 miasto pierwotnie było kolonią karną. Obecnie ta australijska metropolia jest krzykliwa, pełna energii i inżynieryjnych cudów, odzwierciedlających jej nowoczesną naturę. Pod lupę twórcy programu wezmą też znacznie młodsze miasto i sprawdzimy, jak rozwija się Canberra, która choć nie ma długiej historii, pozytywnie wyróżnia się na tle innych miast, oferując mieszkańcom wspaniały komfort życia dzięki swojej luźnej zabudowie. Widzowie przekonają się, jak powstawała stolica Australii - perfekcyjnie zaplanowane i zbudowane miasto, które właśnie wchodzi w dorosłość.

„Rusz z nami w miasto” - emisja w środy i czwartki (od 22 września 2021 roku) o godz. 21:00 w National Geographic.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite Quad

4-kanałowy modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Ma on 4 wejścia...

1 750 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...